داستان باغ پرندگان ماهان رشت؛باغ پرندگان 034

شمال ما: غمی بزرگ در پس صدایش شنیده می‌شود. می‌گوید ۳ شب است قلبم درد می‌کند. صدای محزون و کلام بریده بریده‌اش، نشان از شدت ناراحتی و رنج درونش دارد. پرندگانش را برخلاف میل باطنی دارد به باغ وحش مشهد می‌بخشد. ترس از مرگ و بیماری آنها وادارش کرده چنین تصمیمی بگیرد. فریاد کمک خواهی‌اش در هیچ کجا شنیده نشده است. تنها امیدش زنده ماندن پرنده‌هایش است که باغ وحش مشهد زنده بودنشان را تضمین کرده است. شهردار اربیل عراق خواسته بود پرنده‌هایش را برای باغ وحش بخرد،اما حاضر نشد پرنده‌های گیلان را به بیگانه بفروشد.

درد و دل‌های «بهزاد ماهرو» مدیر باغ پرندگان رشت، زیاد است. گلایه‌ها و تقاضاهای کمکی که تاکنون به جایی نرسیده است؛ «در این چند سال آنقدر به اداراتی که وظیفه حمایت از محیط زیست را داشتند، یا متولی گردشگری بودند، همچنین شهردار و فرماندار و استاندار؛ سر زده‌ام و طعنه‌های درشت را به جان خریده‌ام، که حد ندارد. حرف‌های قشنگ و وعده‌های زیاد هم شنیده‌ام که دیگر توانم تمام شده است.»

ماهرو از مسئولان ارشد استان و از استاندار گله دارد که یک شب همراه وزیر کشور به باغ پرندگان رفته است و وعده‌های او در سفر استانی رئیس جمهور هم نتیجه نداده است. همه مسئولان از مشکلات و درخواست‌های او خبر دارند و همگان نیز وعده‌هایی داده‌اند که عملی نشده است. استاندار گیلان نامه‌ای مبنی بر حمایت از باغ نوشت که به فرمانداری ارجاع شد، ولی بعد از ۶ماه هنوز بی‌نتیجه بوده است.

ماهرو ضمن قدردانی از حمایت‌های‌گاه و بی گاه معاونت خدمات شهری و مدیر مالی شهرداری شهرداری می‌گوید: «شهردار قول داده بود تمام نخاله‌های ساختمانی را برای جلوگیری از ورد آب به باغ منتقل کند، که البته پس از انتقال با چند کامیون کارمتوقف شد. طی بازدیدی که شهردار و تعدادی از اعضای شورا از باغ پرندگان داشتند، مواردی به صورت مکتوب توافق شد که هنوز اجرا نشده است.»

با صدای محزون، از حمایت‌های مدیرکل اسبق محیط زیست به نیکی یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: «محیط زیست بیش از ۳۰ حیوان زخمی از جمله، گراز، عقاب، و لک لک زخمی را به من سپرد، بدون هیچ چشمداشتی به آنها رسیدگی کردم که پس از بهبود در طبیعت‌‌ رها شدند. خرس  بیماری را به من سپردند و تمام تلاشم را برای زنده ماندش به کار بستم و زنده ماند. قوهای تیرخورده‌ای را به من سپردندکه مداوایشان کردم. با اینکه قادر به پرواز نیستند، ولی به زودی جوجه‌های آنها سر از تخم بیرون می‌آورند. اگر در کشورهای اروپایی بود، گردشگران برای دیدنشان صف می‌کشیدند. »
ماهرو تصریح می‌کند: «باغ ماهان، دامپزشکی دارد که در طول هفته حیوانات را معاینه می‌کند. ولی اداره دامپزشکی از من می‌خواهد دامپزشکی را به طور ثابت استخدام کنم. با این هزینه‌ها برایم مقدور نیست ماهانه ۵میلیون تومان به دامپزشک بدهم. من با برق ۳ فاز باغ را اداره می‌کنم. بار‌ها از اداره برق درخواست کردم تا برق فشار قوی به ما بدهد، ولی تقاضایم بی‌نتیجه مانده است. شهرداری می‌خواهد من از بخش خصوصی کمک بگیرم، بخش خصوصی تنها به فکر سود و ازدیاد سرمایه است ولی من به این حیوانات به چشم مخلوقات خدا می‌نگرم که نیازمند حمایت و محبت هستند.»

سال گذشته لایحه‌ای از شهرداری به شورای شهر رشت ارسال شد. ماهرو می‌خواست تمام  باغش را به شهرداری هبه کند. خود نیز در صحن شورا حاضر شد و  مشکلات و وضعیت باغ را تشریح کرد. تنها خواسته ماهرو در آن جلسه این بود که تا زنده است، اداره باغ بر عهده خودش باشد، می‌خواست همچنان سرپرست پرنده‌هایی باشد که یک عمر به آنها خو گرفته است. می‌خواست از سلامتی و زنده ماندنشان مطمئن باشد. با این حال این لایحه نیز به سرنوشت بسیاری دیگر از وعده‌های مسئولان پیوست.
«رضا رسولی» عضو شورای شهر رشت در این باره می‌گوید: چند ماه پیش  با تعدادی از اعضای شورای شهر، معاون خدمات شهری و شهردار از این باغ بازدید کردیم و از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفتیم. صاحب باغ وحش همچنان تمایل دارد باغش را به شهرداری هبه کندولی متاسفانه برخی مانع تراشی می‌کنند.
عضو شورا افزود: با وجود این شهرداری تاکنون در حد مقدور به آقای ماهرو کمک کرده است، به درخواست وی چند کامیون نخاله ساختمانی برای تسطیح، به باغ پرندگان ارسال شد. این عضو شورای شهر رشت قول مساعد داد با ماهرو صحبت کند و اجازه ندهد باغش تعطیل شود.  ماهرو زمین این باغ را هم که سال ها برای آبادانی اش خون دل خورده، می‌خواهد به زیر قیمت بفروشد. شاید با فروش باغ، آرزوهای بهزاد ماهرو نیز به تاراج ‌رود.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *