معاون توان بخشی بهزیستی گیلان خبر داد:کودک اوتیسمی ۹۱

شمال ما: معاون توان بخشی بهزیستی گیلان گفت: ۴۰۰ کودک اوتیسمی در بانک اطلاعات بهزیستی گیلان ثبت شده است.

 

به گزارش ایسنا، اوتیسم اختلالی در مغز است که باعث می‌شود پردازش اطلاعات در مغز به خوبی انجام نشده و کودک در تعامل و ارتباط خود با دیگران دچار مشکل شود.این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.

مبتلایان به اوتیسم در تعاملات خود دچار مشکل می‌شوند،در برقراری ارتباط کلامی خوب و مناسب با دیگران ناتوان هستند و رفتارهای کلیشه‌ای در آنها دیده می‌شود.بچه‌های مبتلا به اوتیسم برخلاف بچه‌های دیگر که در مرحله پیش زبانی چیزهای جالب را با انگشت اشاره خود نشان می‌دهند چنین کاری نمی‌کنند.

رحیم تکاملی در گفتگویی، با بیان اینکه بیماری اوتیسم یکی از بیماری‌های جدی از گروه بیماری‌های رشدی اختلالات طیف است،اظهار کرد:این بیماری در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲ مرکز نگهداری روزانه کودکان اوتیسم در گیلان وجود دارد که به یکصد کودک مبتلا خدمات آموزشی ارائه می‏ کنند، افزود: دو مرکز روزانه کودکان طیف اوتیسم در رشت و لاهیجان فعالیت دارند و تعداد این مراکز افزایش می ‏یاید.

تکاملی ادامه داد:هم اکنون به ازای هر کودک مبتلا به اوتیسم ۱۵۰ هزار تومان سازمان بهزیستی به مراکز پرداخت می‏کند و ۳۵۰ هزار تومان به عهده خانواده کودکان اوتیسم است.

معاون توان بخشی بهزیستی گیلان گفت:هزینه خدمات درمانی این افراد که به کاردرمانی،گفتار درمانی، مشاوره روانشناسی و خدمات روانپزشکی نیاز دارند، بسیار گران است.

وی با بیان اینکه طرح غربالگری مبتلایان به اوتیسم در گیلان امسال اجرایی می‏شود،خاطرنشان کرد:غربالگری اوتیسم برای کودکان زیر سه سال انجام خواهد شد.شناسایی زودهنگام و مراقبت از این کودکان می‏تواند امکان زندگی سالم‏تر را برای آنها فراهم کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *