گیلان، استان جشنواره‌ها...سوسن چلچراغ ۰۱۱

جشنواره چلچراغ را که یک پدیده جهانی است بررسی کنید؛ وقتی مسافران زیادی به آنجا سفر می‌کنند وضع به هم می‌ریزد و  جز دردسر عایدی‌ برای مردم ندارد…

 

 

شمال ما: گیلان، استان جشنواره‌هاست. استانی که به خاطر تنوع محصولات کشاورزی‌ چندسالی است جشنواره‌های متعددی در گوشه و کنارش برگزار می‌شود؛ مخصوصا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد. جشنواره‌ای که هزاران گردشگر را از اقصی نقاط گیلان و ایران به محل برگزاری جشنواره می‌کشاند اما آیا این جشنواره‌ها توانسته‌اند تغییری در اقتصاد جوامع محلی داشته باشند؟ قبل از یافتن پاسخ به این سوال بهتر است نگاهی به جشنواره‌های متعدد در روستاهای مختلف گیلان داشته باشیم.

جشنواره‌های مختلف در گیلان
یکی از نخستین جشنواره‌ها به لحاظ زمانی، جشنواره بهارنارنج لنگرود است که ۲ سال گذشته در روستای کومله و امسال نیز در ۲۷ اردیبهشت در لنگرود برگزار شد. جشنواره گل‌گاوزبان هم اواسط خردادماه در روستای زیاز از توابع بخش رحیم‌آباد رودسر برگزار می‌شود. جشنواره گل‌گاوزبان دیگری هم در آستارا در منطقه کوهستانی حیران وجود دارد؛ منطقه‌ای که رویشگاه وسیع این گیاه دارویی است. اوایل خرداد زمان برگزاری جشنواره توت فرنگی هم هست؛ جشنواره‌ای که در ۲ منطقه ارتفاعات سی دشت توتکابن رودبار و روستای صوفیانده صومعه‌سرا در کنار ساحل تالاب انزلی برگزار می‌شود. گیلان جشنواره گلاب‌گیری هم دارد؛ یعنی دیگر نیازی نیست گیلانی‌ها برای دیدن مراسم گلاب گیری به قمصر و کاشان بروند.
در روستای گیلده شفت دهه‌هاست که مردمان بومی در این فصل مشغول چیدن گل محمدی و گرفتن گلاب هستند. مراسمی که از دهه ۳۰ تا ۵۰ رونق داشت و بعد از سال‌ها بی‌توجهی، دوباره چند سالی است که جشنواره‌ای با این عنوان در این روستا برگزار می‌شود.
رویش گل و گیاه در خردادماه تمامی ندارد. از این روست که جشنواره‌های متعددی در این ماه برگزار می‌شود. یکی‌ دیگر هم جشنواره سوسن چلچراغ است؛‌‌‌ همان گلی که فقط در ۲ نقطه جهان می‌روید. یکی در لنکران جمهوری آذربایجان و یکی هم در کوه‌های داماش گیلان. هرساله این جشنواره در دهه اول خرداد و در محل رویش این گیاه برگزار می‌شود. گلی که در سال ۱۳۵۴ توسط لدربوری گیاه‌شناس فرانسوی در روستای داماش شناسایی شد و پس از معرفی به دولت ایران از سوی شورای عالی محیط‌زیست در زمره آثار زیست‌محیطی کشور به ثبت رسید و از سال ۱۳۵۵ رویشگاه آن در فضایی به مساحت ۴ هکتار، در حفاظت محیط‌زیست قرار گرفته است. این گل تا نیمه‌های تیرماه یعنی فقط یک ماه دیده می‌شود. در تیرماه هم جشنواره تمشک در روستای شبخوس پهلوی املش برپا می‌شود. معمولا تاریخ برگزاری‌ آن دوم تیرماه است. اواسط تیرماه هم جشنواره هندوانه در آبکنار شروع می‌شود؛ جشنواره‌ای که برای نخستین بار در ۱۵ تیرماه ۹۱ برگزار شده بود.
در مرداد ماه نیز یک جشنواره جالب در گیلان برپا می‌شود؛ جشنواره جوکول به پاس شکرگزاری. نخستین حاصل برنج شالیکاران گیلانی که به ثمر می‌نشیند آیینی کهن به نام جوکول آغاز می‌شود. این جشنواره یکی از قدیمی‌ترین آیین‌های گیلان است که جدیدا رونق خود را بازیافته است. سال گذشته این آیین به طور رسمی در شهر رشت برگزار شد. اما جشنواره‌ها در گیلان فقط مختص بهار و تابستان نیست. روستای انبوه رودبار در اواخر مهر ماه میزبان گردشگرانی است که برای چیدن انار و خرید به آنجا می‌آیند؛ مراسمی که تا غروب طول می‌کشد.
اواخر مهرماه نیز نوبت به فندق می‌رسد که جشنواره‌اش در رودسر است. نخستین جشنواره‌ مخصوص این محصول در ۲۵ مهر ۱۳۸۷ برگزار شد. گیاهی که قابل کشت در اراضی شیب‌دار و مقاوم به سرماست و مشتریان خوبی هم در کشورهای حاشیه دریای خزر دارد. مهرماه، ماه شکرگزاری محصول استراتژیک اهالی جنوب گیلان هم هست؛ زیتون در رودبار. سومین جشنواره‌ زیتون سال گذشته در رودبار برگزار شد. جشنواره‌ای که نخستین بار قبل از زلزله سال ۶۹ برگزار شده بود و دومین تجربه برگزاری‌اش نیز در سال ۸۶ بود.
.
جشنواره گیلان ۰۱۱
.
جشنواره‌هایی که پولساز نیستند
گیلان با این همه جشنواره آیا درآمدی هم از ورود گردشگران دارد؟ اصلا سودی نصیب جوامع محلی میزبان می‌شود؟ اینها سوالاتی است که با «سید رضا کسایی»، یکی از فعالان حوزه گردشگری در میان گذاشتیم. او در پاسخ به خبرنگار همشهری می‌گوید: این جشنواره‌ها ساختارمند نیستند. اطلاعیه‌ای منتشر می‌شود و در حجم وسیعی گردشگران را بدون برنامه به محل برگزاری جشنواره می‌کشاند اما در بیشتر موارد، روستاهای برگزارکننده این برنامه، ظرفیت پذیرش این تعداد میهمان و گردشگر را ندارند. به یک باره با ده‌ها و صدها گردشگر با فرهنگ‌ها و آداب مختلف روبه‌رو می‌شوند. در ‌‌‌نهایت از آن حضور پرتعداد اما بی‌برنامه، تنها چیزی که نصیب افراد محلی می‌شود چیزی جز ترافیک، شلوغی و انبوه زباله نیست.
وی درباره حل این مشکل می‌گوید: تقویمی آماده شده و در اختیار مدیرکل گردشگری استان، آقای علیزاده قرار گرفته است که در آن، همه آیین‌ها و مراسم بومی گیلان ثبت شده است. از ایشان خواسته شده تا به دفا‌تر مسافرتی اختیار تام دهند که برای این مراسم برنامه‌ریزی و به نحو حرفه‌ای و مطلوبی آن را  برگزار کنند. این آیین‌ها می‌تواند با برنامه‌‌ریزی صحیح باعث ایجاد سود مالی برای اهالی روستا شود؛ ضمن اینکه صنعت گردشگری استان هم رونق می‌یابد.
وی می‌افزاید: برگزاری جشنواره‌ها به این سبک و سیاق نادرست است. مثلا جشنواره توت‌فرنگی تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد اما آیا فکر کرده‌اند چه فایده‌ای برای کشاورزان دارد. توت‌فرنگی باید در بسته‌های شیک به گردشگران عرضه شود. در کنارش باید شناسنامه‌ای از روستای تولیدکننده توت‌فرنگی وجود داشته باشد تا مسافران این روستا را بشناسند و به دیگران هم معرفی کنند. مسافر که فقط برای دیدن و خوردن توت فرنگی نمی‌آید؛ سفر می‌کند تا از محیط و آب و هوای خوب هم لذت ببرد؛ توت‌فرنگی یک بهانه است.
جشنواره در ذات خود برنامه‌ای تفریحی است که باید به صورت علمی آن را برگزار کرد. مثلا مسافر را باید با مناطق گردشگری آن روستا آشنا کرد یا نمایشگاه‌های جنبی برای فروش صنایع‌دستی مانند حصیربافی برپا کرد. از کسایی می‌پرسم که آیا می‌توان گردشگران خارج از استان را به این جشنواره‌ها کشاند؟ مثل کاری که در قمصر و کاشان برای گلاب گیری کردند. می‌گوید: روستا‌ها، ظرفیت پذیرش مسافران داخل استان را ندارند چه برسد به خارج از استان. همین جشنواره چلچراغ را که یک پدیده جهانی است بررسی کنید؛ وقتی مسافران زیادی به آنجا سفر می‌کنند وضع به هم می‌ریزد و  جز دردسر عایدی‌ برای مردم ندارد.
این فعال صنعت گردشگری تنها راه درآمدزایی از این جشنواره‌ها را حضور بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: جشنواره را باید تمام و کمال در اختیار بخش خصوصی قرار داد تا برای آنها جذابیت مالی ایجاد شود و وارد این عرصه شوند. سرمایه‌گذاران بومی بی‌شک تمایل بسیاری به قبول چنین تعهدی دارند.

 

 

منبع: همشهری؛ فرهاد علیپور

عکس اول: ایرنا؛ مجتبی محمدی

عکس دوم: ایسنا؛ علیرضا یونسی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *