مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت:فاطمه قدیمی 013

شمال ما: مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت گفت: گذر از روابط عمومی سنتی و ایفای نقش در هزاره سوم برای روابط عمومی‌ها بستگی مستقیم به میزان شناخت و اعتقاد آنان به جایگاه خود دارد.

فاطمه قدیمی حرفه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فرا رسیدن روز ۲۷ اردیبهشت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی اظهار کرد: ۲۷ اردیبهشت به دلیل تاسیس اتحادیه جهانی مخابرات در یکصد و چهل و نهمین سال پیش، روز جهانی” مخابرات و جامعه اطلاعاتی “نامگذاری شده است .

وی ادامه داد:ارتباطات در جامعه امروز انواع مختلفی دارد و ابزارهای ارتباطی نیز بسیار متفاوت و گسترده هستند؛ در واقع این تکنولوژی های نوین ارتباطی هستند که بر تمامی زوایای دیگر ارتباطات تاثیرگذار می‌باشند.

مدرس دانشگاه درحوزه ارتباطات و فرهنگ افزود:در شیوه‌های ارتباطی ما در جامعه امروز تغییرات فراوانی ایجاد شده است ارتباطات انسانی دستخوش تاثیرات ارتباطات مجازی شده‌ و وسایل ارتباطات سنتی کنار گذاشته شده است و از طرفی ایجاد رسانه‌های مجازی و تشکیل شبکه‌های اجتماعی باعث شده که ارتباطات شکل جدیدی به خود بگیرد و اطلاع رسانی با سرعت بیشتری انجام شود ،هر چند که هر تغییری فرصت‌ها و تهدیدهایی را به همراه دارد.

وی اضافه کرد: تکنولوژی نوین ارتباطی و تغییر ماهیت و شکل رفتارهای ارتباطی در جامعه فرصت‌ها و تهدیدهایی را به وجود آورده است و با توجه به اینکه در عصر انقلاب الکترونیک قرار داریم می‌باید فرصت‌ها را پیدا کنیم و تهدیدات را نیز شناسایی و در راستای کاهش و کنترل آن گام برداریم.

نفر برتر کارگزار زن روابط عمومی کشور در سال ۹۲، در خصوص وضعیت فعلی روابط عمومی‌های استان گیلان تاکید کرد: گذر از روابط عمومی سنتی و ایفای نقش در هزاره سوم برای روابط عمومی‌ها بستگی مستقیم به میزان شناخت و اعتقاد آنان به جایگاه خود دارد؛ این که مسئول و کارگزار روابط عمومی یک سازمان بخواهد به عنوان یک جریان همیشه پویا در عرصه جهانی، منطقه‌ای و ملی در کمک به تصمیم گیری‌های مدیریتی و استراتژیک، نگاه جامعه و به ویژه مسوولان را به خود معطوف کند یا صرفاً نقش آفرینی در حد یک متصدی اداری و دفتری داشته باشد کاملا متفاوت است .

دانشجوی دکتری‌علوم ارتباطات اجتماعی گفت: امروزه قدرت و توانایی در همه زمینه‌ها در دستیابی به اطلاعات نهفته است و گذشته از مباحث نظری و قوانین بین المللی، در عمل نیز حق دسترسی عادلانه به اطلاعات و دانش‌ها توسط شهروندان است که یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می رود. همچنین از جمله زیرساخت اولیه گردشگری و سرمایه‌ گذاری در دنیا، توسعه یافتگی در زیرساخت‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است و چنانچه به دنبال جذب درآمد پایدار برای شهر هستیم می باید به تحقق سریعتر این امر در همکاری‌های بین بخشی توجه کنیم که خوشبختانه اقدامات خوبی در رشت در این خصوص در دست اجرا است.

قدیمی با اشاره به کارکردهای روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت اظهار کرد: کارکردهای روابط عمومی و امور بین الملل باهم متفاوت است در حوزه روابط عمومی نگاه ما به بحث داخلی و اعتماد سازی به ذینفعان و مخاطبان است، اما در روابط بین الملل کارکردها متفاوت بوده و در بحث برندسازی و معرفی شاخص‌های سازمانی به خارج از کشور فعالیت می‌کنیم.

وی یادآور شد:این دو زمانی می‌تواند در کنار یکدیگر قرار گیرد که اولا اعتماد سازی داخلی و نحوه ارتباط خوب با مخاطبان اقدام کرده باشیم و در کنار آن به مسائل حوزه بین الملل بپردازیم که خوشبختانه در حال حاضر شهرداری با توجه به رویکرد تمرکز زدایی و نفوذ به بدنه جامعه در ۵۵ محله توانسته ارتباط چهره به چهره‌ای را با شهروندان برقرار کند.

مدیر فنی برنامه های یونسکو و شهر خلاق خوراک شناسی رشت متذکر شد:در بحث روابط بین الملل افق ارتباطی ما سودمند است و نتیجه این ارتباط به مردم این شهر و کشور باز می‌گردد بر این اساس اقدام به ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو کردیم و در کشور اولین شهر هستیم که این برند را بدست آوردیم که نتیجه آن مبتنی بر توسعه پایدار شهر رشت خواهد بود.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت در خصوص جایگاه روابط عمومی در جامعه اضافه کرد: متاسفانه هنوز جایگاه روابط عمومی و اهمیت و نقش روابط عمومی در بسیاری از ادارات نادیده گرفته می‌شود و بسیاری از افراد روابط عمومی را به‌ چشم یک حوزه تولید هزینه می‌بینند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد:با وجود اینکه نیم قرن است که رشته‌های روابط عمومی و ارتباطات در دانشگاه‌های کشورمان تدریس می‌شود هنوز مهارت لازم و کاربردی این رشته در اختیار فراگیران این آن قرار نمی‌گیرد.

مسئول کمیته آموزش و پژوهش شورای هماهنگی روابط عمومی های گیلان خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی روابط عمومی استان برنامه‌های خوبی را برای گرامیداشت کارگزاران روابط عمومی در نظر گرفته است که با توجه به حضور روابط عمومی ها در مراسمات کشوری در این هفته در تهران،برنامه‌های شورای هماهنگی روابط عمومی گیلان بر اساس تقویم زمان بندی در هفته آینده برگزار می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *