معرفی مشاور عالی شهردار؛ثابت قدم 052

اگر نگاهی به سوابق مدیریتی مختار جباری بیاندازیم شاید دلیل ثابت قدم مبنی بر انتخاب وی را دریابیم. مختار جباری دکترای اندیشه سیاسی غرب دارد و مدرس دانشگاه آزاد لاهیجان و مراکز علمی – کاربردی است و البته…

 

 

شمال ما: اولین نشست خبری محمدعلی ثابت قدم به عنوان شهردار رشت عصر دیروز (شنبه) در ساختمان شهرداری برگزار شد. در این نشست شاید هیچ کدام از سخنان و صحبت های شهردار جدید به اندازه انتخاب مشاور عالی اش مورد توجه قرار نگرفت.

محمدعلی ثابت قدم طی حکمی مختار جباری را به عنوان مشاور عالی خود و نفر دوم شهرداری و به عبارتی قائم مقام شهرداری انتخاب کرد. انتخابی که موجب شد خبرنگاران کنجکاو شوند که مشاور عالی گم نام ثابت قدم چه کسی است و چه سوابقی داشته و اصلا چه نیازی باعث شده که شهردار جوان رشت یک مشاور عالی برای خود انتخاب کند.

اگر نگاهی به سوابق مدیریتی مختار جباری بیاندازیم شاید دلیل ثابت قدم مبنی بر انتخاب وی را دریابیم. مختار جباری دکترای اندیشه سیاسی غرب دارد و مدرس دانشگاه آزاد لاهیجان و مراکز علمی – کاربردی است و البته دبیر اتاق فکر دانشگاه آزاد نیز در سال 91 بوده است. از این رو شهرداری که قبل از انتخابش بارها به ضرورت استفاده از مشاورین علمی تاکید داشت با انتخاب جباری نشان داد که اولین هدفش را عملی کرده. اما اینکه چرا به جای استفاده از مشاورینی با تخصص مدیریت و شهرسازی از مشاوری با تحصیلات علوم سیاسی استفاده کرده را می توان در دو نکته تحلیل کرد. یکی اینکه خود ثابت قدم مدرک مدیریت شهرسازی دارد و دیگر اینکه با بهره گیری از متخصص علوم سیاسی می تواند روابطش را با رسانه ها ، ngo ها و سازمان های مردم نهاد گسترش دهد و از توان آن ها برای بازسازی شهر استفاده کند. در عین حال همواره نبود نگاهی علمی مبتنی بر علوم اجتماعی در طرح های شهرسازی یکی از حلقه های مفقوده زنجیره توسعه در شهر رشت بوده است. حال ظاهرا ثابت قدم با آوردن جباری می خواهد این نقیصه را برطرف سازد.

دکتر جباری همچنین در سال 76 مشاور فرهنگی استاندار گیلان بوده است و گزینه خوبی برای شهرداری است که اصلاحات فرهنگی را در سرلوحه کار خود قرار داده است. او همچنین به مدت 16 سال مدیر مرکز مطالعات و پژوهش های اجتماعی عرفان و رییس شورای پژوهشی معاونت اجتماعی دادگستری گیلان بوده است و تسلط وی به گزاره های علمی پژوهشی و تاثیرشان بر طرح های عمرانی می تواند کمک بزرگی به اجرای دقیق پروژه ها باشد و از آسیب های اجتماعی طرح های بزرگ عمرانی شهرداری بکاهد.

جباری در سال 74 عضو هیات منصفه مطبوعات گیلان هم بوده و از این رو شناخت کافی از رسانه دارد و می تواند یکی از نقاط ضعف ثابت قدم در روابط اجتماعی را جبران کند. ظاهرا ثابت قدم به درستی ضرورت همکاری با رسانه ها را دریافته است و نمی خواهد تجربیات تلخ دوره گذشته شهرداری اش تکرار شود.

جباری در نهایت 13 ماه سابقه حضور در جبهه های جنگ را دارد و ده ها مقاله تحقیقاتی و پژوهشی هم در مجلات معتبر علمی چاپ کرده است. حال حضور یک مبارز قدیمی ، مدیر باسابقه و پژوهشگر و مرد علمی امروز در کنار محمدعلی ثابت قدم هم می تواند در تقویت رابطه و ایجاد همکاری شهردار با فعالان اجتماعی و رسانه ها مفید باشد هم جلوی بعضی از شایعاتی که پیرامون انگیزه های سیاسی ثابت قدم وجود داشت را بگیرد و هم نشان دهد که شهردار جوان رشت با نگاهی علمی و مدیریتی و با همکاری بخش خصوصی می خواهد قطار توسعه شهر را به پیش ببرد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *