شرایط کاری غیراستاندارد در باغ های چای؛چای ۰۵۲

چای که سرآمد نوشیدنی های ایرانی هاست با زحمت زیاد چایکاران به خصوص شیرزنان گیلان بدست می آید.

 

شمال ما: گیلان خاستگاه اصلی بوته‌های سبز چای است.

به گزارش ایسنا، چای دومین محصول استراتژِیک گیلان است و گیلان با داشتن ۹۰ درصد باغ های چای ایران، مهمترین استان تولیدکننده‌ی چای در کشور محسوب می‌شود.

کاشف السلطنه، این گیاه را درسال۱۲۸۵هجری خورشیدی از هند به ایران آورد، محصول خزان ناپذیری که بوته های آن به صورت ردیفی برای نخستین بار در ایران، زمین های شیب دار لاهیجان را سبز کرد.

رفته رفته وسعت زیادی از زمین های گیلان و مازندران خاستگاه این گیاه همیشه بهار شد تا آنجا که پس از گذشت بیش از یک قرن، وسعت باغ های چای در استان های گیلان و مازندران به ۳۲ هزار هکتار و بهره برداران آن نیز به۶۰ هزار خانوار رسید.

چای سرآمد نوشیدنی ایرانی‌ها

این محصول استراتژیک که سرآمد نوشیدنی های ایرانی ها است با زحمت زیاد چایکاران به خصوص شیرزنان گیلان بدست می آید.

اغلب این زنان که در باغات چای پدر و یا همسرشان به تولید کار مشغول می شوند،هیچ مزدی بابت کارشان دریافت نمی کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، نفیسه علی پور، کارشناس چای کشور با اشاره به اینکه اشتغال زنان در کارهای مردانه ای مانند کشاورزی روز به روز بیشتر می شود،گفت: اشتغال زنان در محیط خارج از خانه اغلب با انجام وظایف خانه داری و غیره در داخل منزل نیز همراه است و به دلیل مشابهت شغلی خاص بین یک زن و مرد، به دلیل وظایف متعدد زنان، فشار کاری و استرس‌های ناشی از آن در زنان بیشتر از مردان است.

کمردرد از شایع ترین عوارض میان چایکاران است

وی افزود: یکی از عوامل زیان آور مربوط به چایکاری، فشار گرمای محیط کار و شرایط جوی منطقه است که بدن انسان به صورت‌های مختلف با آن به مقابله می پردازد.

علی پور با بیان اینکه باید دانست که با توجه به شرایط کار چایکاران در هنگام کار و تعریق بدن آنان که همراه با دفع آب ، مقدار زیادی نمک از بدن نیز دفع می شود ، توجه نکردن به جبران از دست رفتن آب و نمک در بدن ، باعث اختلالات و آسیبهای زیادی می شود که از آن جمله می توان اختلالات عصبی- روانی، تولید خستگی، تحریک پذیری و کاهش ظرفیت جسمانی- روانی فرد را نام برد،گفت:علم تناسب بین محیط و فعالیت های کار و خصوصیات فیزیکی و توانایی های فرد شاغل است. به دلیل اینکه زنان چایکار روستایی همواره کار فیزیکی سخت انجام می دهند، مشکلات اسکلتی عضلانی زیادی در بین آنها شایع است به طوریکه کمردرد از شایع ترین عوارض میان چایکاران است.

چایکاران حالات بدنشان هنگام کار غیراستاندارد است

وی تصریح کرد: عدم تناسب جسمی با کار، استفاده غیراصولی از ماشینهای هرس و برگ چین و سایر ادوات مکانیزه، همچنین شیوه ی غلط و حالات غیراستاندارد بدن در حین کار (مانند زانو زدن یا انجام کار به صورت خمیده) و حمل بار موجب فشارها و پیچ خوردگی اعضاء شده و موجب ناراحتی های متعدد اسکلتی – ماهیچه ای می شود.

نفیسه علی پور با اشاره به تحقیقی که در این خصوص انجام شده است،گفت:در این تحقیق سن پرسش شوندگان ۴۴ سال با میانگین سابقه کاری ۲۸ سال است. به عبارت دیگر به طور میانگین زنان چایکار از ۱۶ سالگی به حرفه چایکاری روی آوردند.

بروشور بسیاری از داروهاو سموم کشاورزی به زبان انگلیسی است

وی افزود:از ۴۰۵ نفر مورد پرسش ، تعداد ۳۱۱ نفر متاهل و ۹۴ نفر مجرد بودند و هر نفر میانگین ۳ فرزند دارند.از لحاظ آشنایی با زبان انگلیسی قریب به اتفاق هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند (۹۷درصد) و تنها ۳درصد آنان با زبان خارجه آشنایی مختصر تا متوسط دارند. درحالیکه بروشور بسیاری از داروها و سموم کشاورزی به زبان انگلیسی است.

به گزارش ایسنا،۷۷٫۵درصد پرسش شوندگان در باغات چای کوهپایه و ۲۲٫۵درصد در باغات چای واقع در دشت کار می کنند.شغل و درآمد اصلی ۸۳درصد این زنان چایکاری است در ضمن هر زن چایکار در فصل کار به طور متوسط روزانه ۸ ساعت کار می کند. از مهمترین عوارضی که چایکاران در هنگام کار در باغ چای تجربه کرده اند به ترتیب کمردرد(۹۴٫۵درصد) ، درد زانو (۶۸٫۴درصد) ، احساس خستگی شدید (۴۷٫۲درصد) ،گرمازدگی (۴۴٫۶درصد) ، گردن درد (۲۴٫۲درصد) ، دردهای استخوانی عضلانی (۲۳٫۲درصد) ،عوارض چشمی (۲۲٫۳درصد) و واریس (۱۱٫۱درصد) است


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *