با هدف ارتقای آگاهی‌های کودکان و نوجوانان؛نمایشگاه احترام به خود ۰۱۱

شمال ما: جشنواره و آیین گشایش نمایشگاه استانی « احترام به خود، احترام به محیط زیست» که با هدف نهادینه‌کردن فرهنگ احترام در جامعه پذیرای کودکان و خانواده‌هاست، در مرکز فرهنگی هنری شماره ۳ رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان گیلان، این ویژه برنامه به منظور پرورش حس دینی اعضا و بر پایه‌ی کلیدواژه‌های اصلی زندگی, هم چنین تاکید مقام معظم رهبری بر آموزش سبک زندگی ایرانی اسلامی به کودکان و نوجوانان به مرحله ی اجرا درآمد.

بر همین اساس کانون پرورش فکری با همکاری سازمان حفاظت از محیط‌زیست، آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن( جایکا) و موسسه ی سبز کاران، فعالیت‌های زیست محیطی را با هدف ارتقای آگاهی‌های کودکان ونوجوانان در مرکز استان و مراکز فرهنگی هنری برنامه ریزی و به مناسبت‌سی و هفتمین سالگردپیروزی انقلاب اسلامی در قالب جشنواره و نمایشگاه آثار مربیان و اعضا به ارایه ی برنامه پرداخت.

در آغاز این جشنواره که با حضور بیش از ۱۵۰ کودک و نوجوان صورت گرفت، علی پورحسن مدیر کل کانون استان گیلان ضمن خیر مقدم به حاضران، از دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی به عنوان روز‌های مورد توجه و عنایت پروردگار نام برد و افزود: در این روز‌هاست که پروردگار دست عنایت خود را جلوه گر ساخت و نعمت خود را شامل حال ایرانی و ایرانی کرد.

وی اظهار داشت: در فرهنگ شیعی در مقابل رحمت خداوندی که فراگیر و شامل حال همه بندگان است، مقوله‌ی نعمت الهی مورد توجه قرار گرفته است و از این رو می بایست در مقابل انقلاب اسلامی و محیط زیست به عنوان نعمت‌های پروردگار پاسخگو باشیم.

پورحسن با بیان این که طبیعت‌ از نشانه‌های الهی است و شناخت این نعمت می تواند به شناخت افزون‌تر نسبت به پروردگار کمک کند تصریح کرد: وظیفه‌ی همه‌ی ماست که محیط زیست خود را بهتر بشناسیم و احترام ما متوجه تمام موهبت های الهی از جمله محیط زیست باشد.

در همین راستا محمد پور، مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان با تبریک ایام الله دهه فجر از حضور مسولان استان در این برنامه ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: اجرای تفاهم‌نامه‌ی امضا شده با آموزش و پرورش و همکاری با کانون پرورش فکری از ‌جمله‌ی اولویت‌هایی است که در دستور کار قرار دارد و در سایه این مشارکت‌ها اعضای برگزیده و نخبه‌ی کانون می‌توانند با ارتقای سطح قابلیت‌ها و هم‌گام شدن با فعالیت‌های زیست‌محیطی، نقشی ارزشمند در گسترش فرهنگ احترام به طبیعت ایفا کنند.

محمد پور به گستره‌ی فعالیت‌های زیست‌محیطی و تلاش درجهت جلب مشارکت های مردمی در این زمینه اشاره و اظهار‌امیدواری کرد با استفاده از فناوری‌های روز و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی فرصتی برای نگاهی تازه به محیط زندگی فراهم شود و همراهی کودکان و نوجوانان به عنوان آینده‌سازان ایران اسلامی نیز می تواند در این مسیر نقشی ارزنده و تاثیر گذار داشته باشد.

آئوکی، مشاور ارشد گروه کارشناسی جایکا نیز با تشکر از همراهی مدیر کل کانون پرورش فکری و دیگر مسوولان استان گیلان در جهت ارتقای سطح فعالیت‌های زیست محیطی، از تجربه‌ی ژاپن در احیای منابع محیط زیست   پس از جنگ جهانی دوم سخن گفت و انتقال این دانش را از اولویت‌های جایکا دانست.

وی در ادامه تلاب بندر انزلی را به عنوان یکی از نعمت‌های خدادادی مورد توجه قرار داد و از همراهی دستگاه‌های فعال در این حوزه برای پاسداشت این موهبت جهت بهره‌مندی نسل‌های بعدی استقبال کرد.

در همین راستا حاضران به تماشای نماهنگ « روز خوب انقلاب» نشستند و سرود« سبز و سبز و سبز»نیز از سوی کودکان کانونی برای حاضران اجراشد.

نمایش نماهنگ « محیط زیست» نیز از دیگز بخش‌ها بود و در ادامه این برنامه که با اجرای مشترک مربی و عضو نوجوانان کانون و با استفاده هم‌زمان از زبان ‌های فارسی و انگلیسی صورت پذیرفت، پیمان‌نامه دوستی با طبیعت قرائت شد و عضو برگزیده کانون پرورش فکری در زمینه‌ی فعالیت های زیست محیطی هدیه و لوح تقدیر خود را از مسوولان دریافت کرد.

گشایش نمایشگاه آثار اعضا و مربیان، هم‌چنین فعالیت کارگاه‌های آموزش زیست‌محیطی نیز از دیگر بخش‌های این ویژه برنامه به شمار می رفت و در همین راستا مربیان کانون و کارشناسان حاضر در غرفه‌های مختلف به تشریح برنامه‌هاپرداختند.

گفتنی است در آیین گشایش نمایشگاه احترام به خود، احترام به محیط زیست احمد نجفی مشاور ارشد استاندار گیلان، حسین داداشی مشاور استاندار و مدیر عامل خانه مطبوعات، رنجکش مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و جمعی دیگر از مسوولان استانی حضور داشتند.

شایان ذکر است، نمایشگاه «احترام به خود، احترام به محیط زیست » از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر روزهای هفده تا بیست و یکم بهمن ماه ۱۳۹۴ پذیرای کودکان، نوجوانان و خانواده‌هاست


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *