جمعه؛ قوهای سپید انزلی میزبان سرخ‌پوشان گیلان؛ملوان 011

شمال ما: از شروع رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال ایران، همه فوتبال دوستان گیلان چشم انتظار برگزاری مهم‌ترین و جذاب‌ترین دربی این فصل بازی‌ها هستند. انتظاری که تنها ۳ روز دیگر-جمعه- به پایان خواهد رسید و قوهای سپید انزلی میزبان سرخ‌پوشان گیلان خواهند بود.
سپیدرود و ملوان در شرایطی در بازی‌های امسال کنار یکدیگر و در یک لیگ هم سطح بازی می‌کنند که شاید پیش از شروع بازی‌های فصل گذشته، تصور این شرایط نیز برای طرفداران این ۲ تیم دشوار بود. اما همه شرایط دست به دست هم داد تا امسال پس از سال‌ها، شاهد رقابت هیجان‌انگیز قدیمی‌ترین و با اصالت‌ترین تیم‌های فوتبال گیلان باشیم.
از یک سو ملوانان بندرنشین پس از ۱۱ سال به رقابت‌های لیگ دسته اول سقوط کردند و از سویی دیگر سرخ‌های شهر باران صعودی ۲۰ هزار نفری را در ورزشگاه عضدی رشت جشن گرفتند تا بارقابت این ۲ تیم در لیگ یک امسال، بسیاری از خاطرات برای طرفداران قدیمی آنها تداعی شود. از یک سو برای تیمی که پس از سال‌ها به لیگ یک سقوط کرده نسبت به تیمی که بعد از ۶ سال دوری از رقابت‌های لیگ یک، خود را به این رقابت‌ها رسانده باید شانس بیشتری قائل شد اما نباید از یاد برد که سپیدرود ۹۶ـ۹۵ به هیچ وجه تیم دست و پا بسته ای نیست و توان به دردسرانداختن تیم ملوان را حتی در زمین خانگی حریف دارد.
فارغ از بحث فنی این بازی، در هفته‌های اخیر شاهد تلاش‌های بسیاری برای تلطیف جو همیشه متشنج بازی‌ تیم‌های رشت و انزلی در فضاهای مجازی بودیم که از جمله آنها می‌توان به کمپین «ال‌گیلانو؛ بدون توهین» اشاره کرد. حال باید منتظر ماند و دید چنین تلاش‌هایی تا چه میزان در بهبود فضای ورزشگاه در روز بازی تیم‌های ملوان و سپیدرود تأثیرگذار بوده‌ است.

 
آرزوی موفقیت
«محمد حبیبی» مربی حال حاضر تیم ملوان و بازیکن سال‌های نه چندان دور این تیم که خود بارها و بارها تجربه بازی در این دربی را دارد، در مورد وضعیت فعلی قوهای سپید انزلی به همشهری گفت: بعد از شرایط بسیار سخت و دشوار فصل گذشته که در نهایت منجر به سقوط ما شد، برای مدت‌ها باشگاه، بازیکنان و اعضای کادر فنی در شوک بزرگی قرار داشتند و مسلما در این بین بیشترین فشار را مردم فوتبال دوست انزلی متحمل شدند که ملوان در رگ‌هایشان جریان دارد. بعد از آن مسأله خرید امتیاز باشگاه نفت تهران مطرح شد که در پایان هم هیچ نتیجه ای نداشت و باعث شد ما زمان زیادی را از دست بدهیم. برای انتخاب کادر فنی نیز زمان زیادی صرف شد و ما بعد از یک هفته تمرین، مقابل تیم اراک قرار گرفتیم که البته موفق شدیم این تیم را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست داده و با دست پر به انزلی برگردیم.
حبیبی افزود: در بازی دوم نیز عملکرد قابل قبولی داشتیم؛ اما باوجود موقعیت‌های زیادی که روی دروازه تیم راه آهن ایجاد کردیم در گلزنی موفق نبودیم و این بازی با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید. در دیدار سوممان مقابل تیم فولاد یزد نیز به نظر من بازی قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشتیم و در حال حاضر نیز همه تمرکزمان را بر کسب نتیجه مطلوب در بازی مقابل سپیدرود معطوف کرده ایم. البته این را هم اضافه کنم که برای کل مجموعه تیم بسیار سخت است که در بازی‌های لیگ یک حضور داریم و شاید هنوز هم باورمان نمی‌شود که پس از ۱۲ -۱۱سال به لیگ یک آمده ایم. با وجود اینکه نزدیک به ۹ نفر از بهترین بازیکنان خود را از دست داده ایم، اما مسلما حق واقعی ملوان حضور در لیگ برتر ایران است و همه تلاشمان در بازی‌های امسال این است که سریع خود را به رقابت‌های لیگ برتر برسانیم.
وی در مورد خاطرات خود از حضور در بازی تیم‌های ملوان و سپیدرود گفت: به هر‌حال من به‌عنوان بازیکن تیم ملوان بارها و بارها در مقابل سپیدرود بازی کرده‌ام؛ بازی‌هایی که هم با پیروزی و هم با شکست توام بوده‌اند اما چیزی که حالا باقی مانده نه تعداد شکست‌ها و پیروزی‌های ما در بازی‌های دربی، بلکه رفاقت‌هایی است که با بازیکنان تیم حریف برای ما به جا مانده است. برای نمونه می‌توانم به آقای منصوری اشاره کنم که در حال حاضر نیز در کادر مربیگری تیم سپیدرود حضور دارد و بنده و ایشان بارها در ترکیب تیم‌های ملوان و سپیدرود مقابل هم قرار گرفتیم اما در حال حاضر رفاقت عمیقی بین ما وجود دارد و یا خود علی نظرمحمدی که در تیم ملوان شاگرد من بود و اکنون به‌عنوان سرمربی تیم سپیدرود فعالیت دارد.

 
اخلاق‌مداری تماشاگران
حبیبی در مورد جو متشنج ورزشگاه‌ها در زمان برگزاری دیدار تیم‌های فوتبال رشت و انزلی گفت: به هر‌حال این تعصبات در زمان قدیم هم وجود داشت؛ اما به این شکل نبود که شعارها تا این اندازه زننده باشد و جو ورزشگاه تا به این حد متشنج شود. خوشبختانه در حال حاضر حرکت‌هایی برای تلطیف جو بازی در دیدار تیم‌های سپیدرود و ملوان انجام شده و امیدوارم این تلاش‌ها مثمر ثمر واقع شود.
وی ادامه داد: البته به عقیده برخی این تلاش‌ها بی فایده خواهد بود و مشکلات فوتبالی این ۲ شهر هرگز حل نخواهد شد؛ اما من اعتقاد دارم که با همین حرکت‌های کوچک است که می‌توان درنهایت‌کاری بزرگ انجام داد و اگر تلاش‌های انجام گرفته در این بازی، تنها در ۱۰‌درصد تماشاگران حاضر در ورزشگاه اثرگذار باشد، این مسأله می‌تواند شروع خوبی برای حل اختلافات موجودباشد.مربی تیم ملوان در پایان اضافه کرد: صعود نمایندگان فوتبال گیلان به رقابت‌های لیگ برتر، به عزمی جدی در بین همه مسئولان استان نیاز دارد و امیدوارم با چنین حمایتی، صعود تیم‌های ملوان و سپیدرود به بالاترین سطح فوتبال ایران رقم بخورد.

 
کسب پیروزی برای ما دور از دسترس نیست
مربی تیم سپیدرود رشت و بازیکن اسبق این تیم هم در مورد شرایط حال حاضر سرخ‌پوشان شهر باران به همشهری گفت: در سال گذشته با عملکردی فوق‌العاده به رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال ایران صعود کردیم و در بازی‌های امسال نیز سعی کردیم، ضمن حفظ اسکلت اصلی تیم، در پست‌هایی که ضعف داریم بازیکنان مورد نیاز را به خدمت بگیریم.
«حمیدرضا منصوری» ادامه داد: مسلما امسال هم نیازمند حمایت مسئولان استانی و به‌خصوص هواداران پرشورمان هستیم. هوادارانی که در بازی‌های سال قبل با حمایت‌های بی دریغ خود تا آخرین لحظه بازی، به ما در راه کسب نتیجه مطلوب کمک کردند و قطعا در بازی‌های امسال نیز نقش بسیار پررنگی در موفقیت‌های سپیدرود خواهند داشت. هواداران متعصب سپیدرود وزنه ای برای این تیم هستند و به‌طور قطع ما از این عزیزان انتظار داریم در بازی‌های خانگی حمایت حداکثری را از ما به عمل بیاورند.
وی ادامه داد: هدف‌گذاری تیم سپیدرود در بازی‌های امسال ماندن در رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال ایران است تا با کسب تجربه در این بازی‌ها، خود را در ۲ – ۳ سال آینده برای حضور در رقابت‌های لیگ برتر آماده کنیم. هرچند با بازی‌های خوبی که در شروع فصل از خود نشان دادیم و به‌خصوص کسب پیروزی مقابل تیم فجر سپاسی شیراز در زمین حریف، ثابت کردیم که در فوتبال هیچ غیرممکنی وجود ندارد و سپیدرود می‌تواند در بازی‌های امسال، خود را به‌عنوان پدیده بازی‌ها معرفی کند. البته باید حداقل‌ها برای تیم فراهم باشد و این در حالی است که بازیکنان ما هنوز بخش زیادی ازمطالبات فصل گذشته خود را دریافت نکرده‌اند. منصوری در مورد بازی این هفته سپیدرود مقابل ملوان گفت: تقابل این ۲ تیم در بازی‌های امسال باعث شد خاطرات زیادی برای مردم گیلان زنده شود. به هر‌حال این هیجان‌ها در همان سال‌ها نیز وجود داشت؛ همان‌طور که در همه جای دنیا وجود دارد اما امیدوارم ما با حرکت‌های خودمان به این جوی که وجود دارد دامن نزنیم و در مسیر کاهش اختلافات بین این ۲ تیم گام برداریم. وی اضافه کرد: با وجود میزبانی تیم ملوان، کسب پیروزی برای ما در این بازی دور از دسترس نخواهد بود و تساوی حداقل نتیجه ای است که در بازی روز جمعه به آن می‌اندیشیم.

 

منبع: همشهری؛ سید احمد ساداتی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *