۴۰ روز پس از پیگیری مسئولان وزارت بهداشت؛%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-91

شمال ما: نزدیک به ۴۰ روز پس از آنکه مسئولان وزارت بهداشت در هفته دولت اعلام کردند، پوشش ۸۵ درصدی هزینه‌های درمان ناباروری اجرایی شده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اتفاق هنوز نیفتاده است.

به گزارش روزنامه همشهری، ۹ شهریور‌ماه بود که محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در نشستی خبری اعلام کرد: «از امروز خدمات تشخیصی، درمانی ناباروری تحت پوشش وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و ما ۸۵درصد هزینه‌های آن را در مراکز دولتی می‌پردازیم.»دکتر آقاجانی در همان نشست گفته بود: «از امروز همه زوج‌های نابارور که تعدادشان در کشور ۲میلیون زوج است می‌توانند از پوشش طرح تحول نظام سلامت برای هزینه‌هایشان بهره‌مند شوند. در قالب این برنامه ۸۵درصد تعرفه دولتی خدمات ناباروری برای همه زوج‌های نابارور در سراسر کشور پرداخت می‌شود.»

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین گفته بود: «به ازای یک IVF یک میلیون و ۷۰۰هزار تومان یارانه می‌دهیم و چیزی حدود ۳۰۰هزار تومان را هم بیماران پرداخت می‌کنند.»

۱۶۹۰کماکان تعرفه‌های قدیمی را اعلام می‌کند

اما پیگیری‌های همشهری نشان می‌دهد که یا ابلاغیه‌ای صادر شده به دست مراکز نرسیده یا دست‌کم در مراکز درمانی اجرایی نمی‌شود؛ حتی سامانه تلفنی ۱۶۹۰که سامانه نظارت بر اجرای تعرفه خدمات سلامت است کماکان درباره تعرفه‌های قدیمی اطلاع‌رسانی می‌کند. یک کارشناس این سامانه در تماس با همشهری، هزینه حق‌العمل پزشک برای انجام IVF در مراکز دولتی را یک میلیون و ۶۳هزار تومان و در مراکز خصوصی، یک میلیون و ۸۹۰هزار تومان عنوان کرد که البته این هزینه، جدا از هزینه‌هایی همچون بیهوشی، بستری قبل و بعد از عمل و سایر خدمات دارویی و درمانی است. وی همچنین با ابراز بی‌اطلاعی از اجرای کاهش ۸۵درصدی تعرفه‌های مربوط به درمان ناباروری در مراکز دولتی گفت که هیچ ابلاغیه‌ای در این زمینه به دست آنها نرسیده است و آنها کماکان از همان ابلاغیه‌های قدیمی تبعیت می‌کنند.

بی اطلاعی مراکز درمانی از ابلاغیه وزارت بهداشت

خبر وعده ۴۰روز پیش معاونت درمان وزارت بهداشت، هنوز به بیمارستان‌ها نرسیده است. یکی از مخاطبان همشهری در همین رابطه طی تماسی با خبرنگار ما گفت که بعد از مراجعه به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، با هزینه ۴٫۵ تا ۵میلیون تومانی درمان ناباروری به روش IVF مواجه شده و با توجه به وضعیت مالی خود، قید درمان را زده است. شهروندی از استان گلستان نیز در تماس با همشهری از نبود خدمات دولتی درمان ناباروری گلایه کرد و گفت که حتی در صورتی که بتواند هزینه‌های مربوط به انجام عمل و داروها را تأمین کند، اینکه مجبور باشد فاصله ۲۷۰کیلومتری گنبدکاووس تا بابل را طی‌ کند و مدت‌ها در صف انتظار بماند برای او و خانواده‌اش عذاب‌آور است.

یکی از بیمارانی که به مرکز درمانی آرش تهران که بیمارستانی مخصوص بانوان است، مراجعه کرده بود نیز در تماس با همشهری با گلایه از رفتار کادر درمانی این مرکز گفت که مسئولان این مرکز به وی گفته‌اند که ابلاغیه‌ای درباره کاهش هزینه‌ها به دست آنها نرسیده است.
خانم بختیاری که ساکن استان زنجان است هم در تماس با همشهری گفت که خدمات رایگان فرزندآوری که توسط وزارت بهداشت تبلیغ می‌شود، چندان فایده‌ای برای او نداشته است. او با اشاره به وجود تنها یک مرکز دولتی درمانی ناباروری در مرکز استان زنجان، از صف شلوغ مراجعین نیز گلایه کرد.

قانون چه می‌گوید؟

مسئولان وزارت بهداشت در حالی از اختصاص اعتباری نزدیک به ۱۰۵میلیارد تومان برای کاهش ۸۵درصدی تعرفه‌های خدمات ناباروری خبر می‌دهند که این رفتار آنها با سیاست‌های کلی کشور که از سوی رهبرمعظم انقلاب و با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین شده، جور در نمی‌آید. طبق بند ۳سیاست‌های کلی جمعیت کشور که در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳به دولت و دستگاه‌های‌اجرایی ابلاغ شده است، «پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان» مورد تأکید قرار گرفته است، حال آنکه بیمه‌ها در سایه بی‌توجهی دولت به سیاست‌های ابلاغی، در این زمینه کم‌کاری کرده و وزارت بهداشت رأسا برای کاهش هزینه‌ها اقدام کرده است. این در حالی است که تأمین اعتبار ۱۰۵میلیاردی که وزارت بهداشت برای تأمین کاهش تعرفه‌های درمان ناباروری وعده داده است در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *