دختران تنها، آسیب‌ اجتماعی روستاها؛دختران روستایی ۰۱۶

شمال ما: مهاجرت مردان روستا به شهرها موجب می شود که زندگی روی خوش را به زنان و دختران روستایی نشان ندهد

شغل و کسب درآمد از نیازهای اصلی انسان محسوب می شود و افراد در روستا و شهرها در زمینه‌های متفاوت به مشاغل مختلف می پردازند.

گیلان استانی کشاورزی است و کشاورزی شغل مهمی در این استان محسوب می شود که البته به دلیل پرداختن کشاورزان به تولید تک محصولی، نبود توسعه مکانیزاسیون در تولید محصولات کشاورزی و نبود زیر ساخت های مناسب در برخی از روستاهای گیلان، مردان روستایی برای تامین درآمد خانوارهایشان به شهرها مهاجرت می کنند .

این مهاجرت‌ها تبعات بسیار نامطلوبی بر خانوارهای روستایی به خصوص زنان روستایی دارد که از جمله آنها می توان افزایش زنان سرپرست‌خانوار و فقر مضاعف زنان روستایی را به دلیل مهاجرت مردان به شهر و افزایش دختران تنهای روستایی را نام برد زیرا مردانی که در زمان تجرد از روستاها به شهرها می آیند به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که همسر شهری داشته باشند.

تعداد زنان روستایی در ۸ استان بیشتر از مردان است

مشکل دیگری که زنان روستایی در سال‌های اخیر به‌نحو جدی درگیر آن بوده و زندگی آنها را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده است، وضع زندگی خانوادگی آنان است. به گزارش مرکز آمار ایران در سال‌های اخیر به‌دلیل افزایش مهاجرت مردان از روستا به شهر، نسبت جنسیتی در مناطق روستایی کاهش پیدا کرده؛ به‌طوری‌که طبق سرشماری ‌سال ١٣٩٠ در ٨ استان، نسبت جنسیتی پایین‌تر از ١٠٠ است؛ یعنی در این استان‌ها تعداد زنان روستایی بیشتر از مردان است.

مهاجرت مردان خانواده برای تأمین‌معاش سبب می‌شود بار مشکلات زندگی بر دوش زنان باشد. این مسأله فشار و تنهایی مضاعفی بر زنان وارد می‌آورد که سبب بالارفتن آمار طلاق در سال‌های اخیر و افزایش زنان سرپرست‌خانوار در روستا شده و فقر مضاعف را برای آنان به ارمغان آورده است.

دختران تنها، ارمغان مهاجرت مردان از روستا

مهاجرت مردان جوان از روستا، پدیده دختران تنها را به روستاها آورده است. الگوی ازدواج دختران روستایی آنان را آماده ازدواج در سنین پایین می‌کند و درصورتی‌که چنین اتفاقی رخ ندهد، این دختران فرصت ازدواج را از دست داده و به تجرد قطعی می‌رسند. مسأله دختران تنهای روستایی ازجمله آسیب‌های اجتماعی امروز است.

روستا به‌عنوان موضوع خاص و زنان روستایی در ضمن آن، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌نحو جدی مورد توجه قرارگرفته است و اخیرا توسعه مکانیزاسیون و تجهیز شالیزارهای در استان گیلان رنگ جدی به خود گرفته است .

همچنین دیگر اقدامات انجام‌شده توسط دولت‌ها در این زمینه می‌توان به ایجاد امکان برخورداری روستاها از امکانات و خدمات زیربنایی در حوزه‌های مختلف آموزشی، بهداشت‌ودرمان، مسکن، آب شرب، شبکه مخابرات، راه روستایی و روشنایی برق اشاره داشت.

یا تأسیس صندوق‌بیمه روستاییان و عشایر است که از ‌سال ١٣٨۴تاکنون توانسته ٣۵هزار و ٢۴ خانوار روستایی و عشایری استان را تحت‌پوشش بیمه بازنشستگی و عمر قرار دهد.

بیش از ده‌هزار نفر زن روستایی تحت پوشش صندوق روستایی و عشایری هستند

هانی قلی‌پور مدیرعامل صندوق‌بیمه روستاییان و عشایر گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر ده هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار روستایی تحت پوش کمیته امداد در صندوق بیمه روستایی و عشایری عضو شده اند.

وی در ادامه از تحت پوشش قرارگرفتن هزار و ۱۴۰ نفر زن روستایی دیگر که تحت پوشش بهزیستی استان بوده‌اند و هم اکنون عضو صندوق روستایی و عشایری گیلان خبر داد و گفت:در گذشته برای عضو شدن دختران بازمانده از ازدواج سقف تعیین شده بود که امسال این سقف برداشته شده است و از دختران مجرد هم ثبت نام به عمل می آید.

سرپرست صندوق‌بیمه روستاییان و عشایر گیلان گفت: زنان بی سرپرشت و یا بد سرپرست و یا بانوانی که همسران معلول و کم توان نیز از نظر این صندوق سرپرست خانوار محسوب می شوند و می توانند برای عضویت اقدام کنند.

منبع: ایسنا- منطقه گیلان؛ رقیه قدیمی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *