تالاب در انتظار آغاز عملیات اجرایی طرح احیاءفرهاد علیپور
جایکا 051

چه نقد داشته باشیم به عملکرد جایکا و چه مسئولین محیط زیست را مقصر اصلی در کم کاری­های این تیم بدانیم، امروز راهی نداریم جز این که مطالعات گذشته را به عملیات امروز با حمایت خود پیوند بزنیم..

 

 

شمال ما: تالاب انزلی همچنان نگاهش به دست­های متخصصین ژاپنی جایکا و کارشناسان سازمان محیط زیست است. این تالاب در حال احتضار زمان را با سختی می گذراند. زمانی که هر چه بیشتر می گذرد، فاضلاب و آلودگی بیشتری به خود می بیند. عمقش از ۱۱ متر به یک متر رسیده است. پاکتراشی در بالادست و پروژه های عمرانی، حجم وسیعی از رسوبات را به داخل تالاب سرازیر کرد. این طور شد که روز به روز از عمرش کاسته شد و همگان شاهد این جان دادن شدند. تا این که آژانس بین المللی همکاری های ژاپن وارد ایران شد تا کمکی باشد برای دولت تا این تالاب با ارزش سرنوشتی مثل دریاچه ارومیه و هامون نداشته باشد.

اکبر میغی رئیس اداره محیط زیست انزلی به گیلان فردا می گوید: خوشبختانه با صحبت­های مقام معظم رهبری و سفر رئیس جمهور محترم به گیلان و همچنین دغدغه خود مسئولین استانی باعث شد که به طور جد طرح احیای تالاب انزلی پیش رود. ما انتظار داریم تیرماه خبر خوشی برای مردم داشته باشیم. این مقام مسئول در ادامه با تأکید بر این که مردم در کنار انتقاداتشان باید از این پروژه ملی حمایت کنند، بیان می کند: ما نباید از تیم جایکا انتظار معجزه داشته باشیم. الان ورود آن ها باعث شد که تجربیات خودشان هم زیاد شود چرا که وضعیت تالاب و راهکارهای آن مثل تالاب کوشیرو نیست برای همین آنها علاوه بر انتقال تجربه ، کسب تجربه هم کردند. شرایط این دو تالاب با هم متفاوت است و لزوما برنامه‌هایی که در آن تالاب انجام شده در انزلی اجرایی نیست.

مهندس میغی در برابر این انتقاد که تیم دوم جایکا وزن تخصصی لازم را نسبت به تیم اول ندارد چنین می گوید: این که دوستان می فرمایند آنها متخصص بودند ولی الان نیستند آیا مدارک آنها را چک و کنترل کردند. به جرأت می توانم بگویم در همه شش کمیته­ها کارشناس مرتبط داریم که در این زمینه دارند کار می کنند. تقریبا در تمام زیر کمیته ها حضور دارم و از نزدیک شاهد این هستم که حتی دو تن از کارشناسان اولیه جایکا در تیم دوم هم حضور دارند و همه دارای تخصص کافی هستند. این طور نیست که الان افراد حاضر بی تجربه تر هستند.

تأکید اکبر میغی در رابطه با عملکرد جایکا و نجات تالاب این است که ابتدا باید توجه ملی از احیای تالاب دور نشود. همچنان باید این حساسیت زیاد نسبت به تالاب حفظ شود. بر کسی پوشیده نیست که ساماندهی فاضلاب چه مشکلاتی از تالاب حل خواهد کرد. یعنی برای این­ها به متخصص خارجی احتیاج داریم که بخواهیم مشکلات را اندازه گیری کنیم؟ یکسری مشکلات مربوط به خودمان است.

میغی در ادامه این چنین ابراز امیدواری می کند: من نه به عنوان کارمند بلکه به عنوان یک کارشناس این اطمینان را به مردم می دهم که نتایج همکاری­های جایکا با دیگر نهادها مثبت خواهد بود. وی با ابراز خوشبینی نسبت به طرح احیای تالاب انزلی تصریح می کند: اگرچه این کار خیلی سخت و دشواراست وبه اعتبار زیاد احتیاج دارد اما به سرنوشت این طرح خوشبین هستم. الان به جرأت می گویم که تمام مسئولین عزمشان را برای حل این مسئله جزم کردند. یک کارگروه اجرایی از عالی ترین مقام های استانی تشکیل شده که قرار است در تیرماه طرح مدون عملیات اجرایی طرح احیای تالاب را تصویب کنند. با تصویب آن عملیات اجرایی نجات تالاب شروع خواهد شد. در این راستا اگر اعتبارات لازم هم تخصیص پیدا کند، به زودی شاهد اتفاقات مثبتی در تالاب خواهیم بود. در واقع بعد از تصویب، عملیات اجرایی در شش زیر کمیته شامل، حفاظت تالاب، مدیریت آموزش، مدیریت آبخیز، مدیریت اکولوژیک و اکوتوریسم، شروع می شود.

چه نقد داشته باشیم به عملکرد جایکا و چه مسئولین محیط زیست را مقصر اصلی در کم کاری­های این تیم بدانیم، امروز راهی نداریم جز این که مطالعات گذشته را به عملیات امروز با حمایت خود پیوند بزنیم. باید منتظر تصمیم کارگروه احیای تالاب به ریاست استاندار باشیم که آیا سرانجام کلید عملیات اجرایی طرح احیای تالاب را خواهند زد یا این که باید نظاره گر مستقیم تلف شدن تالاب انزلی باشیم.

 

منبع: گیلان فردا/ فرهاد علیپور


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *