اهمیت درختان در جلوگیری از رانش زمین؛رانش جاده ۰۱۱

شمال ما: گیلان، استان کوهپایه و دشت، از جمله استان‌های شمالی با پوشش گیاهی است که جنگل های آن از دیرباز شهره بوده اند.
با این حال، افزایش جمعیت و تشدید تعرض ها به پوشش جنگلی، به‌ویژه در بالادست موجب بروزبحران های زیست محیطی و بلایای طبیعی شده است. چنان‌که در سال‌های اخیر، شاهد اتفاقات متعددی از جمله سیل و رانش کوه و نشست زمین بوده‌ایم.
جدیدترین لغزش و رانش زمین در محور رشت به رودبار اواسط فروردین ماه رخ داد که موجب شده  این محور مهم مواصلاتی استان یعنی بخشی از آزادراه رشت- قزوین برای مدتی به منظور  ترمیم و اصلاح مسدود شود. به این خاطر رانندگان از مسیر جاده قدیم برای تردد استفاده می کنند.
در این زمینه پلیس راه گیلان اعلام کرده است که رانندگان باید همچنان از جاده قدیم برای رفت‌و‌آمد استفاده کنند. زیرا حد فاصل امامزاده هاشم در مسیر آزادراه رشت‌- رودبار به دلیل رانش زمین همچنان مسدود است.
به گفته سرهنگ «مهیار رستگار» رئیس پلیس راه استان این مسیر به دلیل رانش زمین و اختلاف سطح جاده، فعلا مسدود است و مسئولان راهداری در تلاش برای ترمیم جاده هستند.
با این حال مسئولان راهداری اعلام می‌کنند که دلیل طولانی‌شدن روند ترمیم جاده به علت سستی زمین و نشست‌های پی‌در‌پی است.
اتمام عملیات ظرف مدت ۳۰ روز
مدیر کل راه و شهرسازی گیلان  در مورد آخرین وضعیت این محور می گوید: در همه نقاط استان احتمال وقوع لغزش وجود دارد. در محور رودبار به دلیل حجم زیاد لغزش ها، همچنان عملیات همکاران  راهداری ادامه دارد. اما به علت سستی زمین به محض زیرسازی، مجددا لغزش صورت می گیرد.
«خاوری» در مورد جلوگیری از لغزش  و افزایش ایمنی در دیگر جاده‌های استان تاکید می‌کند: حجم بارندگی‌ها در گیلان زیاد است و این اتفاق می‌تواند در همه‌جا و هر لحظه رخ دهد. اما تا زمانی که اتفاقی بروز نکند، نمی‌توانیم اقدامی برای ایمنی بیشتر انجام دهیم .
خاوری  مقدار لغزش رخ داده را به طول ۷۰‌متر و با ارتفاع ۹‌متر بیان می‌کند و می افزاید:  این لغزش به سمت زمین های کشاورزی پایین دست  رودخانه  بوده و آسیب  جانی نداشته است.
خاوری  در مورد  بهسازی جاده می‌گوید: برای این منظور با در اختیار گرفتن مشاور، مطالعات لازم انجام و مقرر شد از روش شمع درجا (جت‌گروتینگ) برای ترمیم جاده استفاده شود. پیمانکار بعد از استقرار تجهیزات و مونتاژ ادوات مورد نظر در جاده،  که به مدت یک هفته طول خواهد کشید، عملیات بهسازی را در طول مدت ۳۰‌روز به اتمام می‌رساند.
یک ونیم میلیارد تومان اعتبار
مدیر کل راه و شهرسازی استان اعتبار در نظر گرفته شده برای ترمیم  جاده رشت رودبار را یک و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در طول انجام پروژه  نیز رانندگان همچنان می توانند از جاده قدیم رفت و آمد کنند. همچنین برای تسهیل در تردد و رضایت مردم، عوارض آزادراه را کاهش دادیم .
وی درمورد روشنایی آزادراه های استان  با اشاره به بالا بودن هزینه های نگهداری آزادراه می‌افزاید: در نقاطی از آزادراه که مه‌گیر است روشنایی نصب می‌شود اما در سایر نقاط از لحاظ قانونی نباید روشنایی نصب شود و علائم و تابلوها  و نور چراغ اتومبیل ها برای روشنایی جاده  کافی است.
اهمیت درختان در جلوگیری از رانش زمین
در ادامه این گزارش، عضو هیات علمی گروه جنگلداری دانشگاه گیلان  ایجاد راه و جاده را بخشی از مسیر دستیابی به توسعه  در استان عنوان می‌کند و می‌گوید:  برای توسعه نیاز به ساخت راه داریم و در این راه باید هزینه هایی پرداخت کنیم. هر‌چند که رانش زمین در همه جاده‌ها اتفاق می‌افتد اما در نقاطی که از پوشش گیاهی کمی برخوردار است، این موارد بیشتررخ می‌دهد.
«مهرداد نکویی» می گوید: بسیاری از مسیرهای جاده ای استان از نقاط کوهستانی گذر می‌کند اما مهم‌ترین مسیر ورودی استان از راه قزوین و رودبار است  که  در این بخش با تغییر اقلیم مواجه هستیم.
در این جاده از اقلیم مدیترانه‌ای وارد آب و هوای مرطوب می‌شویم و تنوع و سرعت رشد نوع پوشش اقلیم مدیترانه‌ای، کم است. بنابراین قطع درختان  روی محیط زیست منطقه اثر می‌گذارد.
تاکید بر لزوم زیبایی شناسی
این استاد دانشگاه با تاکید بر لزوم  زیبایی شناسی در زمان ساخت راه‌ها می‌افزاید: هنگام ساخت جاده‌ها به بسیاری از پدیده‌های طبیعی و نقش آنها در زیبایی مسیر توجه نمی شود. ضمن اینکه وجود درختان و تاثیر مهم  ریشه‌هایشان در نگهداری و استحکام خاک خیلی مهم است.
وی می افزاید: زمانی که با تنش‌های ناشی از عملیات مکانیکی جاده‌سازی ماشین‌آلات و ریزش باران و برف در جاده‌های کوهستانی مواجه می‌شویم، وجود ریشه‌ها سرعت لغزش خاک را کم می‌کند. بنابراین  وقتی چنین عنصری را در دامنه‌های کوهستانی از دست می‌دهیم  باید منتظر تبعات آن نیز باشیم.
نکویی اشاره می‌کند که لازم است  در اجرای پروژه‌های  بزرگ  راه‌سازی به این نکات دقت کرد تا خسارت‌های زیست محیطی را کاهش دهیم.
این استاد دانشگاه به بسترسازی برای مهار ریزش زمین  اشاره می‌کند و می‌افزاید: برای جلوگیری و مهار لغزش‌های زمین باید عناصر رویشی خاص  و بومی هر منطقه کشت شوند.
در نقاط بالادست نیز با روش‌های آبخیز داری باید خاک را تثبیت کنیم تا با هر بارش شاهد وقوع لغزش‌ زمین نباشیم.
* استفاده از تکنیک های زیست مهندسی
«مهرداد نکویی» عضو هیات علمی گروه جنگلداری دانشگاه گیلان به استفاده از تکنیک‌های زیست مهندسی برای جلوگیری از لغزش زمین اشاره می‌کند که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجرا می‌شود. وی توضیح می‌دهد: در این روش با استفاده از تلفیق گیاهان با عناصر غیر زنده، ضمن نگهداری گیاهان و درختان، در کنار حفظ ظاهر محیط به استحکام و تثبیت خاک  نیز کمک می‌شود. در جاده‌هایی که با این دیدگاه مهندسی ساخته می‌شوند رانش زمین  کمتر اتفاق می‌افتد اما در مناطقی که نتوانستیم تثبیت خاک دامنه ها را داشته باشیم  این اتفاقات بیشتر رخ می دهد.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *