تولید روزانه ۲ هزار تن زباله در گیلان؛زباله 064

روشی که در ایران مورد توجه قرار گرفته، تفکیک از مقصد است یعنی دفن زباله در محلی خاص اما در کشورهای توسعه یافته سال‌هاست که تفکیک از مبدأ به یکی از روش‌های مرسوم برای مبارزه با زباله تبدیل شده است…

 

 

شمال ما: به نظر فعالان زیست‌محیطی و حتی مسئولان شهری یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استان، مدیریت شهری زباله و پسماند در استان گیلان است. پدیده‌ای که آنقدر وضعیت زندگی در استان را وخیم کرده است که محمدرضا برجی مدیرکل سازمان محیط‌زیست آن را بزرگ‌ترین چالش سازمان محیط‌زیست می‌داند.

گیلان با ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، روزانه ۲ هزار تن زباله تولید می‌کند و سرانه تولید هر شهروند استان ۸۰۰ گرم در روز است که با میزان سرانه جهانی تولید زباله که حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰‌گرم در روز است اختلاف فاحشی دارد. بیماری دام و طیور، بوی بد، آب کثیف و خاک‌آلوده، جنگل آفت گرفته، انواع بیماری‌های انسانی و حیوانی نه تنها طبیعت را ویران کرده بلکه زندگی را برای انسان هم سخت و دشوار کرده است. از جنگل‌های سراوان که محل دفن زباله شهر رشت است تا روستای تموچال در لاهیجان که کوهی از زباله زندگی در این روستا را به چالش کشیده است. هر ساله راه‌حل‌های متفاوتی مطرح شد اما غافل از اینکه این راه‌حل‌ها در کشورهای توسعه‌یافته سال‌ها پیش آزمایش و اجرا شده است.

در این شرایط بازیافت مواد، روشی موثر و بهینه برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه، برگرداندن مواد به طبیعت، کاهش مصرف مواد خام و انرژی به شمار می‌آید. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً 2 نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. روشی که در ایران مورد توجه قرار گرفته، تفکیک از مقصد است یعنی دفن زباله در محلی خاص اما در کشورهای توسعه یافته سال‌هاست که تفکیک از مبدأ به یکی از روش‌های مرسوم برای مبارزه با زباله تبدیل شده است. به خاطر همین است که «عباس صابر» رئیس شورای شهر تفکیک از مبدأ را تنها راه برخورد با معضل پسماند و زباله در رشت و استان گیلان می‌داند.
.
زباله 062
.
آموزش شهروندی
چندی پیش رئیس شورای شهر رشت در جمع سرپرست شهرداری و معاونان این سازمان بر لزوم آموزش شهروندی تأکید کرد، اما نگفت که این آموزش شهروندی چه مواردی را در بر می‌گیرد و چه هدفی را دنبال می‌کند.
عباس صابر به همشهری در این خصوص بیشتر توضیح می‌دهد: آموزش شهروندی دامنه وسیعی از مسائل مربوط به مدیریت شهری را در بر می‌گیرد؛ اما منظور من بیشتر آموزش شهروندان رشت در خصوص تفکیک از مبدأ است. نه‌تنها شهروندان بلکه تمام ادارات و سازمان‌های دولتی باید در این زمینه آموزش ببینند. زیرا این مسئله تنها راه جلوگیری از فجایع زیست محیطی سراوان و دیگر محل‌های دفن زباله در استان است. تا کنون کارهای زیادی در خصوص افزایش آگاهی عمومی برای تفکیک از مبدأ انجام داده‌ایم.
حال این آموزش شهروندی چطور انجام می‌شود خود جای سوال زیاد دارد. وقتی صحبت از فرهنگسازی و افزایش آگاهی عمومی می‌شود کار قدری برای مسئولان سخت است. تجربه ما از آموزش در عرصه عمومی تاکنون تنها به پخش تبلیغات از صدا و سیما خلاصه شده است؛ آموزش و پرورش هم که سال‌هاست‌‌ سعی می‌کند با روش‌هایی جدید، آموزش را دنبال کند.
رئیس شورا در ادامه می‌افزاید: آموزش شهروندی قرار است با کمک آموزش و پرورش در سطح مهد کودک‌ها، مدارس ابتدایی و راهنمایی نسبت به آگاه کردن بچه‌ها شروع شود. در همه جای دنیا آموزش از سنین پایه آغاز می‌شود و ما هم به دلیل تأثیرگذاری بیشتر، این کار را از سنین پایه آغاز خواهیم کرد. همچنین علاوه بر آموزش کودکان، برای توجیه مزایای تفکیک از مبدأ برای مردم، به گفته صابر همکاری خوبی بین شهرداری و صدا و سیما و سازمان محیط‌زیست صورت خواهد گرفت.
.
زباله 063
.

تفکیک از مبدأ تنها راه مبارزه با زباله
عباس صابر به همشهری می‌گوید: این تجربه در دنیا ثابت شده که تفکیک از مبدأ روش مناسبی برای بحث زباله است.
در گیلان روزانه 2هزار تن و در رشت روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن زباله تولید می‌شود. بخش اعظم این زباله‌ها به سراوان منتقل می‌شوند. در چنین شرایطی منطقه‌ای زیبا را نابود می‌کنیم. دیگر این منطقه نمی‌تواند این حجم از زباله را تحمل کند؛بنابراین تفکیک از مبدأ تنها راه حل است.
بخشی از زباله‌ها از طریق این روش بازیافت می‌شود که این خود ۲مزیت بزرگ دارد: یکی بازگرداندن موادبازیافت شده به چرخه تولید و دومی حفظ محیط‌زیست است. بقیه این زباله‌ها هم توسط دستگاه‌های زباله‌سوز سوزانده می‌شود.
مدتی است که مدیر‌کل سازمان محیط‌ زیست گیلان و اعضای شورای شهر رشت همگی با مشورت خواستن از مردم و سازمان‌های مردم نهاد سعی در حل این بحران کردند ولی شاید تمام این راه‌حل‌ها در کوتاه‌مدت جواب ندهد.
موضوعی که عباس صابر آن را تایید می‌کند و می‌گوید: شاید امسال نتوانستیم تمام موارد آموزش شهروندی را در سطح گسترده انجام دهیم ولی قطعا با گرفتن اعتبارات کافی در این خصوص اقدام خواهیم کرد؛ بنابراین برای حل شدن برخی از مسائل که دهه‌هاست مشکل آفرین شده است نیاز به زمان داریم. گذر زمان همراه با مدیریت اصولی با رویکرد مشارکت عمومی شاید بهترین و تنها راه حل مشکلات زیست‌محیطی و همچنین شهری رشت شمرده شود.

منبع: همشهری، بهروز مهدیزاده
عکس: گیلان امروز، مرتضی رفیع خواه

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *