امحای سیب زمینی؛سیب زمینی ۰۱۶

شمال ما: مسئله بحران آب در قوانین و مقررات ایران به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است. بسیاری از قوانین مصوب مجلس از جمله صدور مجوز برای چاه‌های بدون پروانه، مغایر با شرایط بحرانی است که کشور در آن قرار گرفته است. البته برخی قوانین هم به هیچ وجه متناسب با شرایط خشک ایران نیست. یکی از این قوانین، قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی است. بر اساس قانون خرید تضمینی، دولت در شرایطی که قیمت محصولات کشاورزی در بازار به حدی است که کشاورزان متضرر می‌شوند، این محصولات را با حداقل قیمت خریداری کرده و در انبارها ذخیره می‌کند.

به این ترتیب دولت از عرضه محصول مازاد به بازار جلوگیری می‌کند تا بازار متعادل شود. کشاورزان هم به پشتوانه قانون خرید تضمینی هر سال به صورت خودسرانه اقدام به کشت محصولات می‌کنند به این امید که اگر در نهایت متضرر شوند، دولت به داد آنها خواهد رسید. اما چه بلایی سر محصولات مازاد خواهد آمد؟ اگر دولت بتواند برای این محصولات بازار صادراتی پیدا کند که چه بهتر، در غیر این صورت محصولات انباری محکوم به امحا شدن هستند. امحای محصول مازاد بخشی از قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.
 به تازگی وزارت جهاد کشاورزی ۱۷۰۰ تن سیب زمینی خریداری شده از کشاورزان را امحا کرد. این اقدام پای سیاسیون را هم برای بار دوم به بحث سیب زمینی باز کرد. اولین بار که سیب زمینی در ایران خبر ساز شد، در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ بود که محمود احمدی نژاد با توزیع سیب زمینی رایگان در بین مردم، از امحای این محصول جلوگیری کرد. اما این بار دولت یازدهم در تله سیب زمینی مازاد گرفتار شد، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به جای توزیع رایگان این محصول، رسما آنها را امحا کرد. اگر بدانیم برای تولید هر کیلو سیب زمینی در کشور خشکی مانند ایران که به منابع آب زیرزمینی خود وابسته است (در حالی که این منابع در بسیاری از نقاط جهان ذخایر آب احتیاطی ملت‌ها به شمار می‌روند) ۹۲۵ لیتر آب مصرف می‌شود، باید بگوییم که با امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی، یک میلیارد و ۵۷۲ هزار و ۵۰۰ لیتر آب یعنی معادل یک میلیارد و ۴۹ میلیون بطری آب بسته بندی شده یک و نیم لیتری را به راحتی دور ریخته‌ایم.
تولید هر کیلو برگ سبز چای ۲۴۰۰ لیتر آب نیاز دارد. بر اساس آمارهای موجود بر روی پروتال سازمان چای کشور، سالانه ۱۹۲ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۹۰۰ کیلوگرم برگ سبز چای در دو استان گیلان و مازندران تولید می‌شود. یعنی برای تولید این میزان چای ۴۶۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر آب صرف می‌شود. اما خوب است بدانید که حجم عمده این چای تبدیل به چای سنواتی شده و امحا می‌شود. با توجه به اینکه حجم مخزن سد کرج ۲۰۵ میلیون متر مکعب است، سالانه بیش از دو برابر آب سد کرج را صرف تولید برگ سبز چایی می‌کنیم که هیچ وقت مصرف نمی‌شود و دولت طبق قانون خرید تضمینی آنها را خریداری کرده و در انبارها ذخیره می‌کند. این چای تبدیل به چای سنواتی شده و بعد از مدتی، مسئولان ناگزیر هستند که آن را امحا کنند.
به این دو محصول شاخص که هر سال با مشکل امحا مواجه می‌شوند، نام پیاز را هم باید افزود. در سال‌هایی که معضل سیب زمینی مازاد نداریم، پیاز مازاد امحا می‌شود. برخی میوه‌ها هم در شرایطی که قیمت بازار مناسب نیست، هیچ‌گاه از روی درختان میوه جمع نمی‌شوند و معدوم می‌شوند. بنابراین آب مورد نیاز برای تولید این میوه‌ها را هم باید به حجم آبهایی که خیلی دست و دلبازانه از دسترس جمعیت کشور خشکی مانند ایران خارج می‌شود، اضافه کرد.
ایران کشوری است که جمعیت آن بیش از ظرفیت‌های سرزمینی است و باید برای قطره قطره آب خود برنامه‌های مدونی داشته باشد. ما در آستانه ورشکستگی آبی قرار داریم و کارشناسان آب بارها درباره این مسئله هشدار داده‌اند، اما نه تنها وزارت جهاد کشاورزی برای تدوین الگوی کشت هیچ اقدام عملی انجام نداده‌است، بلکه قوانین خرید تضمینی هم متناسب با شرایط فعلی کشور اصلاح نمی‌شود تا کشاورزان از ترس نبود حمایت‌های لازم، بیش از گذشته خود را با برنامه‌های دولت همخوان کنند.
منبع: زیست بوم

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *