رویا محمدعلی پور
DSC07540

شمال ما: سال ها پیش مرحوم ناصر حجازی بعد از مدت ها دوری از نیمکت استقلال، جای قلعه نوعی را گرفت و سکاندار آبی های پایتخت شد. هفت هشت هفته ای از شروع لیگ نگذشته بود که شایعه هایی درباره برکناری قریب الوقوع دروازه بان افسانه ای استقلال پخش شده بود. در یکی از دوشنبه شب ها در برنامه نود، ناصر خان در پاسخ به این سوال که شایعه شده اگر از سه بازی آینده، حداقل شش امتیاز نگیرد برکنار خواهد شد گفت که به مربی قبلی فرصت دادند تا برنامه سه ساله اش را اجرایی کند حالا نوبت ما که رسید برایمان دائماً جام حذفی می گذارند!
در جلسه آخر شورای شهر رشت، یکی از اعضا در نطقی اولتیماتوم گونه خطاب به شهردار گفت منتظریم تا پیاده راه ۲۴ اسفند افتتاح شود چون چند بار خلف وعده شده. البته اظهارنظر – هرچند غیرمنطقی – حق این عضو شورا و هر عضو شورا یا هر جای دیگر است، اما مطمئناً او تنها عضو شورای شهر نیست که می داند افتتاح پروژه به تاخیر افتاده، علوی هم می داند، رسولی هم می داند، شیرزاد هم می داند، پیشگر می داند، رفیعی نوده می داند، حاجی پور و بقیه، حتی آن عضو شورا که سودای شهردار شدن داشت و یا حتی باقری خطیبانی که در هر صورت مخالف شهردار است، هم می دانند. آن عضو قاعدتاً محترم که گفته بود ثابت قدم می خواهد پیاده راه ها را بسازد تا سر سنگ قبرش نوشته شود، حتی او هم می داند.
اما این روزها خبری از اولتیماتوم هایی مشابه این عضو شورا نیست. چون آن ها می دانند که از یک سو مشکل عدم افتتاح پیاده راه فرهنگی، مالی است که خوشبختانه حل شده و به زودی این اتفاق مبارک رخ می دهد. از سوی دیگر هیچکس انتظار ندارد که پروژه ای با گستردگی پیاده راه سه ماهه ساخته شود و اگر این سه ماه چهار ماه هم طول بکشد، اتفاقی مثبت است. اگر شهردار رشت برای پروژه هایش Deadline تعریف می کند، به این دلیل است که خود و مجموعه شهرداری و پیمانکاران را از حالت انفعال خارج کند تا سرعت بخشی لازم صورت بگیرد.
اگر شهردار برای خود و تیمش این محدوده زمانی را تعیین نمی کرد، معلوم نبود که بعد از یک سال هم کار به سرانجام می رسید یا نه.
توسعه یک پروسه است، صرفاً یک اتفاق نیست. محدود کردن توسعه به یک یا دو پروژه یا یک دوره زمانی بسیار کوتاه نادیده گرفتن اصول توسعه است. توسعه اگر مبتنی بر عقلانیت باشد، زمان بر خواهد بود. می توان از راه های میانبر استفاده کرد، اما راه میانبر هم قاعده و اصولی دارد و از یک حدی پیش نمی توان رفت. با وجود برگزاری نشست های متعدد و همایش ها و پنل های مختلف درباره توسعه، به نظر می رسد درک مبانی توسعه از سوی بسیاری از مسوولین ما ناقص است.
اگر ما شهروندان به دلیل بی تابی برای پیشرفت، در پروسه ایجاد توسعه بی حوصله هستیم، مسوولان و بخصوص منتخبان مردم باید عقلانیت را سرلوحه کار خود قرار دهند. سال نو در راه است. حداقل کاری که فعلاً از دست ما برمی آید این است که آرزو کنیم در سال جدید این صبر و عقلانیت در قبال پروسه توسعه نصیب همه ما شهروندان رشت شود.

 

منبع: گیلان امروز


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “توسعه شهری با جام حذفی اتفاق می‌افتد؟”

  1. امين می‌گه:

    باسلام وتشکرازمتن شما.من یه گیلانی هستم که مدتهاست اونجازندگی نمیکنم ونوع کارم هم به نوعیه که با مردم استانهای مختلف درتماس هستم .من فکرمیکنم مشکل اول مردم شهر رشت بدون تعارف نداشتن اتحاد وجسارتا خودخواهیه.درشهری مثل اصفهان مردمشون کاملا درابادی شهرشون مشارکت دارن ولی دررشت خود مردم شهر درخیلی از موارد از مسافرها ی خارج از استان هم کمتر به محیط زیست و سایر مسایل مربوطه اهمیت میدن.من شهردارفعلی رو نمیشناسم ولی فکرمیکنم فرد باسواد و فعالیه .شماببین بعضی ازاعضای شورای شهر رشت که البته قطعا بخاطر منافع شخصیه چطور سنگ جلوی پای شهردار میذارن.مردم ما باید یاد بگیرن که اگه میخوان خوب وراحت زندگی کنن و شهرشون فقط یک کلمه کلانشهرو یدک نکشه باید درابادی شهرشون مشارکت فعال داشته باشن وجلوی سواستفاده کنندگان رو بگیرن وبفهمن که چه کسی داره خدمت میکنه وچه کسی خیانت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *