رئیس جهادکشاورزی گیلان:جنگل 011

شمال ما: شعبان‌نژاد با بیان اینکه جنگل در حوزه کشاورزی به عنوان یک مخزن آب و سد طبیعی به شمار می‌آیند، اضافه کرد: هر هکتار جنگل به طور متوسط ۲٫۵ تن آب ذخیره می‌کند.

به گزارش ایسنا، مهندس محمدحسین اصغریان، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان امروز در حاشیه جشن درختکاری که در دانشگاه گیلان برگزار شد،با اشاره به چالش‌های پیش روی منابع طبیعی، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی توسعه و ترویج منابع طبیعی و توجه به زراعت چوب از جمله راهکارهای حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌هاست.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۰ میلیون مترمکعب چوب صرف تولید انرژی و سوخت در استان می‌شود، عنوان کرد: این در حالی است که استان گیلان تنها یک میلیون مترمکعب چوب در سال تولید می‌کند. این نکته نشان‌دهنده  اهمیت موضوع زراعت چوب است.

مهندس علیرضا شعبان‌نژاد، رئیس جهادکشاورزی استان گیلان نیز در ادامه، با بیان اینکه جنگل در حوزه کشاورزی به عنوان یک مخزن آب و سد طبیعی به شمار می‌آیند، اضافه کرد: هر هکتار جنگل به طور متوسط ۲٫۵ تن آب ذخیره می‌کند. این در حالی است که سایر دستگاه‌ها تنها به جنبه زیست‌محیطی جنگل توجه دارند.

وی خواستار اختصاص بخشی از اعتبارات آب‌بهای کشاورزان از سوی سازمان آب به منابع طبیعی جهت اجرای طرح‌های جنگلداری شد و بیان کرد: حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها پشتوانه کشاورزی استان است.

مجید نیکخوی،‌مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان نیز در این مراسم، بر حفاظت و صیانت از جنگل‌های بی‌نظیر گیلان تاکید کرد و ادامه داد: میزان آب تجدیدشونده در استان گیلان، حدود ۶٫۵ میلیارد مترمکعب است. اگر ۱۰۰ میلیون مترمکعب از این حجم آب را بسته‌بندی کنیم، هزینه ۵ استان کشور تامین خواهد شد.

وی با اشاره به نیاز استان به احداث چند سد جهت تامین آب شرب سالم و مطمئن برای مردم، خاطرنشان کرد: سازمان آب آمادگی دارد که پس از احداث سد شفارود، با نظر اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، به احیای جنگل‌های استان کمک کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *