90‌ درصد باغ‌های چای کشور در گیلان؛چای12

بسیاری از گردشگران علاقه‌مند هستند تا از نزدیک نحوه تولید چای را ببینند. باغ‌های چایکاری، کارخانه‌های چای و زندگی مردم در اطراف باغ‌های چای برای مسافران جذاب است…

 

 

شمال ما: مصرف چای در ایران با وارداتی که از طریق کشور چین و هندانجام می‌گرفت تامین شد. در سال ۱۲۶۱ ه. ش، شخصی به نام حاج محمد اصفهانی کشت چای را در ایران آغاز کرد ولی به عللی رونق و توسعه نیافت تا در سال ۱۲۷۹ ه ش، بار دیگر با تلاش و اهتمام محمد میرزای چایکار ملقب به کاشف‌السلطنه که ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود، کشت آن در ایران آغاز شد. او با این دیدگاه که مقدار زیادی ارز برای واردات چای هزینه می‌شود و تولید چای می‌تواند یکی از منابع عظیم برای رونق اقتصادی کشور باشد اقدام به کشت چای کرد.کاشف‌السلطنه در یکی از سفرهایش به هند، حین عبور از گردنه بوشهر، از اسب پایین افتاد و فوت کرد(۱۳۰۸ش). او با اینکه‌زاده تربت حیدریه بود، اما علاقه خاصی به گیلان داشت و وصیت کرده بود تا در لاهیجان دفن شود. گویا می‌خواست در مکانی بخوابد که حاصل عمرش را پرورده بود.
توسعه باغ‌های چای، اندک اندک به لنگرود و رودسر هم رسید. حالا می‌توان باغ‌های چای را در سراسر گیلان از شرق تا غرب تا فومنات و لاکان و شفت دید.

موزه چای لاهیجان، تنها فرصت گردشگری حوزه چای
مزار کاشف‌السلطنه اکنون به موزه چای تبدیل  شده است و مسافران می‌توانند نخستین سماورهای روسی، وسایل سنتی چای خشک‌کنی و وسایل نگهداری چای را در آنجا ببینند، اما مسافران زیادی هستند که ترجیح می‌دهند بیش از این درباره چای بدانند.
«‌سارا خدایاری» مسافری از قزوین است. او پس از دیدن موزه تاریخ چای در بلندای کوه لاهیجان، با تاریخ چای آشنا شده است و می‌گوید: همیشه دوست داشتم از نزدیک مراحل خشک کردن چای را در کارخانه‌های چای ببینم.
وی می‌افزاید: نمای خارجی خیلی از کارخانه‌های لاهیجان و لنگرود، فرسوده به نظر می‌رسد و بیینده فکر می‌کند این کارخانه‌ها متروک هستند و چه بسا چایی هم که تولید می‌کنند، کیفیت پایینی دارد.
«‌مریم شفیعی» اهل رانکوه، سال‌هاست در تهران زندگی می‌کند. وی درباره مصرف چای ایرانی می‌گوید: وقتی تازه در تهران ساکن شده بودم، همچنان چای محلی استفاده می‌کردم ولی همکارانم با چای گیلان بیگانه بودند و عقیده داشتند کیفیت ندارد. یک روز آنها را به منزلم دعوت و در نهایت صبوری و دقت برای آنها چای را به شیوه سنتی و با دست خشک که از مادرم یاد گرفته بودم، دم کردم. مهمان‌ها بعد از خوردن چای چندین بار درباره نشان و برند چای سوال کردند.
وی می‌افزاید: فرصت را مغتنم شمردم و در خواص چای ایرانی و مضرات چای‌هایی که با ترکیبات شیمیایی معطر می‌شود، سخن گفتم و در نهایت توضیح دادم که پاکیزگی قوری و حتی نوع آب در خوش طعم بودن چای موثر است. حالا دوستانم طالب چای ایرانی هستند و هر وقت برای دیدن خانواده‌ام به شمال می‌آیم، می‌خواهند برای آنها چای محلی بخرم.

جذابیت کشت چای برای مسافران
«‌نوری ایمانی» در تالش محله و در نزدیکی کارخانه چای مغازه‌دارد. وی انواع چای سبز و سیاه را به مسافران عرضه می‌کند و برای آنها توضیح می‌دهد که نوشیدن چای محلی، کمک به کشاورزانی است که با زحمت چای تولید می‌کنند. به گفته وی، اگر مردم طعم واقعی چای را حس کنند، دیگر چای ایرانی را با محصول دیگری عوض نمی‌کنند.
روبه‌روی مغازه او باغ‌های چای بر بلندای کوه خودنمایی می‌کند. این فروشنده می‌گوید: وقتی برای مسافران، زحمتِ کشتِ چای و انواع محصولات چای را توضیح می‌دهم، دوست دارند از نزدیک گل‌های سفید چای، کشاورزان در حال چیدن برگ سبز و کارخانه‌های چای را ببینند.

 جذب گردشگر با استفاده از چای
یکی از کارخانه‌داران چای در لاهیجان، بخشی از حیاط کارخانه و باغ چای ملحق به آن را به باغی برای مسافران تبدیل کرده است. صاحب کارخانه می‌گوید: این تغییر کاربری، نوعی درآمد‌زایی است و دولت می‌تواند شرایطی فراهم کند که در حوزه چای نیز بتوان گردشگر جذب کرد.
خرداد سال ۹۳ استاندار گیلان اعلام کرد هدف دولت احیا و به‌زراعی باغ‌های چای و فرآوری مناسب این محصول است. استاندار همچنین از تخصیص اعتبار ۱۶۰میلیارد تومانی دولت در حوزه تولیداتِ جدید چای خبر داد. در سال‌های اخیر محصولات متنوعی در حوزه چای تولید و عرضه می‌شود؛ حتی در نوع بسته‌بندی‌های چای نیز تنوعی دیده می‌شود. «یخ چای»، «‌مخلوط چای و شلتوک برنج و برنج قهوه ای»، «‌چای سبز»، «‌چای سفید»، «‌عسل تولید شده با گل‌های چای» و… در بسته‌بندی‌های شکیل تولید و عرضه می‌شود. تولیدکنندگان به‌خصوص خواص گیاه درمانی این محصولات را تبلیغ می‌کنند.
در برخی از هتل‌های شهرهای گردشگرپذیر مانند مشهد، انواع نوشیدنی‌های گیاهی عرضه می‌شود؛ چای سبز، چای بابونه و چای گل گاوزبان و…. اما متاسفانه عرضه این نوع نوشیدنی‌ها در گیلان هنوز رواج پیدا نکرده و متاسفانه در بیشتر مراکز پذیرایی، فقط چای سنتی عرضه می‌شود. در این میان آنچه نگران‌کننده است، اخباری است که هرسال در فصل برداشت شنیده می‌شود؛ اعم از معدوم کردن چای‌های سال گذشته و تبدیل زحمت یک ساله کشاورزان به کود باغی. عدم دریافت پول چای کشاورزان هم که قصه‌ای تکراری
است. مهندس «صنم امین»، طرحی در قالب جذب توریسم در حوزه صنعت چای به دفتر سرمایه‌گذاری اداره کل دارایی ارائه داده است. او که پایان نامه کارشناسی ارشدش را در حوزه توریسم چای نوشته است؛ می‌گوید: این صنعت یکی از انواع گردشگری‌های مهم در جهان تلقی می‌شود. در بیشتر مناطق روستایی دنیا با محوریت یک محصول کشاورزی، زمینه‌ای برای جذب گردشگر فراهم کرده است.
«‌صنم امین» اظهار می‌کند: طبق آمار اعلام‌شده از سوی متولیان امر گردشگری، استان‌های مازندران و گیلان به‌ترتیب رتبه‌های اول و دوم جذب گردشگر را دارند. ۹۰‌درصد باغ‌های چای در استان گیلان و ۱۰‌درصد هم در استان مازندران قرار دارد و این بدان معناست که می‌توان در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد.وی اضافه می‌کند: اقتصاد گیلان هنوز بر پایه کشاورزی است و «‌گردشگری چای» نه تنها یک ضرورت بلکه یکی از راهکارهای اصلی توسعه استان و سرپانگه داشتن صنعت چای می‌تواند باشد.
بسیاری از گردشگران علاقه‌مند هستند تا از نزدیک نحوه تولید چای را ببینند. باغ‌های چایکاری، کارخانه‌های چای و زندگی مردم در اطراف باغ‌های چای برای مسافران جذاب است. بنابراین می‌توان با فراهم کردن شرایط و امکان سفر آنها به روستاهای چای‌خیز، فرصتی برای روستاییان فراهم آورد تا اقتصاد منطقه‌ خود را رونق دهند.
گردشگری در سال‌های اخیر به سمت رشته‌های خاص پیش می‌رود و با توجه به اینکه ۶۰ هزار خانوار در ۳۲ هزار هکتار باغ چای در استان‌های گیلان و مازندران زندگی می‌کنند، گردشگری کشاورزی با محوریت چای می‌تواند زمینه‌های اشتغال را نیز برای افراد محلی ایجاد کند.مطالعه نشان می‌دهد دولت‌ها تلاش داشته‌اند با حمایت از چایکاران این محصول داخلی را حمایت کنند اما همواره واسطه‌هایی با واردات چای خارجی به صنعت داخلی ضربه زده‌اند.
بی شک، ورود گردشگر به باغ‌های چای و نوشاندن یک چای خوش طعم واقعی در هوای آزاد، تأثیر زیادی در معرفی این محصول کشاورزی گیلان خواهد داشت. هم کارخانه‌داران چای و هم صاحبان رستوران‌ها، هتل‌ها و کافی شاپ‌های گیلان لازم است با ایده‌ای نو، از تولید محلی خود حمایت کنند و با ارائه فرآوری‌های جدید چای به مسافران در راستای توریسم چای راهکارهای خلاقانه ارائه دهند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *