احمد عادلی راد
مسجد حاج صمدخان ۰۱۱

مسجد حاج صمد خان یکی از مساجد ویژه شهر رشت است. در این مسجد کانونی فرهنگی به نام «برادران شهید نصرتی راد» نام گذاری شده و زیر نظر اداره امور مساجد مشغول به فعالیت است. در این کانون کتابخانه‌ای غنی با ۳ هزار جلد کتاب وجود دارد و حتی قرائت‌خانه از مخزن کتاب جداست و در آن حداقل ۲۰ نفر می‌توانند به کتابخوانی مشغول باشند.
فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی در این مسجد زیاد است. در ایام ماه مبارک رمضان، شب‌های قدر، دهه اول محرم و…، شکوه مراسم‌های که دراینجا برگزار می‌کنیم زبانزد شهر است و جمعیت زیادی میهمان ما می‌شوند و استقبال از این مراسم خیلی زیاد است.
مسجد حاج صمد خان از جمله مساجدی است که افراد جوان محل خیلی با آن ارتباط دارند. حتی این امر مسبوق به سابقه است و در پیش از انقلاب هم جوان‌های زیادی به این مسجد می‌آمدند و این امر مداوم است. آن‌ها از فضای داخل مسجد و محوطه حیاط آن مثل میزهای پینگ پونگ، فوتبال دستی، فوتبال گل کوچک و… استفاده می‌کنند.
در فصل تابستان هم برای نوجوان‌ها و کودکان کلاس‌های قرآنی، ورزشی، درسی و… برگزار می‌شود. بخشی از برنامه‌های ورزشی هم در بیرون از محله است و در سالن‌های ورزشی شهر اتفاق می‌افتد که هیات امنا برای شنای بچه‌های محل استخری را اجاره می‌کنند یا برای اردو‌ها سالن‌های دیگر شهر را با هزینه مسجد در اختیار می‌گیرند.
مسجد حاج صمدخان به عنوان میراث فرهنگی شهر به ثبت رسیده و هرگونه تغییر و مرمت آن منوط به کسب اجازه از سازمان میراث فرهنگی است و مسئولین شهرداری می‌توانند از جاذبه‌های این بنای تاریخی برای جلب توریست ‌‌نهایت استفاده را کنند. این مسجد با ۲ کوچه فاصله به مدرسه ارامنه می‌رسد که آن بنا هم در میراث فرهنگی به ثبت رسیده و به نظرم با سنگفرش کردن فاصله میان این ۲ راه می‌توان به راحتی گردشگران را به این بافت سنتی هدایت کرد. کما این‌که این مسجد ۲۵ مغازه موقوفه در کنار خود دارد که می‌توان در آن‌ها محصولات بومی گیلان را به گردشگران عرضه کرد. حتی کاروانسرایی هم در جوار مسجد وجود دارد که وقف این مسجد است.
یکی از معضلات این محله نبود سرویس بهداشتی برای اهالی و کسبه محل است. روبه‌روی ساختمان هلال احمر که در کنار ساختمان جدید شهرداری در خیابان سعدی واقع شده، زمینی وجود دارد که در آن فضای سبز درست کرده‌اند.می‌توان در این مکان  سرویس بهداشتی ساخت و این کار خیر را به سرانجام رساند.

 

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *