رئیس کل دادگستری گیلان:سیاوش پور 011

شمال ما: سیاوش‌پور منابع طبیعی و محیط زیست را زیرساخت توسعه پایدار، همه‌جانبه، متوازن و دربرگیرنده دانست و گفت: توسعه بدون منابع طبیعی و محیط زیست معنا ندارد.

به گزارش ایسنا، احمد سیاوش پور، رئیس کل دادگستری استان گیلان در مراسم افتتاح اولین پایگاه اطفاء حریق در محوطه نهالستان شهید خانزاده لاکان رشت، قدم گذاشتن در میدان حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی را ارزشمند دانست و اظهار کرد: خادمان انفال مشمول حرکت جهادی هستند.

وی رفع دغدغه مقام معظم رهبری درخصوص منابع طبیعی و محیط زیست را نیازمند اراده جمعی مسئولان و جامعه ایرانی دانست و افزود: در مرحله نخست، فرهنگ حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و عرصه‌های ملی باید به یقین و باور مردم تبدیل شود. آحاد جامعه باید به درک درستی از اهمیت جنگل‌ها و منابع طبیعی برای نسل حاضر و نسل‌های آینده برسند، زیرا باور مقدمه عمل‌گرایی و پایبندی است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه صرف انجام وظیفه دستگاهی برای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی کافی و کارساز نیست، عنوان کرد: امروزه کشورهای توسعه‌یافته اروپایی، صنعتی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورها در علوم، تکنولوژی و فناوری‌های نوین هستند، اما نه تنها اندکی به حریم منابع طبیعی و محیط زیست تجاوز نکرده‌اند، بلکه با جنگل‌های انبوه جزو سرسبزترین کشورها با سرانه فضای سبز بالا محسوب می‌شوند، زیرا مردم این کشورها نسبت به منابع طبیعی باور، شناخت و تعصب دارند.

سیاوش‌پور منابع طبیعی و محیط زیست را زیرساخت توسعه پایدار، همه‌جانبه، متوازن و دربرگیرنده دانست و گفت: توسعه بدون منابع طبیعی و محیط زیست معنا ندارد. مگر می‌توان توسعه‌ای بدون هوای پاک و آب و خاک سالم برای کشاورزی را متصور بود. مردم صاحب و بهره‌برداری اصلی منابع طبیعی هستند لذا بخشی از مسئولیت بر عهده مردم است.

وی با اشاره به افزایش آگاهی مردم نسبت به حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی، بیان کرد: متاسفانه درد مشترک منابع طبیعی در پیکره دولتی هنوز به اندازه مردم احساس نمی‌شود. برآورد میزان تخریب جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی  توسط دولت و بخش خصوصی در سه دهه اخیر چندین برابر شده است. عبور زیرساخت‌های پروژه‌های کلان ملی از اراضی ملی و عرصه‌های منابع طبیعی و قطع آسان درختان تنومند چندساله، موجب ایجاد خسارت‌های فراوانی می‌شود. در واقع منافع پروژه‌های ملی، منافع طبیعی را تهدید می‌کند.

این مقام مسئول خواستار تشکیل شورای عالی بررسی اجرای پروژه‌های ملی با مشارکت دستگاه‌های متولی امر منابع طبیعی و محیط زیست شد و ادامه داد: برای تحقق فرمایشات رهبری، باید سرمایه و نعمت منابع طبیعی را یک غنیمت بدانیم؛ به عبارت دیگر، نیازی به نابودی جنگل‌ها برای ایجاد تفرجگاه نیست، زیرا بسیاری از عرصه‌ها این ظرفیت را دارند که بدون نیاز به خدشه وارد کردن بر پیکره درخت و جنگل توسعه پیدا کنند.

سیاوش‌پور با تاکید بر اجرای قانون، گفت: ظرفیت‌های قانونی برای حفاظت و صیانت از انفال به اندازه کافی پیش‌بینی شده است لذا باید از اقدامات دستگاه‌هایی که به بهانه اجرای پروژه‌های ملی حریم منابع طبیعی و محیط زیست را زیر پا می‌گذارند، جلوگیری شود، زیرا قطع وسیع عرصه‌های جنگلی هرگز توسط مردم صورت نمی‌گیرد. امروز نیاز مردم به چوب و هیزم بسیار کاهش یافته است.

رئیس کل دادگستری گیلان خواستار برخورد جدی با تغییر کاربری اراضی ارزشمند کشاورزی شد و خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌های خدمات‌رسان عمومی(اعم از آب، برق، گاز، آسفالت و…) به زمین‌های تغییر کاربری داده شده امکانات بدهد، جرم است. اجرای دستور قضایی بعد از ساخت و ساز اجرا می‌شود، اما شهرداری‌ها می‌توانند در بدو امر، ساخت و ساز غیر مجاز را متوقف و از تضییع بیت‌المال جلوگیری کنند. قطعا اثر بازدارندگی در حین جرم بیشتر است.

وی از شناسایی مناطق آسیب‌پذیر و اراضی در معرض تهدید تخریب و تصرف از غرب تا شرق استان گیلان در نیمه نخست سال ۹۴ خبر داد و یادآور شد: حفظ حقوق بیت‌المال و جلوگیری از تجاوز به حریم منابع طبیعی و اراضی ملی تکلیف دستگاه قضایی در برابر مردم است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *