آینده مبهم در‌ انتظار منابع طبیعی گیلان؛تخریب گردنه حیران ۰۶۳

از ۱۰ شرکت بهره‌بردار، ۹ شرکت پروانه برداشت ندارند و در حال تخریب جنگل گردنه حیران هستند. به گفته اهالی محلی، آسیب‌زنندگان به محیط‌زیست دید ناظران پنهان شده و در دل جنگل در حال بهره‌برداری هستند…

 

 

شمال ما: «مدت‌هاست گردنه حیران مورد هجوم معدن‌کارانی قرار گرفته که اکثر آنها پروانه کار ندارند.» این جمله یکی از اهالی‌‌‌ همان منطقه است که بار‌ها نسبت به تخریب وسیع اراضی جنگلی آنجا هشدار داده و در چند نوبت حتی عکس‌هایی از این رویداد را  هم برای روزنامه همشهری ارسال کرده است. عکس‌ها پاکتراشی یا بهتر گفته شود لخت کردن جنگل‌ها در این محدوده را به خوبی نشان می‌دهد. ۴ تا ۵ کیلومتر پس از ورود به گردنه حیران به راحتی می‌توان کارگاه‌های برداشت شن و ماسه را مشاهده کرد که در کنار جاده مشغول فعالیتند.

 

.

تخریب گردنه حیران ۰۶۱

.
پروژه‌ای برای تعریض جاده
این شهروند که نخواست نامش فاش شود، به همشهری می‌گوید: «حدود ۱۰ شرکت است که در حریم جاده در حال فعالیت هستند که تنها یکی از آنها پروانه برداشت دارد.» عکس‌های ارسالی به روزنامه همشهری نشان می‌دهد که کاملا یک طرف جنگل که رو به جاده است، تراشیده شده و ماشین‌آلات این شرکت‌ها همچنان در حال کار هستند؛ بدون اینکه کسی از مقامات محلی محیط‌زیست یا سازمان منابع طبیعی واکنش نشان دهند. ظاهرا به همین زودی فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ممنوع بودن قطع درخت و تخریب جنگل حتی برای احداث حوزه علمیه، فراموش شده است.
متاسفانه با وجود تأکید مقام معظم رهبری در حفاظت و نگهداری از محیط‌زیست، تخریب و نابودی محیط‌زیست همچنان با سرعت بیشتری ادامه دارد.
در گفت‌وگویی که با مسئول اداره محیط‌زیست آستارا انجام شد، «شهروز قلی‌نژاد» از فعالیت معدن‌کاران اظهار بی‌اطلاعی کرد و تخریب جنگل را ناشی از پروژه تعریض جاده دانست که به گفته او مجوز این کار در زمان استانداری «مهدی سعادتی» صادر شده است.
وی چگونگی صدور مجوز برای تعریض جاده را این طور توضیح داد: زمانی که سعادتی استاندار گیلان بود، مصوبه‌ای را به امضا رساند که بر اساس آن، اجرای پروژه تعریض جاده در گردنه حیران هیچ نیازی به گرفتن استعلام از سازمان محیط‌زیست ندارد؛ بنابراین بدون اینکه این سازمان موافق باشد، تعریض جاده با تخریب گسترده‌ای آغاز شد.
اما «ب. الف» یک کار‌شناس محلی، این گفته مدیر اداره محیط‌زیست آستارا را تکذیب می‌کند و پروژه‌هایی را که باعث تخریب جنگل شده است مربوط به تعریض جاده نمی‌داند؛ او معتقد است که شرکت‌های معدن‌کاوی چند سالی است که در حال برداشت شن و ماسه هستند.
به گفته این فرد آگاه، از ۱۰ شرکت بهره‌بردار، ۹ شرکت پروانه برداشت ندارند و در حال تخریب جنگل گردنه حیران هستند. محیط‌زیست آستارا تعریض جاده را عنوان کرده بود اما بهره‌برداری معادن هیچ ربطی به تعریض جاده ندارد. به گفته اهالی محلی، آسیب‌زنندگان به محیط‌زیست دید ناظران پنهان شده و در دل جنگل در حال بهره‌برداری هستند. مردم غربی‌ترین بخش استان بزرگ‌ترین مشکل را سکوت محض مسئولان می‌دانند که با وجود آگاهی، از چنین تخریبی هیچ کاری انجام نمی‌دهند.
بهره برداری در این منطقه غیرقابل‌قبول است، چشم‌انداز زیبای منطقه با این گونه فعالیت‌ها در حال نابودی است و مهم‌تر از همه جنگل‌های هیرکانی‌اند که ذخیره‌گاه مهم زیستی به شمار می‌رود. این گونه بهره‌برداری‌ها حیات این ذخیرگاه را به خطر می‌اندازد.

.

تخریب گردنه حیران ۰۶۴

.
آینده مبهم و شوم در‌انتظار منابع طبیعی استان
تغییر کاربری یکی از بزرگ‌ترین معضلات استان گیلان محسوب می‌شود. ترس همه از این است که مبادا گیلان روزی سرنوشت مازندران را پیدا کند، اما در برخی از قسمت‌های این استان مانند تالش و آستارا آنقدر تغییر کاربری شدید بوده که برخی کار‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند تا چند سال آینده حتی یک قطعه زمین کشاورزی باقی نخواهد ماند.
جنگل‌ها تراشیده شده‌اند و از دل آنها ویلا‌ها پدید آمده‌اند. حجم ویلاسازی در چند سال اخیر در منطقه گردنه حیران و آستارا آنقدر زیاد بوده که دیگر جایی بکر در این جنگل‌ها پیدا نمی‌شود. متاسفانه گردنه حیران که متعلق به استان گیلان است خیلی مورد لطف مسئولان قرار نگرفته است و لازم است آنها دقیقا نسبت به فعالیت‌هایی که در گردنه حیران انجام می‌شود و جنگل‌های هیرکانی را به نابودی می‌کشاند، آگاه شوند و شفاف عمل کنند. متاسفانه وقتی از مسئولان محیط‌زیست در این باره سوال شد، پاسخ قانع‌کننده‌ای ارائه ندادند مثلا دقیقا اعلام نمی‌کنند که چند شرکت مجوز بهره‌برداری و برای چه کاری دارد.

.

تخریب گردنه حیران ۰۶۲

.

 

شرکت‌ها مجوز دارند
«داود زارع» مدیرکل منابع طبیعی گیلان اعتقادی برخلاف دوستداران محیط‌زیست دارد: شرکت‌های فعال در آن منطقه زیاد نیستند و ۲ شرکت مجوز دارند. یکی از آنها هم موفق شد در دعوایی که با سازمان داشت، پیروز شود و مجوز خود را از دادگاه بگیرد.
به نظر این مدیرکل، شرکت‌هایی که در حریم جاده کار می‌کنند، مجوز دارند و قانونی هستند و فعالیت آنها به نفع توسعه مردم منطقه است. داود زارع اعتقاد دارد: فعالیت در حریم جاده ایرادی ندارد ولی اگر در داخل جنگل بهره‌برداری شود، غیرقانونی است و با فرد یا شرکت خاطی برخورد خواهد شد.
اگر فعالیت در حریم جاده صورت گیرد و شرکت بهره‌بردار بر اساس قوانین کشوری خسارت تخریب را بپردازد، فعالیت‌شان بلامانع است. این مقام مسئول در برابر این پرسش که آیا شرکتی وجود دارد که در داخل جنگل فعالیت ‌کند، پاسخ داد: متاسفانه درست است. این شرکت ۲۰ سال پیش مجوز فعالیت را گرفت و‌‌‌ همان زمان شروع به تخریب کرد، ولی در حال حاضر در یک منطقه فاقد پوشش فعالیت می‌کند.
از جواب‌ها این طور بر می‌آید که هنوز تن محیط‌زیست و منابع طبیعی گیلان به دلیل عدم حمایت متولیانش و به خاطر فعالیت افسار گسیخته توسعه‌گران می‌لرزد. توسعه‌گرانی که نه به توسعه پایدار که‌‌‌ همان حفظ محیط‌زیست است می‌اندیشند، نه به آینده میراث طبیعی خود، بلکه به فکر نفع اقتصادی خود هستند.

* گردنه حیران منطقه فوق العاده زیبایی است که دل از دوستداران طبیعت می‌برد و هر ساله هزاران گردشگر از آن دیدن می‌کنند، اما گردنه حیران هم مانند سایر مناطق جنگلی شمال کشور سرنوشت تلخی در میدان مبارزه توسعه و حفظ محیط‌زیست خواهد داشت. ظاهرا این تعارض همیشه به ضرر زیستگاه‌های با ارزش طبیعی و محیط زیست رقم می‌خورد.

 

منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *