علی رغم افتتاح توسط رئیس جمهور؛سراوان سیاهکل ۰۴۶

راه اصلی سراوان- سنگر- سیاهکل با وجود افتتاح از سوی رئیس جمهور نا‌تمام و خاکی باقی مانده و در حال قربانی گرفتن است.

شمال ما: راه اصلی سیاهکل پس از ماه‌ها انتظار و طی پیش‌بینی‌های انجام شده در دهه فجر و زمان نزدیکی به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس به‌دست رئیس جمهور افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش تسنیم، این راه اصلی از پروژه‌های ملی در استان محسوب می‌شود اما اشخاص حقیقی و حقوقی تلاش داشتند که بهره‌برداری و پیشرفت‌های این پروژه را به‌نام خود ثبت کنند و حال که پروژه نیمه کاره رها شده کسی به‌درستی پاسخگو نیست و در نهایت این طرح در قالب طرح‌های ملی به‌عنوان فاز نخست اتوبان سراوان- سنگر- سیاهکل به‌دست رئیس جمهور افتتاح شد.

فاز نخست این راه اصلی به‌طول ۱۷٫۵ کیلومتر از ۲۲ کیلومتر با هزینه ۴۸۰ میلیارد ریال همزمان با پروژه‌های ۱۰ استان دیگر در ایام دهه فجر افتتاح شد و گفته‌ها بر این مبنا بود که با بهره‌برداری از این مسیر، حد فاصل تقاطع سراوان در محور بزرگراه رشت- امام‌زاده هاشم تا شهر لاهیجان به میزان ۳۰ کیلومتر کاهش می‌یابد و با برون‌آوری شهرستان سیاهکل از بن بست فعلی با افتتاح این طرح و قرار گرفتن در جوار کریدور شریانی و دسترسی مستقیم مردم منطقه به شبکه آزادراهی کشور، امتیازاتی را برای مردم سیاهکل پدید می‌آورد اما در واقعیت با رها کردن نیمه کاره این مسیر و نبود امکانات امنیتی کافی، این راه برای روستائیان سیاهکلی ساکن حاشیه جاده، مشکلات و خطراتی را به‌وجود آورد و آن‌ها به‌دلیل خطرات ناشی از وجود این جاده نبود این مسیر را به بودنش ترجیح می‌دهند.

این مسیر با شرایط نابه‌سامان امنیتی افتتاح شد؛ در مسیر این راه اصلی تعداد زیادی روستا وجود دارد که مردم این منطقه باید برای رسیدن به منازل خود از عرض این خیابان بگذرند و خطرات را به جان بخرند.

نبود گاردریل در قسمت‌های زیادی از این جاده، جدا نبودن دو مسیر جاده از یکدیگر، نبود روشنایی در طول مسیر، تعداد اندک علائم راهنمایی و رانندگی، نبود سرعت‌گیر و موانع کنترل سرعت و وجود روستاهای زیاد در مسیر این جاده موجب شد که خطر همواره در کمین رانندگان و روستائیان این مسیر باشد.

نبود دور برگردان و تردد نابه‌هنگام وسایل نقلیه از عرض جاده برای رسیدن به جاده‌های فرعی همواره موجب خطرات جبران‌ناپذیری می‌شود.

در دوران افتتاح این مسیر، مردم شهرستان سیاهکل همواره دلواپس این مسئله بودند که آیا این جاده پر تردد قرار است بدون داشتن دور برگردان یا روگذر و زیرگذر به بهره‌برداری برسد، که در نهایت با همین شرایط نابه‌سامان افتتاح شد.

در هفته‌های گذشته دو تصادف مرگبار در این مسیر رخ داد که یکی در تقاطع ورودی روستای لشکریان واقع در مسیر این جاده صورت گرفت که دو مجروح و یک کشته بر جای گذاشت و در تصادف بعدی که در زمان کوتاهی با تصادف قبلی رخ داد، فردی از اهالی روستای علی بیک‌سرا از روستاهای واقع در مسیر این جاده به‌وسیله موتورسیکلت در حال رساندن فرزند ۱۳ ساله خود از مدرسه بود که با یک دستگاه پیکان وانت برخورد کرد و با مجروحیت شدید، فرزند ۱۳ ساله خود را از دست داد.

.

 

.

 

تصادف دیگری نیز از قبیل برخورد یک موتورسیکلت با یک دستگاه رنو مگان در همین مدت کوتاه از زمان افتتاح این مسیر تاکنون رخ داد که موجب مجروحیت سرنشینان شد.

حال فارغ از این خطرات باید گفت ۴ کیلومتر باقی‌مانده از این جاده که خاکی است و پلی که نیمه کاره رها شده تا چه زمانی باید به‌همین منوال رها شود و با توجه به اینکه ایام نوروز در پیش است و خیل مسافران نوروزی به این مسیرها هدایت می‌شوند آیا حجم خطرات و ترافیک این مسیر قابل وصف است؟

در همین راستا شعبانعلی خاوری در گفت‌وگو باخبرنگار تسنیم درباره وضعیت این جاده، اظهار داشت: دو خط رفت و برگشت و ۳۶۵ متر و دو شانه آسفالته ۲٫۸۵ متر به‌طول ۲۲کیلومتر در جاده مذکور اجرایی شد و در ۱۷٫۵کیلومتر در قالب فاز دسترسی به شهر سیاهکل به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه از مسیر سیاهکل به سراوان ۴کیلومتر به‌صورت خاکی باقی ماند، افزود: این چهار کیلومتر در دو مسیر به‌صورت یک لاین آسفالت شده است و این ۴ کیلومتر غیر از یک لاین خاکی است.

خاوری با اشاره به اینکه به‌دلیل پل موجود در مسیر و محدودیت منابع مالی، این جاده نیمه کاره مانده است، خاطرنشان کرد: با وجود بدهی‌های زیاد در حوزه این مسیر به پیمانکاران، تلاش در اتمام کار این قسمت از جاده در سال‌های آینده داریم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با اشاره به اینکه طرح مذکور یکی از طرح‌های بزرگ و ملی استان بود، افزود: این طرح یکی از طرح‌های عمرانی تأثیرگذار در کوتاهی زمان و هزینه و امنیت در مسیر سه شهر سراوان، سنگر و سیاهکل تا لاهیجان است و با وجود اقدامات انجام شده، ناگزیر دارای نواقصی است که راه و شهرسازی استان در تلاش جهت رفع این نواقص و بهبود سطح کیفی و رفاه حال رانندگان و روستائیان این مسیر است.

.

 

.

 

فرماندار سیاهکل نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره جاده اصلی سراوان_سنگر_سیاهکل با اشاره به اینکه مشکلی در محدوده ترافیکی جاده اصلی سراوان-سنگر-سیاهکل وجود ندارد، اظهار داشت: یک کیلومتر از ۴کیلومتر باقی‌مانده به کمک راه و شهرسازی استان آسفالت شده است و در  حال حاضر پیمانکاران در آن حوزه در حال فعالیت هستند و تا پایان سال ۹۵ این طرح به اتمام می‌رسد.

رضا اسلامی با بیان اینکه با آسفالت ۴ کیلومتر باقی‌مانده، سرعت و کیفیت طرح افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در این حوزه مشکلاتی وجود ندارد و تنها مشکل، عدم شناسایی راه و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان است.

وی پل اشاره به اینکه وضعیت پل موجود در مسیر را به‌صورت تعلیل یافته باقی ماند که در زمان مناسب انجام شود، تصریح کرد: مسیر مذکور دارای هیچ مشکلی نیست و ۵۰ درصد اقدامات انجام شده این مسیر در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.

اسلامی درباره چهار راه روستای لشکریان واقع در جاده مذکور افزود: نقایص محدودی که در آن حوزه بود در حال رفع شدن است و در حال حاضر با ایجاد ابنیه‌ها و رفع موانع موجود، مشکلی در آن حوزه هم وجود ندارد.

فرماندار سیاهکل در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم که روستاییان ساکن در روستاهای موجود در مسیر این جاده برای گذشتن از عرض خیابان با مشکلات مواجه هستند و چه تدابیری برای ایجاد دور برگردان و یا روگذر و زیرگذر اندیشیده شد، گفت: در راه اصلی چیزی به‌نام دور برگردان معنی ندارد و دور برگردان مخصوص اتوبان است. افرادی که تخصص و آشنایی به شاخص‌های راه را دارند این مسئله را به درستی درک می‌کنند؛ مردم روستاهای اطرف هم با رعایت قوانین و احترام گذاشتن به قوانین رانندگی با مشکل و خطر رانندگی در این مسیر مواجه نمی‌شوند.

اسلامی تنها مشکل موجود در این جاده را عدم اطلاعات و آگاهی رانندگان و مردم دانست و تصریح کرد: راه‌های فرعی، استانداردهای اولیه را داشته و مردم با ارتقای سطح آگاهی و رعایت ضوابط و قوانین با مشکلی مواجه نمی‌شوند.

فرماندار سیاهکل وجود هرگونه مشکل در مسیر جاده اصلی سراوان-سنگر-سیاهکل را به‌طور جدی تکذیب کرد.

.

 

.

 

خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره مشکلات مسیر ۴ کیلومتر خاکی باقی‌مانده این مسیر با رئیس راه و شهرسازی سیاهکل هم‌گفت‌وگو کرد اما وی گفت که ۴ کیلومتر باقی‌مانده در حوزه سیاهکل نیست، بلکه از رشت باید پیگیر این مسئله باشید.

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا شکسته‌دل امام جمعه سیاهکل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این رابطه اظهار داشت: ۱۷/۵ کیلومتر از محور سیاهکل به سنگر توسط رئیس جمهور در دهه مبارک فجر امسال افتتاح شد و از تمام مسئولان می ‌خواهم تا چهار کیلومتر باقی‌مانده تا سراوان نیز راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه با اتمام ساخت این محور و وصل شدن آن به اتوبان رشت-تهران، بار ترافیکی استان گیلان کاسته می‌شود، گفت: این محور سیاهکل را از بن بست درآورده است و از همه مسئولان می‌خواهم تا با همت خود نواقص این محور را هرچه زودتر برطرف کنند.

حجت الاسلام و المسلمین شکسته‌دل تصریح کرد: محور سیاهکل به بازکیاگوراب ادامه محور سراوان-سنگر- سیاهکل است که با راه اندازی آن، تردد در این محور بسیار روان‌تر می‌شود.

وی با اشاره به سخنان خاوری مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان مبنی بر اجرایی شدن آزادراه سراوان ـ سنگر ـ سیاهکل ـ املش ـ رحیم‌آباد در مدت سه سال، گفت: احداث راه یکی از عوامل مؤثر در پیشرفت است و با اجرایی شدن این آزادراه، تحول عظیمی در پیشرفت اقتصادی سیاهکل انجام می‌شود.

.

 

.

 

جاوید نیکبخش رئیس شورای اسلامی روستای بیدرون نیز گفت: تعداد زیادی از اهالی روستاهای بخش مرکزی شهرستان سیاهکل برای رسیدن به مرکز شهرستان و حمل محصولات کشاورزی خود باید از این محور تردد کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه عملیات ساخت این محور در آینده‌ای نزدیک به اتمام می‌رسد، احداث دوربرگردان در تقاطع روستاها خطرآفرین بوده و نیاز به زیرگذر و یا روگذر برای تردد است.

یاسین پوربابا یکی از شهروندان سیاهکل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: ای‌کاش قبل از افتتاح این محور، موارد ایمنی آن رعایت می‌شد.

وی گفت: عبور از یک سمت این محور به سمت دیگر آن خطرآفرین بوده و نیاز به‌دقت بالایی دارد و برای رفع این خطر نیاز به ایجاد دوربرگردان، زیرگذر و یا روگذر است.

ماکان عادلی یکی دیگر از شهروندان سیاهکلی نیز گفت: در اطراف این جاده مزارع کشاورزی وجود دارد و موتورهای کشاورزی نیز به‌دلیل نداشتن شانه خاکی مناسب، با سرعت بسیار پایین در آن تردد می‌کنند.

وی افزود: به‌دلیل عرض کم جاده، وسایل نقلیه باید پشت موتورهای کشاورزی حرکت کنند و احتمال تصادف وسایل نقلیه با آن‌ها و به‌ویژه مسافرانی که در فصل کشاورزی به استان گیلان سفر می‌کنند، وجود دارد.

وی گفت: همجواری این محور با روستاها و وجود احشام در آن، خطرات ناشی از برخورد وسایل نقلیه با احشام را بسیار بالا برده است.

حال سؤال اینجاست؟ آیا پروژه‌ای که به‌دست رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد باید این‌گونه وضعیت نابه‌سامان داشته باشد؟ امنیت جان و مال مردم و مهم‌تر است یا افتتاح زبانی و بیانی یک پروژه؟

خوب است که به‌خاطر داشته باشیم ملت اسلامی ایران برپایه مردم سالاری و رضایت مردم استوار است و بالا بردن آمار به‌صورت کمی فایده‌ای برای ملت اسلامی ایران ندارد؛ کیفیت و رضایت مردم همواره سرلوحه و از اصول پایه نظام انقلابی ایران اسلامی است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *