ناشناخته بودن میزان خطر؛دیابت ۰۱۱

شمال ما: طرح فرهنگسازی برای سلامت همه افراد جامعه از اول اردیبهشت ماه به مدت یک هفته همزمان با روز جهانی بهداشت در کشور آغاز شده است.
هر سال در ۷ آوریل، به مناسبت گرامیداشت تاسیس سازمان جهانی بهداشت با تمرکز روی یک موضوع مهم بهداشتی، یک شعار جدید در راس برنامه‌های این سازمان قرار می‌گیرد. در این زمینه هر سال در هفته سلامت، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور برنامه‌های متنوعی را برای گرامیداشت این هفته برگزار می‌کند.
دکتر «آتوسا رهبر» کارشناس مسئول آموزش سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت موضوع سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار با مشارکت مردم و نهادهای اجرایی گفت: هر سال بنا به وضعیت بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی که همه افراد جهان را تهدید می‌کند، کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO ) تصمیم می‌گیرند که یک شعار جدید را برای این روز انتخاب کنند.
بحران دیابت در دنیا
رهبر افزود: شعار امسال روز جهانی بهداشت غلبه بر دیابت است و  برنامه‌های هفته سلامت نیز با تمرکز بر این موضوع برگزار خواهد شد.
مسئول آموزش سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان علت انتخاب این شعار را توسط سازمان بهداشت جهانی آمار بالای وجود این بیماری دانست و گفت: مطابق آمارهای این سازمان در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند.
وی گفت: این آمار در مقایسه با تعداد ۱۰۸ میلیون نفر مبتلایان به دیابت در سال ۱۹۸۰ رشد ۴ برابری داشته است.
به گفته وی، در این زمینه سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که همه‌گیری جهانی از دیابت در حال ظهور است که می‌تواند ناشی از تغییرات در سبک زندگی از قبیل تغییر در رژیم غذایی، افزایش وزن، چاقی و بی تحرکی باشد.
رهبر افزود: بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، این بیماری علت اصلی مرگ ۱/۵ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۲ بوده و پیش بینی شده که کل مرگ‌های ناشی از دیابت به بیش از ۵۰ درصد در ۱۰ سال آینده افزایش پیدا کند. به طوری که این بیماری به هفتمین عامل مرگ در جهان تا سال ۲۰۳۰ تبدیل می‌شود.
مسئول آموزش سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به تخمین حدود ۹۰ درصدی مبتلایان به دیابت نوع ۲ سازمان جهانی بهداشت، گفت: در کشورهای توسعه یافته بیشتر مردم مبتلا به دیابت در سنین بالاتر از بازنشستگی هستند، در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه اغلب موارد ابتلا بین ۳۵ تا ۶۴ سالگی رخ می‌دهد.
همکاری دستگاه‌های مرتبط با سلامت
این مسئول افزود: گزارش‌های دیابت نوع ۲ که در گذشته بسیار نادر بود، در حال حاضر حاکی از افزایش آن در سراسر جهان است و در برخی از کشورها تخمین زده می‌شود که تقریباً نیمی از بیماران تازه تشخیص داده شده در گروه کودکان و نوجوانان هستند. رهبر در ادامه با اشاره به این‌که ناآگاهی در مورد دیابت، همراه با دسترسی ناکافی به خدمات بهداشتی و داروهای ضروری، می‌تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری مانند نابینایی، قطع عضو و نارسایی کلیه شود، توضیح داد: بیماری دیابت نوع ۲با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است و ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روزهای هفته و رعایت یک رژیم سالم می‌تواند به شدت خطر گسترش ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.
مسئول آموزش سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی و کل نظام سلامت می‌توانند حداکثر ۱۵ تا ۲۵ درصد مستقیماً در سلامت مردم تاثیرگذار باشد؛ اما دستگاه‌های بین بخشی مانند سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جهاد کشاورزی و بهزیستی و دیگر سازمان‌های مربوط عهده دار بیش از ۷۵‌درصد تامین سلامت مردم هستند که این خود به ضرورت مشارکت همه دستگاه‌ها وهمراهی مردم در توجه به سلامت تاکید می‌کند. رهبر با اشاره به برنامه‌های متعدد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در هفته سلامت گفت: همزمان با اول اردیبهشت برنامه همایش آوای سلامت در مدرسه توحید واقع در خیابان تختی رشت و در ۱۶ شهرستان استان گیلان برگزار شد که از هر شهرستان یک مدرسه به صورت نمادین برای همایش آوای سلامت انتخاب شده بود.
وی گفت: همچنین از طریق نرم افزار موبایل جامع آموزش و اطلاع رسانی سفیران سلامت اپلیکیشن «سفیر سلامت» قابل دانلود روی موبایل و تبلت است که مردم عزیز گیلان می‌توانند از طریق مراجعه به سایت http://safiresalamati.ir و انتخاب آیکون دانشگاه علوم پزشکی گیلان و کلیک روی نرم افزار، این برنامه را در گوشی‌های هوشمند خود داشته باشند.
 ناشناخته بودن میزان خطر دیابت
در ادامه مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیماری دیابت را یک بیماری بی علامت قلمداد کرد و گفت: ۵۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند.
دکتر «سید محمود رضوانی» آمار بیماران شناخته شده در سال ۹۵ و شیوع دیابت نوع ۲ را در مناطق روستایی گیلان در جمعیت بالای ۳۰ سال حدود ۵/۶ درصد بیان کرد و گفت: در بررسی ۳۲۲‌هزار نفر از جمعیت روستایی بالای ۳۰‌سال،  ۵۳ درصد جمعیت بررسی شده، یک یا بیش از یک عامل خطر ابتلا به دیابت را داشتند که این عوامل شامل چاقی، فشار خون بالا، سابقه دیابت در خانواده ها، سابقه سقط یا مرده‌زایی و سابقه دیابت بارداری بوده است.  وی افزود: ۱۵ درصد از جمعیت بررسی‌شده ۲ عامل خطر را داشتند و ۵ درصد نیز۳ یا بیش از ۳ عامل خطر را دارا بودند.
رضوانی در ادامه افزود: در جمعیت شهری هیچ آمار دقیقی از دیابت، جز بررسی‌های مقطعی در قالب یک پژوهش وجود ندارد، زیرا ساکنان شهر در انتخاب پزشک خود صاحب اختیار هستند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *