رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت:کتاب ۰۴۶

شمال ما: رئیس ارشاد اسلامی رشت از برگزاری «جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان» در این شهرستان خبر داد و گفت: رشت در رده ١٠ شهر برتر کتاب و کتابخوانی قرار دارد.

 

محمد حسن‌پور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در جشنواره پایتخت کتاب، ظرفیت کتاب و کتابخوانی شهرستان رشت معرفی شد،گفت: در این جشنواره شهر رشت توانست در رده ١٠ شهر برتر کتاب و کتابخوانی قرار گیرد.

وی با اشاره به برگزاری «جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان» در رشت،افزود: این جشنواره با همکاری شبکه شهرهای دوستدار کتاب در ١٠ شهر نامزد پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود.

این مسئول فرهنگی ادامه داد:در این جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی متشکل از ١۵ کودک و نوجوان متناسب با ظرفیت شهر در مدارس، مساجد، محلات، مجتمع مسکونی، مراکز کانون پرورش فکری و کتابخانه‌ها به ویژه در مناطق محروم دایر می‌شود.

حسن‌پور با بیان اینکه هر یک از این باشگاه‌ها زیر نظر یک معلم، مربی، کتابدار یا مروج کتاب فعالیت می‌کند، یادآور شد: در این طرح اعضای باشگاه امکان بهره‌مندی از تخفیف ۴٠ درصدی کتاب را از طریق کتابفروشی‌ها و براساس فهرست کتاب‌های مناسب که در اختیار کتابفروشی‌ها قرار گرفته، داشته و کتاب‌ها را انتخاب کرده و می‌خرند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت افزود: برگزاری این طرح موجب تقویت کتابخانه‌های کوچک و ترویج کتابخوانی گروهی شده ضمن اینکه کودکان درباره کتاب‌های خوانده شده گفتگو کرده و داوری می‌کنند.

وی تصریح کرد:کودکان و نوجوانان در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی خواهند کرد.

حسن‌پور عنوان کرد: در مرحله شهرستانی کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگانشان دوباره داوری شده و کتاب برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان شهر انتخاب می‌شود؛ ضمن اینکه با داوری فیلم‌ها و نامه‌های کودکان از سوی دبیرخانه بهترین فیلم معرفی و بهترین نامه به نویسندگان انتخاب و از آنان تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به اهداف این جشنواره، تصریح کرد: تشکیل باشگاه‌های کوچک کتابخوانی بین دانش‌آموزان، کمک به افزایش سرانه مطالعه، تقویت فرهنگ گفتگو و تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان است.

حسن‌پور از برگزاری جلسه آموزشی مربیان طرح خبر داد و افزود: مربیان علاقمند به همکاری در این طرح از ١٢ لغایت ١۴ مهر با حضور در دوره فشرده سه روزه در مجتمع خاتم‌الانبیاء(ص) رشت، شیوه چگونگی مطالعه در کودک و نوجوان را آموزش می بینند.

این مسئول فرهنگی خاطرنشان کرد: این جشنواره به پیشنهاد نیشابور، دبیرخانه پایتخت کتاب و با همکاری شبکه شهرهای دوستدار کتاب و حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تفاهم‌نامه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همکاری دستگاه‌های اجرایی و عمومی شهرها برگزار خواهد شد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *