ترکیبی که در کنار هم خوش نمی‌نشیند!شورای رشت 043

شمال ما: سومین جلسه انتخابات هیات رئیسه شورای شهر رشت نیز همانند دو جلسه پیشین آن به حد نصاب نرسید و برگزاری انتخابات به روز دوشنبه ۱۶ شهریور موکول شد .

به گزارش ایسنا، قصه تلخ روزگار شهر رشت در شرایطی رقم می‌خورد که امید مردمان این کلانشهر،برای توسعه و پیشرفت در شرایط پساتحریم، زیرسایه قهر و آشتی و کشمش‌های بی‌نتیجه افراد و جریان‌های موجود در شورای اسلامی شهر رشت، روز به روز رنگ می‌بازد و التهابی نامحسوس را زیر پوست شهر روان می‌کند.

شورای شهر رشت که از نخستین دوره، مرکز توجه شهرها و استان‌های دیگر بود،در دوره سوم به جایی رسید که این شورا کانون جنجالی‌ترین پرونده اختلاس و فساد اقتصادی در تاریخ نه چندان طولانی این نهاد نوپای مردمی شد و بعد از تجربه ناموفق شورای اسلامی شهر تهران در دوره نخست، سومین دوره شورای اسلامی شهر رشت عملا ناموفق‌ترین تجربه کشور در نهاد شوراهای اسلامی شهر و روستا قلمداد شد .

شورای چهارم شهر رشت اما داستان دیگری دارد؛ طرح تجمیع انتخابات کشور و برگزاری همزمان انتخابات شوراهای اسلامی با انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ که از ابتدا به دلیل احتمال قرار گرفتن زیر سایه سنگین انتخابات ملی، به مثابه تهدیدی علیه نهاد شورا قلمداد می‌شد، با وقوع حماسه سیاسی و اقبال مردم به گفتمان حامی تدبیر و امید، موجی از امیدواری به دلسوزان و دلواپسان سرنوشت شهر تزریق کرد؛ امیدی که در پس انتخاب نامزدهای متخصص و کارآمد و رفع تنگناهای اقتصادی و مدیریتی کشور، آینده‌ای روشن را برای شهروندان این شهر تشنه توسعه، نوید داد.

متاسفانه هنوز امضای اعتبارنامه اعضای شورای چهارم شهر رشت خشک نشده بود که در کنار اختلاف‌نظرها، کشمکش‌ها شروع شد. انتخاب هیات رئیسه سال اول و حواشی آن، انتخاب شهردار جدید، عدم تایید انتخابات اولیه اعضای شورا از سوی وزارت کشور، انتخاب مجدد شهردار، کشمش بر سر رد صلاحیت و تلاش برای اعمال نفوذ در جهت عدم صدور و امضای حکم شهردار جدید، آغاز فعالیت شهردار و شروع موج جدید اختلافات، صف‌بندی‌ها، سوالات و استیضاح، همه و همه نشان می‌دهد که شهر باران‌های نقره‌ای، در دو سال گذشته روز آرام و خوشی را به خود ندیده است و در این میان، توسعه و آینده شهر، بزرگترین قربانی کشمکش‌های اعضای شوراست .

در شرایطی که سفری کوتاه به شهرهای استان‌های مجاور، آه حسرت و افسوس را بر دل می‌نشاند که چرا این همه ظرفیت برای توسعه کلانشهر رشت بلااستفاده مانده است، اعضای شورای اسلامی شهر در انتخاب اعضای هیات رئیسه سال سوم خود درمانده‌اند .

اکنون لازم است، در ساعات و روزهای باقی مانده تا روز انتخابات، نخبگان و صاحب‌نظران شهر به منظور حفظ آرامش شهر و امید مردم به توسعه در روزهای پر امید پساتحریم، تدبیری بیاندیشند و اعضای شورای این شهر را به گذشت، خویشتن‌داری و تفاهم دعوت کنند.

مگر نه اینکه همه این تلاش‌ها و اصرارها در راستای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم است، پس شایسته است تا از غرض‌ورزی پرهیز شود و شورای اسلامی شهر رشت، هرچه زودتر با انتخابات هیات رئیسه سال سوم از دور چهارم، روند توسعه شهر و خدمت‌رسانی به مردم را شتاب دهد .

هرچند که تک تک اعضای شورای شهر رشت از تخصص، تجربه، مهارت و شایستگی قابل قبولی برخوردارند اما افسوس که ترکیب این اعضا در کنار هم خوش نمی‌نشیند و لازم است اعضای شورا را دعوت کنیم تا بر محور عقلانیت حرکت کنند


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *