عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم:تصادف 011

شمال ما: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان در سال ۹۴ در کاهش تصادفات چندان موثر نبوده است، افزود: روند افزایشی سوانح رانندگی نشان می‌دهد که این موضوع در اولویت دغدغه های مسئولان ذی ربط نیست.

محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت؛ درباره آمار اعلام شده مبنی بر افزایش تعداد فوت شدگان ناشی از تصادفات رانندگی، تصریح کرد: در حالیکه خودروها و جاده‌های ناایمن سالانه جان عده زیادی از شهروندان را می‌گیرد ولی مسئولان همچنان با بی‌تفاوتی از کنار این موضوع می‌گذرند و فقط به ارائه آمار اکتفا می‌کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رعایت استانداردهای لازم در تولید خودرو منجر به کاهش سوانح رانندگی می شود، تصریح کرد:  در حالی  خودروهای بی کیفیت به معضلی جدی در کشور تبدیل شده که هنوز مسئولان ذی ربط توجه چندانی به ارتقای کیفیت آنها ندارند در حالی که توجه به کیفیت خودروها و رعایت استانداردها در تولید، منجر به کاهش تصادفات رانندگی می‌شود.

وی از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را در جلوگیری از تصادفات رانندگی موثر خواند وگفت: از آنجایی که خودروهای فرسوده به دلیل نداشتن استانداردهای لازم در بروز تصادفات رانندگی نقش دارند بنابراین از رده خارج کردن آنها برای کاهش تصادفات امری ضروری و حائز اهمیت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بهسازی جاده‌های کشور را برای کاهش حوادث رانندگی لازم و ضروروی خواند وگفت: برای کاهش آمار کشته‌شدگان ناشی از تصادفات رانندگی باید مسئولان ذی‌ربط تلاش جدی برای شناسایی نقاط حادثه‌خیز و ایمن‌سازی جاده‌ها داشته باشند؛ البته نبود خط کشی و وضعیت نامناسب تابلوهای رانندگی نصب شده در جاده‌ها نیز مزید بر علت شده است.

سعیدی نبود مدیریت واحد شهری را در بروز سوانح رانندگی موثر خواند وافزود: البته کشش جاده‌ها متناسب با انبوه خودروهای تولید شده نیست به عبارتی ظرفیت جاده‌ها نسبت به تردد ماشین‌ها کم است؛ متاسفانه درحال حاضر وسایل حمل ونقل عمومی جوابگوی نیازهای شهروندان نیست و به همین جهت شهروندان به استفاده از خودروهای شخصی روی می آورند.

وی با بیان اینکه مسئولان استفاده از حمل ونقل ریلی را برای کاهش تصادفات رانندگی جدی بگیرند، تصریح کرد: متاسفانه هنوز در این خصوص سرمایه گذاری مناسبی صورت نگرفته در حالی که ارزانترین حمل ونقل در دنیا حمل ونقل ریلی است؛ بهبود حمل ونقل ریلی از موضوعاتی است که مسئولان برای کاهش تصادفات رانندگی باید به آن توجه داشته باشند؛ البته ۵ درصد از حمل ونقل عمومی کشور از طریق حمل و نقل هوایی است و ۹۵ درصد نیزاز طریق ریلی و زمینی است که متاسفانه تاکنون برای بهبود حمل و نقل ریلی و زمینی از سوی مسئولان  راهکارهای درستی اندیشیده نشده است.

عضوکمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان در سال ۹۴ در کاهش تصادفات چندان موثر نبوده است، افزود: آمار بالای فوت شدگان ناشی از تصادفات رانندگی در کشور بیانگر بی توجهی مسئولان ذی ربط نسبت به این موضوع است؛ امیدواریم مسئولان ذی‌ربط در سال ۹۵ اقدامات موثرتری برای کاهش تصادفات داشته باشند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نهم، با انتقاد از مرگ سالانه ۲۷ هزار ایرانی در سوانح رانندگی، یادآور شد: هر چند این موضوع همیشه به عنوان یک دغدغه در کشور مطرح است ولی روند افزایشی سوانح رانندگی نشان می دهد این موضوع در اولویت دغدغه های مسئولان نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت همکاری هماهنگ وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و وزارت کشور و آموزش و پرورش و سازمان های حفاظت محیط زیست و استاندارد و همچنین شهرداری ها، دستگاه قضا و نیروی انتظامی برای کاهش سوانح رانندگی تاکید کرد و افزود: وزارت راه و شهرسازی باید تلاش جدی برای اصلاح زیرساخت هایی مانند ارتقای کیفیت جاده ها و بهسازی آنها داشته و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اصلاح ناوگان حمل و نقل کشور گام های اساسی بردارد؛  البته وزارت آموزش و پرورش نیز باید فرهنگ سازی مناسبی در خصوص ارتقای آموزش شهروندان  داشته باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس نهم، ادامه داد: استاندارد نبود خودروها وجاده‌ها در بروز تصادفات نقش مهمی دارند و بخش قابل توجهی از تصادفات مربوط به این موارد است البته عوامل انسانی در مراحل بعد قرار دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصویب طرح ارتقای موسسه ملی استاندارد به سازمان ملی استاندارد را از اقدامات مثبت مجلس نهم خواند وگفت: مجلس دهم باید با تشدید نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی تلاش موثری برای کاهش سوانح رانندگی داشته باشند البته دولت یازدهم نیز باید در جهت بهبود حمل ونقل عمومی، ایمنی خودروها و جاده ها تلاش کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *