افزایش هزینه‌ها در گذر زمان؛



راه آهن ۰۱۶

شمال ما: بسیاری از کارشناسان، حمل و نقل را پایه توسعه می‌دانند. ایجاد ارتباط بین مناطق مختلف به کمک حمل و نقل هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی نه تنها سبب رشد اقتصادی هر منطقه می‌شود بلکه می‌تواند عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز دچار تحولات قابل توجهی کند و با ایفای نقش خود نویدبخش توسعه پایدار شود.
دراقتصاد امروز دنیا، به بخش حمل و نقل توجه خاصی می‌شود و همه کشورها به دنبال برخورداری از بهترین و مناسب ترین سیستم‌های حمل و نقل هستند. بی‌شک مناسب ترین سیستم حمل و نقل باید از لحاظ اقتصادی، به صرفه باشد و از لحاظ زمانی نیز در برگیرنده وقت کم و از لحاظ رفاه و آسایش دارای تجهیزات و امکانات مدرن برای راحتی بیشتر مسافرین و ایمنی بیشتر باشد.
در ایران نیز رسیدن به این پایه توسعه در بسیاری از استان‌ها جدی تر دیده شده است  اما در گیلان با وجود موقعیت جغرافیایی و همینطور ظرفیت‌های قابل توجهی که در توسعه دارد از چنین بهره مندی محروم مانده است، به طوری که با وجود قرار گرفتن گیلان در مسیر کریدور شمال- جنوب، هنوز راه آهن در گیلان راه اندازی نشده است و آزادراهی که می‌تواند نقش قابل توجهی برای توسعه گردشگری گیلان داشته باشد، به اتمام نرسیده است.
با چنین محرومیت‌هایی که گیلان سال‌ها از آن رنج برده و به اعتقاد بسیاری از کارشنایان باعث عقب ماندگی این استان توانمند از توسعه اقتصادی به ویژه در حوزه صنعت شده است، اتصال گیلان به حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از ارزان ترین سیستم‌های حمل و نقل از سال ۸۴ آغاز شد.
مسیر ایران
این اتصال از شهرستان تاکستان از خط آهن اصلی تهران _ تبریز منشعب می‌شود و با گذشتن از محدوده کوهین _ شیرین سو به سمت شهرستان‌های لوشان و منجیل ادامه مسیر می‌دهد. سپس با گذر از کنار شهرستان رودبار با عبور از امامزاده هاشم و شهرستان‌های رشت و بندرانزلی ادامه می‌یابد.
طول راه آهن قزوین-رشت ۱۶۴ کیلومتر است. ۵ ایستگاه برای آن پیش بینی شده که به گفته استاندار گیلان عملیات عمرانی اکثر ایستگاه‌ها از رشد ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی برخوردار است و در میان آن‌ها ایستگاه شهر رشت باقی مانده که تا آذر ماه سال آینده به بهره برداری می‌رسد.
اتصال گیلان به خط ریلی کشور تاکنون بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه داشته است. بنا بر اعلام استاندار و پیمانکاران اجرای راه آهن،از سمت قزوین ۹۰ درصد زیرسازی‌ها تاکنون انجام شده است و ریل گذاری از سمت رشت نیز آغاز شده تا بتوان امیدوار بود که قطار بالاخره به گیلان برسد.
استاندار گیلان در بازدیدی که چندی پیش از ایستگاه راه آهن رشت داشت بر تکمیل آن تا پایان سال ۹۵ تاکید کرد و گفت: با ریل گذاری ۱۲ کیلومتری از سمت رشت که از ماه جاری برای اتصال به خط کشیده شده از قزوین آغاز شده است می‌توان پیش بینی کرد که تا پایان سال آینده سوت قطار در گیلان شنیده شود. در صورت اتصال گیلان به خط ریلی کشور، طی مسافت قزوین تا رشت که هم اکنون شامل زمان ۳ تا ۴می‌شود، به یک ساعت و نیم تا دو ساعت کاهش می‌یابد. قطارهایی که برای این مسیر در نظر گرفته شده است حداکثر با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌توانند این مسافت را طی کنند.
تاکید رئیس جمهوری؛تضمین تامین اعتبار
اتصال راه آهن قزوین- رشت به انزلی نیز در دستور کار قرار دارد. طول این بخش از راه آهن، ۴۱ کیلومتر است و اگرچه در حال حاضر فقط ۲۰ درصد پیشرفت داشته اما به نظر می‌رسد در صورت تکمیل آن و اتصال به خط ریلی کشور با توجه به وجود بندر و منطقه آزاد، رونق اقتصادی قابل توجهی را برای کشور و همینطور گیلان به ارمغان بیاورد. اما تکمیل راه آهن قزوین- رشت به ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد.
«محمدعلی نجفی» در گفت‌وگو با همشهری از تاکید رئیس جمهوری برای تامین این اعتبار سخن می‌گوید و می‌افزاید: با تکیه بر این‌که از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه راه آهن قزوین-رشت در ۲ سال اخیر، حدود ۶۵۰ میلیارد تومان آن تامین شده لذا انتظار می‌رود که مابقی نیز در دولت فوق تامین شود.
نجفی تصریح می‌کند: تاکیداتی که شخص رئیس‌جمهوی برای تکمیل راه آهن قزوین-رشت دارد تضمین کننده تامین این اعتبار است.
تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل
علاوه بر راه آهن قزوین-رشت، پروژه عمرانی بزرگ دیگری نیز در گیلان در انتظار پایان یافتن است. این پروژه آزادراه قزوین-رشت است که هنوز ۱۱ کیلومتر آن به اتمام نرسیده است و گره ترافیکی پیچیده ای را در منطقه رودبار-رستم آباد ایجاد می‌کند.
آزادراه قزوین-رشت جزئی از کریدور شمال- جنوب است که عملیات اجرایی آن در زمان سفر مقام معظم رهبری به گیلان در سال ۸۰، یعنی ۱۴ سال پیش آغاز شد. آزادراه رشت-قزوین اولین آزادراهی است که از کوه‌های البرز می‌گذرد و به منظور تقویت محور تهران-رشت-انزلی-آستارا که جزئی از مسیر کریدور شمال-جنوب کشور هستند، احداث شده است. این آزادراه یکی از مهم‌ترین محورهای ارتباطی کشور محسوب می‌شود. طول کل محور آزاد راه قزوین-رشت ۱۳۸ کیلومتر است که از شهر قزوین آغاز و به منطقه امامزاده هاشم در حدود ۳۰ کیلومتری شهر رشت ختم می‌شود.
این آزادراه در ۲۴ اسفند سال ۸۸ با حضور محمود‌احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت افتتاح شد در حالی که هنوز تکمیل نبود.
در سال‌های اخیر تکمیل آزادراه که به گفته مسئولان نیازمند اعتبارات کلانی است بارها نقل محافل رسانه ای شده است. برخی کارشناسان و فعالان حوزه حمل و نقل افتتاح آزادراهی که ۱۱ کیلومتر آن هنوز تکمیل نشده را اشتباه می‌دانند و ترافیک سنگین ۱۱ کیلومتر آزادراه را که در مسیر رودبار-منجیل نصیب گیلان شده است ، نتیجه افتتاح زودهنگام این آزادراه بر می‌شمرند.
به تازگی تکمیل آزادراه مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است. با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی و مدیران شرکت توسعه راه‌ها در محل آزادراه بر تکمیل آزادراه تاکید شد. اگرچه ۱۴ سال از آغاز احداث آزادراه می‌گذرد اما تکمیل ۱۱ کیلومتر باقی مانده که به نوعی گره ترافیکی آزادراه قزوین-رشت محسوب می‌شود، عملا نیازمند اعتبارات کلان است.
افزایش هزینه‌ها در گذر زمان
در همین زمینه معاون امور عمرانی استانداری گیلان در گفت و گو با همشهری می‌گوید: در ابتدای آغاز احداث آزادراه رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان برای احداث تمام آن پیش‌بینی شده بود اما گذشت زمان سبب شده که هم‌اکنون برای تکمیل تنها ۳ کیلومتر از ۱۱ کیلومتر باقی مانده آزادراه رقم بزرگی به میزان بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان نیاز باشد.
دلیل هزینه‌های بالای تکمیل آزادراه از سوی «حجت شعبانپور» سختی اجرای عملیات عمرانی اعلام می شود.
وی می‌افزاید: ایجاد تونل‌ها از میان کوه باعث شده که هزینه‌های اجرای عملیات عمرانی بالا برود در عین حال که گذشت زمان و تاخیر در تکمیل آزادراه نیز مزید بر علت است.
از نظر وی، تصمیماتی که برای تکمیل آزاداره در یک ماه گذشته گرفته شده نویدبخش تکمیل آن در آینده نزدیک است. به گفته معاون استاندار گیلان، ۳ کیلومتراز ۱۱ کیلومتر آزاد راه توسط شرکت سداد تا آغاز سال جدید به بهره برداری می‌رسد، اما مابقی آن نیازمند اعتبار بسیار بیشتری است.
شعبانپور تصریح می‌کند: ۸ کیلومتر مابقی آزاد‌راه در اقدامی مشارکتی احداث خواهد شد که طبق آن ۳۳ درصد توسط سازمان راهداری ها، ۳۳ درصد توسط بانک تجارت و ۳۴ درصد با اعتبار دولت تکمیل می‌شود.
وی تاکید می‌کند: به زودی تکمیل آزادراه در کارگروه زیربنایی دولت ارائه می‌شود تا بتواند پس از تایید در هیات دولت اعتبارات لازم را جذب کند.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *