امتیاز خطوط از امتیاز ماشین جدا خواهد شد؛تاکسی رشت ۰۱۱

شمال ما: کیفیت ارائه خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی در همه کلانشهر‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نظم بخشیدن به تردد‌ها در شهرهای شلوغ و پرجمعیت، جلوگیری از آلودگی هوا و کمک به کاهش هزینه‌های خانواده‌ها با گسترش خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی میسر است؛ به همین دلیل مدیریت شهری در راستای توسعه این ناوگان گام‌های نو و رو به جلویی برمی‌دارد.
در شهر شلوغی چون رشت که در شبانه‌روز میزبان بیش از یک میلیون نفر از شهروندان، هم استانی‌ها و گردشگران است، ناوگان حمل و نقل عمومی از رونق و استقبال چندانی برخوردار نیست و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این حوزه سود و منفعتی ندارد؛ ضمن این‌که تاکسیداران هم علاقه‌ای برای ورود به خیابان‌های قدیمی و ۴۰ ساله رشت و معابر تنگ و باریک ندارند.
در حال حاضر بیش از ۷ هزار مجوز تاکسی در رشت صادر شده، اما فقط حدود ۲ هزار تاکسی در خیابان‌ها، جابه‌جایی شهروندان و گردشگران را انجام می‌دهند. ناوگان اتوبوسرانی نیز به نوسازی نیاز دارد و حال و روز خوشی ندارد.
کرایه‌های کم و مسئولیت سنگین تاکسیداران
«رضا رحیم‌پور» یکی از تاکسیداران خط خیابان امام (ره) تا میدان گیلان که معمولا۹۰۰ دستگاه تاکسی در آن مشغول به تردد هستند،درباره دلیل بی‌رغبتی تاکسیداران برای حضور در خیابان‌های رشت، به همشهری اینگونه توضیح می‌دهد: تردد در بین خیابان‌های پرترافیک برای دریافت کرایه ۶۰۰ تومانی، انگیزه‌ای برای رانندگان ایجاد نمی‌کند.
وی می‌افزاید: در کنار این کرایه کم، فعالیت نامرتب و متعدد خودروهای سواری شخصی را هم اضافه کنید. بنابراین خواهید دید که کار کردن در این ناوگان با حساب و کتاب‌های زندگی پرخرج امروزی همخوانی ندارد.
یکی دیگر از رانندگان مسیر سبزه‌میدان تا خیابان سردار جنگل نیز در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‌کند: نبود بازنشستگی برای برخی از رانندگان، انگیزه برای کار کردن را از بین برده است.
«علی سعیدزاده» ادامه می‌دهد: استهلاک خودرو‌ها را نیز باید در نظر گرفت. کیفیت خودروی پراید برای رانندگی در داخل شهر، پایین است و قطعات آن مدام باید تعویض و نوسازی شود. رانندگان از روی اجبار و به دلیل نداشتن شغلی دیگر مجبور به ادامه این شغل هستند. خیابان‌های پر ترافیک رشت آسایش و آرامشی را برای راننده‌ها به دنبال ندارد.
راهکار کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا
کاستی‌های ناوگان اتوبوسرانی سال‌هاست از سوی رانندگان مطرح می‌شود، اما راهکاری برای آن اندیشیده نشده است. به تازگی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی رشت از طرحی خبر می‌دهد که از نظر وی راهکاری برای رفع مشکلات تاکسیداران رشت است.
«رضا رسولی» در گفت‌و‌گو با همشهری می‌گوید: کلیات طرح فوق در راستای الزام شهرداری برای فراهم کردن بستری مناسب به‌منظور واگذاری خطوط به شرکت‌های خصوصی است. این طرح که نتیجه رایزنی با رانندگان تاکسی است، در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا هم به تصویب رسیده است و بر همین اساس بهره‌برداری از خطوط به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. شرکت‌های تعاونی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند هم می‌توانند به عنوان بخش خصوصی فعالیت خود را ادامه دهند.
وی این برون‌سپاری را روشی موفق می‌داند که در بسیاری از کلان‌شهرهای کشور به اجرا درآمده و می‌افزاید: وقتی سرمایه گذاری و فعالیت در ناوگان تاکسیرانی برای رانندگان و امتیازداران این حوزه سودآور نیست، باید برای ایجاد انگیزه و بازگشت سرمایه برای این فعالان راهکاری اندیشید. براین باور هستم که طرح برون‌سپاری نخستین گام برای حضور سرمایه گذاران در ناوگان تاکسیرانی رشت است.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت ادامه می‌دهد: برخی مشکلات تاکسیداران سبب شده که شاهد بی‌نظمی در فعالیت این صنف در شهر و همچنین جای خالی آن‌ها در زمان اوج حضور مسافران در طول روز باشیم. به همین دلیل تلاش شده که با تدوین این طرح، شرکت‌های تعاونی از خود رانندگان تشکیل شود تا نظم و مدیریت کار را به دست بگیرند.
در این حالت علاوه بر این‌که فعالیت در این حوزه برای رانندگان و صاحبان امتیاز تاکسی به صرفه می‌شود، بلکه مسئولیت ارائه خدمات بهتر به شهروندان نیز بر عهده رانندگان گذاشته می‌شود.

 

امتیاز خطوط از امتیاز ماشین جدا می‌شود
رسولی تاکید می‌کند: یکی دیگر از اقداماتی که برای نخستین بار در سطح کشور، در رشت اجرا می‌شود، جدا کردن امتیاز خطوط از امتیاز تاکسی است. از این پس هر راننده‌ای که امتیاز خطوط را دارد پس از استهلاک خودرو و در سن بازنشستگی، می‌تواند با واگذاری یا فروش امتیاز تاکسی در خطوط، سرمایه‌ای  راکه از سال‌ها پشت فرمان نشستن در خیابان‌های پر ترافیک رشت جمع‌آوری کرده است به عنوان پشتوانه مالی دوران بازنشستگی خود داشته باشد.وی اظهار می‌کند: با فروش امتیاز خطی که راننده در آن مشغول به کار است، سرمایه وی حفظ و از منفعت لازم برای چند سال برخوردار می‌شود. به جز این رانندگانی که خودروهایشان دچار استهلاک شده و توانایی خرید ماشین نو را ندارند با فروش امتیاز خود، از فعالیت در ناوگان تاکسیرانی، ضرر نمی‌کنند.
وی می‌افزاید: برخی فعالیت‌ها که قابلیت برون سپاری دارند از جمله مدیریت و بهره‌برداری از شبکه‌ تاکسی بی سیم، مدیریت واگذاری خطوط شهری، امور اداری همچون صدور کارت‌های شهری و پروانه‌های بهره‌برداری برای تاکسی ها، شبکه‌ خطوط ویژه و گشت‌های بازرسی، سرویس مدارس، و… به بخش خصوصی واگذار می‌شود. سازمان تاکسیرانی هم به نقش نظارتی خود در حوزه کلان می‌پردازد.
وی با تاکید بر این‌که شورا و شهرداری از شرکت‌های تعاونی که توسط رانندگان تشکیل شود، حمایت می‌کند،می‌گوید: این حرکت بی‌شک گام مثبتی در تامین منفعت تاکسیداران و همچنین ارائه خدمات مطلوب‌تر به شهروندان است.
به گفته رسولی، شهرداری یک ماه فرصت دارد که دستورالعمل‌ها و مراحل مختلف برای اجرای طرح برون‌سپاری خطوط تاکسیرانی در رشت را مهیا کند.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.