وقتی بر تبلیغات شهری نظارتی نیست؛ +تصویرجولی ۰۱۱

شمال ما: در شهر ما رشت، مسائل جالبی پیش می‌آید که حقیقتا جای تأمل فراوان دارد. یکی از این مسائل، اهم و مهم کردن موضوعات است. چه اینکه بارها دیده‌ایم برخی مقولات بسیار حیاتی توسط عقلای شهر و مدیریت آن کنار گذاشته شده و به جای آن، به مواردی پرداخته شده است که نه تنها هیچ ارزشی ندارد بلکه ضد ارزش نیز هست.

مثلاً یکی از معضلات قدیمی و بارها گفته شده‌ی رشت، آسفالت خیابان‌های آن است. در این شرایط و در حالی که بسیاری از کوچه پس‌کوچه‌ها که هیچ، بلکه بسیاری از خیابان‌های اصلی شهر دارای حفره‌های متعدد و عمیقی است، با نزدیک شدن سفر رئیس جمهور می‌بینیم که شهرداری زحمت کشیده و تنها دست به بازسازی سطحی آسفالت مسیرهای آمد و شد هیأت دولت می‌پردازد.
حالا آسفالت به کنار. می‌توانیم این معضل را به بهانه‌ی بودجه‌ی سنگین لازم برای تعویض کامل پوشش خیابان‌های رشت، از گزینه‌های روی میز حذف کنیم. اما با دیگر اتفاقات این چنینی چه باید کرد؟ آیا باید آنها‌ را نیز با یک دلیل من‌درآوردی کنار بگذاریم؟
مدتی‌ست زیر پل عابر پیاده‌ی میدان جانبازان، یک بنز تبلیغاتی نصب شده که مخاطب را به استفاده از یک کالای خاص تشویق می‌کند. در این تبلیغ چنین القا می‌شود که استفاده از این کالا، لذت بیشتری به مصرف کننده می‌دهد. تا اینجای کار مشکلی نیست. مشکل از جایی شروع می‌شود که قرار است در این بنر تبلیغی، بر روی لذت بخش بودن مصرف آن کالا تأکید شود.
این تأکید اینگونه نمایش داده می‌شود که دو حرف اول این کلمه یعنی «ل و ذ» از حرف آخر آن جدا شده و البته حرف «ذ» بیشتر شبیه «ز» نمایانده می‌شود. حال ترکیب این وضع می‌شود واژه‌ی «لز». یعنی این کلمه، در قلب بنر تبلیغاتی قرار گرفته و با اِلِمانی که کنارش قرار دارد، بیشتر از سایر بخش‌های بنر، به چشم می‌آید. به نظر می‌رسد لازم به توضیح نباشد که کلمه «لز» چه معنای رکیکی دارد. حال باید پرسید تبلیغ غیرمستقیم هم‌جنس بازی زنانه در وسط یکی از خیابان های اصلی رشت چه می‌کند؟
اما این تنها مورد نیست. مورد دیگر تبلیغی‌ست که روبه‌روی فرودگاه رشت نصب شده است. تبلیغی که در آن به بهانه‌ی عرضه‌ی یک مدل شامپو، تصویر خانمی را نشان می‌دهد که بی‌حجاب و در آغوش یک مرد قرار گرفته است. گویی این تابلوی تبلیغاتی را از وسط خیابان آتاتورک استانبول برداشته و در این مکان نصب کرده‌اند.
و این تابلوها و بنرها در حالی نصب می‌شود که چه بسیار موضوعات سیاسی و انقلابی و فرهنگی و مذهبی که جای‌شان در نمای شهری خالی‌ست. البته ریشه‌ی این وضع، در فقدان ناظر حساس و عالمی‌ست که لازم است بالای سر همه‌ی فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ی قرار بگیرد تا مو را از ماست بکشد.
علی ایحال از مسئولین شهری خصوصاً کمیسیون فرهنگی شورای شهر می‌خواهیم تا سریعاً چنین تبلیغات و تصاویری از سطح شهر جمع شده و فکری به حال آینده کنند تا خدای نکرده شرایط به سمتی نرود که در فردایی نه چندان دور، به جای عکس شهدا، تصاویر تبلیغی آنجلینا جولی و شکیرا زینت بخش محیط خیابان‌های ما باشد. مواظب باشیم با چنین اقداماتی، به اوضاع اسف‌بار فرهنگی رشت تیر خلاص نزنیم.

 

.

 

شامپو ۰۲۲

 

.

 

منبع: گیلان آنلاین


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *