هزینه های ایجاد برند برای كشاورزان؛سبزیجات ۰۵۳

شمال ما: «ساسان جم» در روستای دارسرای رضوانشهر مشغول کشاورزی است  اما وی با صدها کشاورز دیگری که احتمالا می‌شناسید یک تفاوت دارد، زیرا شیوه او در کشاورزی سالم ماندن محصولات از آفات و همچنین تلاش برای بهره برداری بیشتر از واحد سطح است. این کشاورز رضوانشهری امسال از سوی جهاد کشاورزی استان به عنوان یکی از کشاورزان برتر معرفی شد. او به جای آنکه از سم و کود و آفت کش‌های شیمیایی استفاده کند، از روش‌های بیولوژیک و طبیعی برای مقابله با آفت‌ها استفاده می‌کند.

تجربه ۱۷ سال کشاورزی
جم ۷ هکتار شالیزار برنج دارد و در کنار آن به پرورش ماهی گرمابی و اردک نیز مشغول است. این کشاورز نمونه به همشهری می‌گوید: از ۱۷ سال گذشته تا امروز به کشاورزی مشغول هستم. حدود ۶ سال است با توجه به اطلاعاتی که از طریق رسانه ها نمایشگاه‌ها و اداره ترویج جهاد کشاورزی به دست آورده‌ام، به تولید محصول سالم و ارگانیک اقدام کرده‌ام.جم درباره چگونگی مبارزه با آفات توضیح می‌دهد: هیچگاه از کود و سم استفاده نمی‌کنم. برای مبارزه با کرم‌ساقه خوار برنج که اصلی‌ترین دشمن برنج به شمار می‌رود از زنبور تریکوگراما استفاده می‌کنم.در کنار استفاده از این روش که در سال‌های اخیر از سوی جهاد کشاورزی برای مبارزه با این آفت اصلی برنج به کشاورزان توصیه شده، جم از روش دیگری نیز استفاده می‌کند و آن روش «تله نوری» است.وی درمورد این روش می‌گوید: کل مزرعه را چراغانی می‌کنم و چون پروانه‌های کرم ساقه خوار، شب‌ها پروازمی‌کنند، به طرف نور جذب می‌شوند و از بین می‌روند. این روش باعث کاهش پروانه های آفت می‌شود. در کنار آن کل مزرعه نیز کانال کشی می‌شود و به نوعی مرکز آبخیزداری مزرعه محسوب می‌شود.

.

http://ostani.hamshahrilinks.org/getattachment/Ostan/Iran/Gilan/Contents/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/IMG_20150817_085156.jpg?width=100&height=127

.
تیری برای چند نشان
این کشاورز برتر سعی کرده است تا از تمام فرصت‌های موجود استفاده کند و برای همین در این کانال آب به پرورش ماهی نیز می‌پردازد. جم همچنین درباره پرورش همزمان اردک می‌گوید: پرورش همزمان اردک در شالیزار، علاوه بر فایده اقتصادی که در تولید طیور بومی دارد، سبب کاهش حشرات مضر و علف‌های هرز شالیزار نیز  می‌شود.وی ادامه می‌دهد: علاوه بر این ۲ مورد، از پرورش اردک استفاده دیگری نیز می‌شود و آن استفاده از کود آن در بخش پرورش ماهی در استخر است. در واقع با یک کار به چند هدف می‌رسم.از وی می‌پرسیم که نیازهای زمین کشاورزی خود را چگونه تامین می‌کند؟ پاسخ این کشاورز استفاه از کودهای طبیعی مانند کود پوسیده گاوی است.جم می‌گوید: در کنار کود گاوی از کود ازت، پتاس و فسفات که توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید می شود در زمان نشا استفاده می‌کنم. وی تاکید می‌کند که این کودها هیچ‌گونه آلودگی شیمیایی برای خاک و آب ندارند.
به نظر می‌رسد در این روش نه تفاوت در هزینه ها که تفاوت در وقت گذاشتن و نوع مدیریت، سبب عدم استقبال دیگر کشاورزان شده است. در واقع حوصله زیادی می خواهد تا بتوانید یک محصول را با نزدیک‌ترین ویژگی از نظر سلامت به دست مصرف کننده برسانید.
جم در مورد تفاوت هزینه‌ها در ۲ روش استفاده از کودهای شیمیایی و طبیعی بیان می‌کند: کودهای شیمیایی در مقایسه با کود طبیعی گران‌تر است و طبیعی است که همه کشاورزان سعی در کاهش هزینه‌های تولید دارند.

هزینه های ایجاد برند برای کشاورزان
یکی از عوامل موفقیت در بخش کشاورزی نه فقط تولید محصول سالم، که بازاریابی فروش است. داشتن برند در این مسیر می‌تواند به شناخته تر شدن محصول و همچنین کمک به مشتری برای دسترسی آسان‌تر کمک کند.جم از فرایند گرفتن برند برای محصول سالم و ارگانیک راضی نیست و می‌گوید: برای گرفتن گواهی برای هر محصول باید ۳میلیون تومان از سوی کشاورز، پرداخت شود که این امر رغبت کشاورزان را برای گرفتن برند، کم می‌کند. این کشاورز نمونه هم در حال حاضر محصول خود را در بین آشنایان به فروش می‌رساند. وی که دارای مدرک کارشناسی در رشته صنایع غذایی و کارشناسی ارشد مدیریت است از طرحی سخن می‌گوید که می‌تواند سبب اشتغال و مهاجرت معکوس بشود.وی می‌گوید: این طرح با تمرکز بر روستا و تولید محصولات سالم و افزایش درآمد روستاییان انجام خواهد شد.در این طرح به گفته جم، ارزش محصولات از مزرعه تا مصرف کننده چند برابر نمی‌شود و اثر دلالان به کمترین حد خود می‌رسد. وی می‌گوید: با همکاری جهاد کشاورزی قرار شده است تا این طرح به صورت پایلوت در رضوانشهر اجرا شود.این کشاورز نمونه همچنین از نبود پویایی در جهاد کشاورزی انتقاد می‌کند و و می‌گوید: با وجود آنکه در جهاد کشاورزی در حرف با طرح‌های جدید موافقت می‌کنند، اما در عمل حرکت خاصی صورت نمی‌گیرد.به نظر می‌رسد با توجه به افزایش نگرانی‌ها در مورد آلودگی‌های آب و خاک به دلیل استفاده از کود و سم شیمیایی و به خطر افتادن سلامتی جامعه، حمایت از کشاورزانی مانند جم می‌تواند سبب تحول در بخش کشاورزی استان شود.

 

  • برای گرفتن گواهی برای هرمحصول باید ۳ میلیون تومان ازسوی کشاورز پرداخت شود که این امر رغبت کشاورزان را برای گرفتن برند، کم می‌کند.

 

منبع: همشهری گیلان؛ مریم صابری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *