بگو نه!کیسه پلاستیکی ۰۱۱

شمال ما: ۲۱ تیر ماه یعنی امروز را روز خرید بدون کیسه نایلونی نام نهاده اند. چون استفاده بی رویه از کیسه نایلونی جزیی از عادات روزانه مردم شده است. عادتی که خطری بزرگ برای طبیعت و محیط زیست این مملکت است. از این رو تشکل های مردم نهاد و فعالان محیط زیست ایران طی کمپینی سراسری از مردم خواسته اند حداقل یک روز در سال را بدون کیسه نایلونی سر کنند. شاید این یک روز تجربه ای باشد برای مردمی که کیسه نایلونی جزو لاینفک خریدشان شده است و شاید آگاه نباشند که پلاستیک ۴۰۰ سال طول می کشد که در طبیعت تجزیه شود. شاید هم برایشان مهم نباشند که چه آسیبی به طبیعت خدا می رسانند وگرنه قدم به قدم شهرها و جنگل ها و بیابان هایمان پر از کیسه های پلاستیکی نبود.

آیا مردم نمی توانند نان را بدون کیسه نایلونی بخرند؟ چیپس و پفک را در دستشان بگیرند؟ و اصولا هر خریدی را بدون گرفتن کیسه های نایلونی به سرانجام برسانند؟ آیا واقعا سخت است؟ یا اگر همه این کارها را می کنند کیسه های نایلونی خود را در کیسه های مخصوص حمل زباله های بازیافتی بگذارند و دست شرکت های بازیافتی بسپارند؟

عکس های زیر پوسترهایی هستند که شهروندان و ثمن های زیست محیطی سراسر کشور به مناسبت روز خرید بدون کیسه نایلونی طراحی کرده اند. گیلان فردا برخی از این پوسترها را به عنوان نمونه بازنشر می کند.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *