مجید بشردوست
مجید بشردوست ۰۱۱

شمال ما؛

 

مدتی است که «کمپین خرید خودرو صفر ممنوع» به راه افتاده که بر روی معاملات و قیمت‌ها در بازار اثر قابل ملاحظه ای داشته تا جایی که خودروسازان مجبور شدن با ایجاد جذابیت برای مشتریان از جمله فروش خودرو با شرایط ویژه و اقساطی، از کاهش فروش جلوگیری کنند اما تحریم یا به عبارتی دیگر نخریدن محصولات خودروسازان داخلی از سوی مردم جدی است و مشتریان خودروهای بی کیفیت داخلی دیگر تمایلی به خرید ندارند و به گفته فعالان بازار، تا حدود ۵۰ درصد کاهش معاملات خودرو اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر، بررسی‌ها حاکی از آن است که کمپین به راه افتاده، باعث کاهش ۵۰۰ هزار تا سه میلیون تومانی قیمت خودروهای تولید داخل و یک تا پنج میلیونی خودروهای چینی در بازار شده است.

واکنشی که در حال حاضر خودروسازان به کمپین به راه افتاده داشته‌اند، این بوده است که «این جو علیه خودروسازان از مدت‌ها پیش به راه افتاده و حال به شبکه‌های اجتماعی کشیده شده است؛ در حالی که بارها در رسانه‌ها مطرح شده که انتظار کاهش قیمت خودرو بی‌فایده و غیرمنطقی است».

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرده است «تشکیل این گروه‌ها تأثیری به لحاظ روانی در بازار نمی‌گذارد و مشتریانی که نیاز به خودرو دارند، از بازار خودرو می‌خرند و برای محصولات داخلی تقاضا وجود دارد و کسی نمی‌تواند تقاضای مشتریان را سرکوب کند».سیتنا – ۲۶ مرداد ۹۴

وی متذکر شده است: «در حال حاضر خودروسازان روزانه چهار تا پنج هزار دستگاه خودروی داخلی تولید دارند که نمی‌توانند تولیدات خود را انبار کنند و این خودروها هر روز روانه تهران و شهرستان‌ها می‌شود، بنابراین جوی که در فضای سایبری و شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده است، نمی‌تواند تأثیری در فروش خودرو داشته باشد، زیرا برای خودروهای تولیدی تقاضا وجود دارد».

البته نعمت بخش بارها با اظهار نظرهای خود تلویحا نشان داد که ارزشی برای مصرف کنندگان خودروهای داخلی قائل نیست و حتی در مصاحبه ای که خبرنگار از او پرسید چه ماشینی سوار میشوید با لحنی تند وزننده گفت: توقع دارید من مثل شما پراید سوار شوم؟ جمع کنید آقا! (الف – ۲۵ مرداد ۹۳)وهمانطور که در آن گزارش آمد ایشان هیچ وقت از افزایش کیفیت خودرو حرفی نمی زنند.

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، مورخ ۲۶ مرداد ۹۴ در پاسخ به اینکه آیا برای تنبیه خودروسازان نباید مردم خرید خودروی ایرانی را تحریم کنند؟گفت: این نظرغیر کارشناسی است زیرا با کاهش تقاضا از تولید کاسته خواهد شد و این اتفاق تاثیری در کیفیت و ارتقای آن نخواهد داشت.

وی با گلایه از کیفیت خودروهای داخلی از تاسیس کارخانه های قطعه‌سازی ایرانی در چین خبر داد و با بیان اینکه متاسفانه همواره از خودی‌ها ضربه می‌خوریم، افزود: وقتی قطعه سازان ایرانی در چین کارخانه تاسیس می‌کنند و قطعه‌های بی‌کیفیت خود را با نام چینی وارد ایران می کنند، دیگر چه توقعی از کیفیت محصولات چینی باید داشته باشیم.

دبیر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت خودرو باید در شرایط رقابتی و در بازار تعیین شود واستقبال مردم از خودروها نشان می دهد قیمت خودرو باید چه میزان باشد.

سعید لیلاز، کارشناس مسایل اقتصادی در این باره گفته است:خودروسازان داخلی بدهی بزرگی به مردم دارند؛ چراکه طی سال‌های گذشته آن‌قدر با مردم رفتارهای نامناسبی داشته‌اند که سبب شده خشم انباشته شده‌ای علیه آنان به وجود آید. (سیتنا – ۲۶ مرداد ۹۴ )

به اعتقاد وی، مدیران صنعت خودرو باید در رسانه‌ها حاضر شوند و برای یک‌بار هم که شده به خاطر بدقولی‌ها و کیفیت نامناسب خدمات پس از فروش خود از مردم عذرخواهی کرده و سعی کنند که آنها را همراه خود کنند.

در این شرایط، حسین گروسی، عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است که تنها راه ایجاد انگیزه مجدد در مردم برای خرید خودوری ملی، ارتقای کیفیت تولیدات ملی به‌گونه‌ای است که توان رقابت با تولیدات خارجی را داشته باشند.(سیتنا ۲۶ مرداد ۹۴)

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه خودرو در مشهد اظهار داشت: به‌خاطر حمایت از تولید داخل، تعرفه خودرو خارجی را بالا قرار دادیم اما کسانی که در صنعت خودرو کار می‌کنند، باید خودروها را دقیق انتخاب کنند و متناسب با تغییرات دنیا، تولید داخل را از نظر مصرف سوخت و ایمنی منطبق کنند. باید به تولید ملی توجه ویژه‌ای شود و عقلانیت نیز این را حکم می‌کند، تولید ما باید ارتقای کیفی داشته باشد، نمی‌توانیم پژو ۳۰ سال قبل را امروز استفاده کنیم زیرا مردم امروز متناسب با تغییرات خودرو، حرکت می‌کنند و باید حس کنند که تولید داخلی هم ترقی داشته است، در غیر این صورت با دستور و بخشنامه نمی‌توان مشکل را حل کرد. (دانا – ۲۶ مرداد ۹۴)

اظهار نظرات مسئولین و کارشناسان نشان میدهد که همه آنها از کیفیت پائین و قیمت بالای خودروهای داخلی خبر داشته وسکوت می کردند و اکنون در شرایطی که لغو تحریم ها را پیش رو داریم و به علت اینکه دیگر(خودرو سازان) نمی توانند با تمسک به بهانه تحریم سر مردم مظلوم را شیره بمالند به خودرو سازان برای افزایش کیفیت خودروهایشان فشار می آورند وانگار نه انگار که خودرو سازان یک دهه هر چه خواستند کردند وماشینهای بنجل شان را به مردم تحمیل کردند و وقاهت را به جایی رساندند که ماشینی به مردم تحویل می دادند آتش می گرفت وسرنشینان آن خودرو جان شان را از دست می دادند، همچنین ماشین رنگ شده و معیوب را به عنوان ماشین صفر تحویل مشتری دادند یا اینکه ماشینی که تحویل میدهند با ظاهری قناص و لوازمی معیوب است و هنوز هزار کیلومتر مسیر را طی نکرده باید راهی تعمیرگاه شود. گارانتی و خدمات بعد از فروش هم بماند که قصه تلخیست که از نامش گریزانم.

یکی از  عواملی که باعث شده است همچنان خودروسازان بی اعتنا به شکایات مردم و پیگیریهای نمایندگان مجلس واعتراض مسئولین اجرایی کشور به کار خود ادامه دهند تعداد کارگرانی است که در این صنعت مشغول به کار هستند و هرگاه خطری احساس میکنند تهدید به تعدیل نیروی کار خود می کنند و چون کسی نمی خواهد باعث و بانی بیکاری هزاران کارگر شود قضیه را مسکوت باقی می گذارند.

در مورد قیمت گذاری خودرو خلاصه متوجه نشدیم که چه کسی وچگونه قیمت خودروها را تعیین می کند. مدت مدیدی است که برسر قیمت گذاری بین شورای رقابت وانجمن خودروسازان به طور جدی اختلاف وجود دارد و هر کس ساز خودش را می زند. به نظر می رسد که در این میان به تنها چیزی که فکر نمی شود  حقوق مصرف کنندگان است.

اینجور که بویش می آید لغو تحریم ها با این انحصاری که دست خودرو سازان است،و مصرف کننده مجبور است تا زیر پنجاه میلیون تومان محصولات داخلی را بخرد، نه کیفیتی افزایش می یابد و نه قیمتی کاهش؛ احتمالا اگر هم خودروسازان اروپایی و شاید آمریکایی بخواهند محصولاتشان را در ایران عرضه کنند به علت حمایت از تولید داخلی قیمتی بیش از این رقم خواهند داشت واین مسئله حاشیه امنی است برای خودروسازان داخلی که ادعا می کنند صنعت خودروسازی انحصاری نیست. البته انحصار فقط شامل خودرو نمی شود و برخی از شرکت های قطعه سازی هستند که با واردات قطعات چینی با نام ایران یا تولید قطعات بی‌کیفیت، درفضای انحصاری فعالند و تحت حمایت خودروسازان سهم بیشتری از این بازار پر سود را به خود اختصاص داده‌اند. عرضه قطعات بی کیفیت منجر به این می شود که زمان استهلاک قطعات بیشتر و خطر آسیب پذیری خودرو و سرنیشنان آن افزایش پیدا کند. (مشرق نیوز – ۱۷ اردیبهشت ۹۴)

اگرچه کمپینی که راه افتاده به نظر خیلی از کارشناسها و مسئولین نمی تواند تاثیری در قیمت گذاری خودروها داشته باشد ولی حداقل  به مدیران صنعت خودروسازی و مسئولین ذیربط این را می فهماند که مردم از کلاه گشادی که سالیان متمادی بر سرشان رفته درس گرفته وخسته شده اند وخواستار خودروهای باکیفیتی هستند که لااقل دو، سه سالی با خیالی آسوده از اتومبیل شان استفاده کنند.

منبع: گیلانیان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *