توت فرنگی ۹۱

شمال ما: کارشناس تغذیه مرکز بهداشت صومعه‌سرا گفت: توت فرنگی منبع خوبی از فیبر، ویتامینC ، فولات، پتاسیم و آنتی اکسیدان‌ها، املاح کلسیم، آهن و فسفر می‌باشد.این مواد مغذی سبب می‌شود توت فرنگی باعث افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کل ارتقاء سلامتی بدن ‌شود.

مریم اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه خوردن انواع میوه و سبزیجات از جمله توت فرنگی فواید بی پایانی دارد، اظهار کرد: با خوردن خوراکی‌های گیاهی، خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کاهش می‌یابد. مصرف مقادیر بالای میوه و سبزیجات برای سلامت پوست، مو، افزایش انرژی و کاهش وزن مفید است.

وی با بیان اینکه توت فرنگی میوه‌ای شبیه توت ولی کمی درشت‌تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است، افزود: بوته‌ توت فرنگی کوتاه و دارای برگ‌هایی درشت و ساقه‌هایی باریک و خزنده است که روی زمین می‌خوابد و ریشه می‌دواند.

اسدی با اشاره بر اینکه توت فرنگی به صورت وحشی و اهلی می‌روید، خاطرنشان کرد: توت فرنگی به اسامی چپلک، چلم، چپالک و شالکه خوانده می‌شود. این میوه به حالت خودرو در برخی از نواحی شمالی ایران وجود دارد و برخی از اوقات بدلیل خوش طعمی میوه آن را به طور مصنوعی پرورش می‌دهند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت صومعه‌سرا با بیان اینکه توت فرنگی دارای خواص و فواید درمانی زیادی است، گفت: توت فرنگی منبع خوبی از فیبر، ویتامینC ، فولات، پتاسیم و آنتی اکسیدان‌ها، املاح کلسیم، آهن و فسفر می‌باشد. این مواد مغذی سبب می‌شود توت فرنگی باعث افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کل ارتقاء سلامتی بدن ‌شود.

اسدی اضافه کرد: آنتی اکسیدان‌ها و پتاسیم‌های بالای موجود در توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته‌های خون خطرناک در مغز می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه این میوه مغذی و پرفایده چربی خون را افزایش و فشار خون را کاهش می‌دهد، یادآور شد: توت فرنگی جزء ۲۰ میوه سرشار از آنتی اکسیدان است.

اسدی با اشاره بر اینکه توت فرنگی پاک کننده روده و مثانه است، تصریح کرد: توت فرنگی سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع است و کالری کمی دارد.

وی به تذکراتی در مورد مصرف توت فرنگی پرداخت و افزود: به علت تماس میوه‌ها با زمین، خاک و کود ممکن است آلوده شود که باید آن را شسته و سپس مصرف کرد. برخی از افراد نسبت به توت فرنگی حساسیت دارند و ممکن است این حساسیت به صورت استفراغ و یا ناراحتی‌های جلدی بروز کند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت صومعه‌سرا در پایان با بیان اینکه توت فرنگی به علت داشتن اسید سالسیلسک در بعضی از اشخاص، کبد و مثانه را تحریک کرده و جوش‌هایی شبیه کهیر ایجاد می‌کند، اظهار کرد: کسانی که معده‌ای حساس دارند یا مبتلا به بیماری‌های کهیر، اگزما و آسم هستند بهتر است از خوردن توت فرنگی پرهیز کنند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *