پیشینه ایجاد باغ گل در رشت؛باغ بهاری گل ۹۱

شمال ما: احداث باغ گل در دیگر شهرهای کشور سابقه‌ای طولانی دارد. به عنوان نمونه باغ ارم یکی از باغ‌های زیبای شیراز است که به باغ گل معروف است. این باغ تنوع گیاهی بالایی دارد و بسیاری از گیاهان از نقاط مختلف در این باغ کاشته شده است. نزدیکی این باغ به دانشگاه شیراز موجب شده، همواره بسیاری از دانشجویان رشته‌های مرتبط از این باغ دیدن کنند.
باغ گل در اصفهان نیز در دهه‌۷۰ احداث شد و اینک یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است. از ویژگی‌های برجسته این باغ، الگوبرداری از معماری سنتی باغ‌های اصفهان است.
در قزوین نیز شهرداری در دهه۸۰ اداره دارایی را که در یک فضای میراثی در مرکز شهر بود، تملک و با تخریب بخش‌های اداری الحاقی، باغ زیبایی در مرکز شهر قزوین و در خیابان شهرداری ایجاد کرد. در این بوستان، هرسال در آستانه نوروز، انواع پیاز گل‌های لاله کاشته می‌شود.
پیشینه ایجاد باغ گل در رشت
در رشت نیز قرار بود باغ سالار مشکات تبدیل به باغ گیاه‌شناسی شود. این باغ که سال‌ها در دست منابع طبیعی بود، به «باغ بذر چمارسرا» شهرت داشت. در شورای شهر دوره سوم رشت نیز تصویب شده بود که این باغ پس از واگذاری به شهرداری تبدیل به باغ گل شود. در این باغ گونه‌های گیاهی منحصر به فردی وجود دارد که در دیگر بوستان‌های شهر نمی‌توان یافت.
با این حال اجرا نشدن مصوبات شوراها و نادیده‌گرفتن تلاش پیشینیان در رشت رسمی نامیمون است که شوراهای شهر، به‌دنبال اجرایی کردن مصوبات قبلی شوراها نیستند.
در سال۱۳۹۰ زمزمه‌های تملک باغ ۷هکتاری در محدوده شهریاران آغاز شد که در اختیار اداره منابع طبیعی بود. البته مکاتبات و مذاکرات در آن ایام به ثمر نرسید. با ورود شورای چهارم تلاش‌ها برای تملک این باغ و افزایش سرانه فضای سبز رشت ادامه یافت تا این‌که در اوایل سال ۹۳ این باغ به تملک شهرداری درآمد و فاز اول بازپیرایی آن آغاز شد.
شورای شهر این بوستان بزرگ را «‌بوستان مفاخر» نامگذاری کرد و در ۷مرداد۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید. در آن زمان نیز هیچ کدام از رسانه‌ها و مدیران شهری از ایجاد باغ‌گل‌ و مصوبه شورا سخن نگفتند.
اکنون فاز دوم بازپیرایی باغ سالار مشکات آغاز شده که در گذشته معروف به «یخچال» بود، اما مدتی است زمزمه ایجاد باغ گل از سوی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری در مکانی دیگر و با خرید قطعه زمینی مشخص در بلوار شهید افتخاری به گوش می‌رسد.
این در حالی است که بیش از ۲ سال است زمین وسیع و گلخانه سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری در محدوده خیابان پرستار که در بهترین نقطه شهر هم واقع شده بدون استفاده رها شده است.
با تصویب کلیات بودجه ۹۵ شهرداری رشت در اواخر فروردین امسال، اکنون بودجه سازمان پارک‌ها در شورا در حال بررسی است.
همچنین شورا بودجه ای معادل ۳۳۰میلیون تومان را برای مطالعات فضای سبز تخصیص داده که از این رقم ۲۷۰‌میلیون تومان تنها برای مطالعه احداث باغ گل‌ مصوب شده است.
در این زمینه مدیر عامل سازمان پارک‌ها، لایحه ۲‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی را برای سال‌۱۳۹۵ به شورای شهر پیشنهاد داده است. این درحالی است که با ابلاغ شهردار رشت به سازمان‌ها، قرار نیست در سال جاری سازمان‌ها هیچ‌گونه فعالیت عمرانی داشته باشند.
«محمد باقر بشر دانش» در این باره می‌گوید: طبق دستور العمل شهردار رشت، پروژه‌های اجرایی سازمان‌ها باید به وسیله‌ مناطق شهرداری انجام شود و سازمان‌ها فقط وظیفه نظارت برکارها را دارند.
به تعبیری، هرگونه فعالیت‌های عمرانی و اجرایی در سال جاری به مناطق شهرداری ارجاع شده و در صورت احداث باغ گل‌، سازمان پارک‌ها و فضای سبز تنها جنبه‌ نظارتی خواهد داشت.
بشردانش همچنین می‌گوید: با تصویب بودجه لازم برای طرح مطالعاتی احداث باغ گل توسط شورا، در سال جاری می‌توان این طرح مطالعاتی را آغاز کرد.
با این‌که عملیات عمرانی در حیطه وظایف سازمان پارک‌ها نیست، اما بشردانش تاکید می‌کند: قطعه زمینی در «بلوار شهید افتخاری» بدین منظور بررسی و انتخاب شده است و پس از مطالعات می‌توان احداث باغ گل را در سال ۹۶ -۹۵ به انجام رساند.
توجه به ایجاد پارک‌های محلی
در ادامه رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر رشت که مخالف احداث باغ گل است، نیز می‌گوید: بسیاری از مناطق شهر رشت با توجه به جمعیت و موقعیت مکانی آنها، پارک‌های محلی ندارند. در مناطقی مانند جماران، سلیمانداراب جمعیت زیاد، پارک محلی وجود ندارد.
در شرایطی که احداث پارک‌های محلی کوچک در این مناطق لازم و ضروری است، نمی‌توان به احداث باغ گل پرداخت.
«مظفر نیکومنش نودهی» در ادامه تصریح می‌کند: با توجه به این‌که در این مناطق اقشار آسیب پذیر زندگی می‌کنند و استطاعت جابه جایی و تردد به مراکز شهر حتی در فضای استیجاری را هم ندارند، نیاز به ایجاد پارک‌های محلی در مناطق حاشیه شهر ضروری است.
نیکومنش یکی از راه‌های درآمدزایی برای پارک‌ها را احداث گلخانه بیان می‌کند و می‌افزاید: سالانه میلیاردها تومان در خرید گل برای زیباسازی شهر خرج می‌شود و اگر بتوانیم در سازمان زیباسازی شهرداری، فضایی به عنوان گلخانه شهرداری ایجاد کنیم، جلوی بسیاری از هزینه‌ها گرفته می‌شود.
نیکومنش با اشاره به وضعیت آب‌و‌هوایی و جغرافیایی شهر رشت، اظهار می‌کند: باید درخت هایی که با فضا و شرایط آب‌و‌هوایی شهر رشت سازگاری دارند، کاشته شود. مثلا در غرب مازندران که هم مرز با گیلان هم هست، درختان میوه کاشته می‌شود که همیشه هم سبز هستند.
احداث باغ گل
وقتی هنوز ابعاد زمین برای احداث باغ‌گل مشخص نیست، چگونه می‌توان برای احداث آن طرح‌های مطالعاتی نوشت؟! در حالی صحبت از خرید زمینی در بلوار شهید افتخاری است که هم شهرداری از کسری بودجه رنج می‌برد و هم سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری رشت بعد از گذشت یک سال از واگذاری بوستان۴۵۰هکتاری لاکان، برنامه عمرانی و بهسازی برای یک باغ بزرگ آماده را نداشته است. از این رو در این باغ همچنان به روی شهروندان بسته است.

 

منبع: همشهری؛ پالیز پارسا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *