باقلا ۹۱

شمال ما: فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان با تأکید بر این که فاویسم یک بیماری ارثی است خاطرنشان کرد: خوردن باقلا  می تواند مهمترین عامل بروز بیماری فاویسم باشد.

 

دکتر عادل باقر سلیمی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه گیلان یکی از مکان های شیوع فاویسم در کشور است اظهار کرد: باید افراد اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی تصریح کرد: فاویسم تقریبا در همه جای دنیا دیده می شود ولی در ایران بیشتر در استان های شمالی و جنوب کشور شایع است.

فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان با بیان اینکه معمولا بعد از ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تماس با باقلا مازندرانی علائم بیماری شروع می شود گفت: این علائم شامل رنگ پریدگی پر رنگی ادرار، تهوع، استفراغ، درد شکم و تب خفیف است.

سلیمی با بیان اینکه در بعضی موارد بیقراری، کاهش سطح هوشیاری و تشنج نیز بروز می کند که می تواند منجر به مرگ بیمار نیز شود یادآور شد: عوامل دیگر از جمله عفونت ها، داروها و بیماری های مثل DKA نیز می توانند باعث بروز همولیز در فرد با کمبود G6PD شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با ضروری خواندن آموزش به خانواده بیمار توسط پرستاران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی تصریح کرد: آموزش باید شامل ارایه بروشور آموزشی،آموزش تن شویه در هنگام تب یا بدون تب بر ( فقط استامینوفن)، توصیه به مصرف مایعات کم رنگ و تا حدی شیرین، عدم اصرار به مصرف مایعات در صورت بی حالی یا استفراغ مکرر، آموزش به مادر در خصوص توجه به برون ده ادراری،آموزش به مادر در خصوص توجه به رنگ ادرار، توصیه به قطع موقت شیر مادر به مدت ۷۲ ساعت در صورتی که مادر از باقلی یا دیگر غذاهای مشکوک استفاده کرده باشد، تجویز اسید فولیک و ویتامین E است.

وی شیوع کمبود آنزیم G6PD در نوزادان متولد شده در بیمارستان الزهرا( س) رشت را ۶٫۴ درصد عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، فاویسم یا بیماری باقله ای، بیماری ارثی خونی است که در اثر نقص آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز ایجاد می شود. آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز، آنزیم مهمی در شانت هگزوز مونوفسفات است که برای حفظ ذخایر داخل سلولی گلوتاتیون احیا شده، لازم است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *