رئیس انجمن جنگلبانی ایران:جنگل ۰۸۱

برخی از مناطق جنگل های شمال به کویر و بیابان تبدیل شده است، چنین وضعیتی این نگرانی را تقویت می کند همان بلایی که در ۳۰ سال گذشته در جنگل های زاگرس رخ داد در جنگل های شمال هم اتفاق بیافتد…

 

 

شمال ما: رییس انجمن جنگلبانی ایران ضمن هشدار در باره احتمال نابودی جنگل های شمال، گفت: با برداشت های غیرقانونی چوب و فشارهای مضاعف به جنگل های شمال، طی دودهه آینده این جنگل ها از بین خواهد رفت.

هادی کیادلیری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، برداشت چوب بیش از توان تولید، بروز بیماری ها و آفات ،ایجاد واحدهای صنعتی و معدنی، تعلیف دام و نیز عقب ماندگی از تغییرات اقلیم جغرافیایی را از علت های اساسی بیابان زایی و درنهایت نابودی جنگل های شمال معرفی کرد.
وی برای اثبات ادعای خود افزود: به عنوان نمونه از سال ۱۳۳۴ تا سال ۱۳۸۶ آمارهای منابع رسمی نشان می دهد که هرسال به طور میانگین حدود سه هزار هکتار از حجم و گسترده جنگل های شمال کاسته شده که ادامه این وضعیت نگران کننده است.

وی، اظهارداشت: اکنون برخی از مناطق جنگل های شمال به کویر و بیابان تبدیل شده است، چنین وضعیتی این نگرانی را تقویت می کند همان بلایی که در ۳۰ سال گذشته در جنگل های زاگرس رخ داد در جنگل های شمال هم اتفاق بیافتد.

رییس انجمن جنگلبانی ایران درادامه، گفت: طبق استاندارد میزان چوب مورد نیاز در کشور سالانه حدود ۱۴ میلیون متر مکعب برآورد می شود که حدود یک میلیون مترمکعب آن از خارج کشور وارد می شود.

کیادلیری، افزود: اکنون بیش از ۸۰۰ هزارمترمکعب چوب در سال به صورت قانونی از جنگل های شمال برداشت می شود و علاوه بر آن یک میلیون مترمکعب نیز از طریق زراعت چوب تولید می گردد این در حالی است که این پرسش مطرح می شود بقیه چوب مورد نیاز کشور از کجا تامین می شود؟

وی، ادامه داد: این آمار نشان می دهد بقیه چوب مورد نیاز کشور از طریق غیرقانونی یعنی قاچاق برداشت می شود که باید در این حوزه نظارت بیشتری از سوی مسوولان ذیربط صورت گیرد.

جنگل های هیرکانی با ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *