فوتبال گیلان در بلاتكلیفی؛داماش13

تیم ملوان بندر انزلی در لیگ برتر، تیم داماش گیلان در لیگ دسته اول، سپیدرود رشت و رهپویان سپهر رضوانشهر در لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های کشور ۴ تیمی هستند که قرار است امسال از حیثیت فوتبال گیلان دفاع کنند…

 

 

شمال ما: استان گیلان از استان‌های برجسته کشور در حوزه فوتبال است و تاکنون توانسته بازیکنان و مربیان زیادی را از این خطه برای تیم‌های ملی و باشگاهی کشور تربیت کند، اما این روزها به نظر می‌رسد که وضعیت فوتبال در گیلان بحرانی است. تیم‌های حاضر در لیگ‌های معتبر کشوری، به دلیل نداشتن وضعیت مالی مناسب و ثبات و همچنین عدم مدیریت جامع در رأس باشگاه‌ها، با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. تیم ملوان بندر انزلی در لیگ برتر، تیم داماش گیلان در لیگ دسته اول، سپیدرود رشت و رهپویان سپهر رضوانشهر در لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های کشور ۴ تیمی هستند که قرار است امسال از حیثیت فوتبال گیلان دفاع کنند. این روزها که همه تیم‌های فوتبال کشور در حال یار‌گیری و آماده کردن تیم و آغاز تمرینات هستند، تیم‌های گیلانی در بلاتکلیفی کامل به‌سر می‌برند.

دفاع از حیثیت ملوان با مدیران ورزشی
ملوان بندر انزلی تنها نماینده فوتبال گیلان در لیگ برتر است و مسئولان این شهر فوتبال‌دوست، هنوز به دنبال مالک جدید و پس گرفتن ۷۰‌درصد سهام باشگاه از «سیروس محجوب»، مالک فصل گذشته این باشگاه هستند تا بتوانند تیم را به گزینه‌های دیگری واگذار کنند.
قطعا اگر این مساله به‌زودی رفع نشود، ضرر اصلی متوجه تیم ملوان می‌شود و ممکن است از دیگر تیم‌های حاضر در سطح اول فوتبال کشور عقب بماند، اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی تیم ملوان این است که خیلی‌ها از این تیم به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به قدرت و منافع فردی استفاده می‌کنند. چنان‌که در چند سال اخیر مشاهده شده که افراد غیر‌ورزشی در کادر فنی ملوان دخالت کردند و اگر رویه تیم خلاف نظر آنها بود، برای این تیم ریشه‌دار حاشیه‌سازی می‌کردند.
در حال حاضر تنها دلخوشی هواداران متعصب ملوان این است که امسال مسئولان تیم را به شخص یا اشخاصی تحویل دهند که بتواند هزینه‌های جاری باشگاه را به موقع پرداخت کند. علاوه بر این، برای جلوگیری از بروز بحران، بازیکنان شاخص فصل گذشته را حفظ و بازیکنانی مستعد را برای این تیم جذب کند.
داماش همچنان در تقلا برای خروج از بحران
داماش گیلان دیگر تیم پرطرفدار گیلانی است که امسال در وضعیتی کاملا بحرانی قرار دارد. باشگاهی که علاوه بر نداشتن کادر فنی، مالک و سرپرست هم ندارد.
«امیر عابدینی» مدیرعامل سابق این تیم بعد از صحبت‌های «مسعود رهنما» مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان که گفته بود «آمادگی کامل برای حمایت از تیم داماش را دارم»، در نامه‌ای به رئیس هیات فوتبال گیلان نوشت: با توجه به اینکه صاحبان سهام باشگاه اختیار کامل این تیم را به بنده واگذار کرده‌اند تا من تصمیمات لازم را در خصوص این تیم بگیرم، به حضرتعالی اختیار داده می‌شود تا با هماهنگی اداره کل تربیت‌بدنی به هر طریق ممکن از تیم فوتبال داماش حفاظت و مدیریت کنید.
وی با تاکید بر حسن نیت رئیس هیات فوتبال گیلان در خدمت به فوتبال استان و صحبت‌های دلسوزانه مسعود رهنما، اضافه کرد: بدیهی است باشگاه پاسخگوی دیون معوق قانونی خود است.
اما پس از ارسال این نامه، روابط‌عمومی اداره کل ورزش و جوانان هم پاسخ امیر عابدینی را این‌گونه داد: اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان، با توجه به نگرانی‌های علاقه‌مندان و هواداران فهیم تیم داماش گیلان، در پاسخ به نامه هیات فوتبال استان گیلان ۵ راهکار اصلی را برای رفع مشکل تیم داماش گیلان پیشنهاد می‌دهد که با اجرای همه این راهکارها وضعیت باشگاه داماش سامان خواهد گرفت: هبه کردن باشگاه داماش گیلان به مسئولان شهر رشت مانند هبه کردن باشگاه ملوان که در انزلی انجام شد، ارائه سند محضری به آقای عابدینی که نماینده سهامداران تیم داماش ایرانیان است، ارائه سند واگذاری محضری آقای عابدینی به هیات فوتبال گیلان، تغییرنام داماش ایرانیان به داماش گیلان، ارائه گزارش مالی به هیات فوتبال گیلان و تسویه حساب کامل با کلیه افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با باشگاه داماش ایرانیان. ساعتی پس از انتشار این بیانیه «امیر عابدینی» در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد که به‌زودی داماش را به اداره کل ورزش و جوانان واگذار خواهم کرد که هنوز هم خبری از حضور عابدینی در رشت و واگذاری این تیم نشده است.
این درحالی است که رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال کشور امسال با حضور ۲۷ تیم و در یک گروه برگزار می‌شود. این موضوع هم احتمال صعود تیم‌ها به لیگ برتر را زیاد می‌کند. موضوعی که نیازمند حضور مالک یا اسپانسری قوی برای تامین و پرداخت هزینه‌های جاری تیم‌هاست. حال اوضاع برای تیم داماش که اکثر بازیکنان فصل گذشته خود را از دست داده و هنوز هم هیچ قراردادی با بازیکنی برای فصل آتی نبسته است، قطعا راه سخت و مشکلی را در پیش خواهد داشت. طرفداران پرشور داماش هم بی‌صبرانه منتظر تعیین تکلیف این تیم هستند.
سپیدرود رشت، امیدوار به آینده
اما دیگر تیم پرطرفدار و ریشه‌ای گیلان تیم سپیدرود رشت است که پس از کش و قوس‌های فراوان، بالاخره «علی‌نظرمحمدی» سرمربی و بازیکن اسبق داماش گیلان را به‌عنوان سرمربی جدید خود شناخت.
مسئولان این باشگاه وعده داده‌اند که با جذب چند بازیکن، در رقابت‌های امسال لیگ دسته دوم کشور حضوری موفق داشته باشند و انتظار تماشاگران پرشور سپید رود را برآورده کنند. چنانچه برای یکی از بازی‌های فصل گذشته این تیم ۱۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه حضور داشت. آنان خواهان صعود این تیم به لیگ‌های بالاتر هستند.
رهپویان سپهر رضوانشهر هم دیگر تیم گیلانی است که با به خدمت گرفتن «مهدی پاشازاده» سرمربی فصل گذشته آلومینیوم اراک، به‌عنوان سرمربی گام بلندی برای حضور در رقابت‌های لیگ دسته دوم برداشته است. امید هواداران این تیم هم صعود به لیگ دسته اول فوتبال باشگاه‌های کشور است.نگاه‌های غیر‌کارشناسانه بعضی از مسئولان و حضور افراد غیر‌ورزشی و بعضا منفعت طلب در رأس مدیریت باشگاه‌ها اما مهم‌ترین عاملی است که باعث به وجود آمدن این نابسامانی‌ها در فوتبال می‌شود. عدم توجه به زیرساخت‌های ورزشی و به‌خصوص عدم امکانات سخت‌افزاری در بخش فوتبال و مدیریت نادرست در سطح کلان ورزش عاملی برای بروز مسائل یاد‌شده در شهرستان‌ها شده است.

 

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *