دردسرهای معرفی ضامن به بانک‌ها؛وام ازدواج ۰۲۹

به تازگی در شرکتی مشغول به کار شدم و بانک می‌تواند حقوق دریافت‌کننده وام را ضامنی برای باز پرداخت وام در نظر بگیرد، اما متأسفانه باید فیش حقوقی یک ضامن کارمند به همراه چک و سفته و قبض آب و برق را در گرو بانک بگذاریم تا بتوانیم چند میلیون تومان وام بگیریم…

شمال ما: بالا بودن تورم و افزایش هزینه‌های خرید مسکن در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین دلایل اشتیاق نداشتن جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده بوده است. افزایش طلاق در پی افزایش بیکاری و تورم شرایط سختی را پیش روی زوج‌های جوان گذاشته است. مگراینکه حمایت‌های مالی خانواده و از همه مهم‌تر حمایت دولت از طریق ارائه تسهیلات ازدواج و اشتغال، مشکلات را تا حدودی کاهش دهد.
دولت با ارائه تسهیلات وام قرض الحسنه ازدواج و اشتغال با کارمزد بسیار کم، سعی کرده‌ است در بهبود شرایط سخت زندگی نسل جوان گام‌هایی بردارد اما آیا ارائه این تسهیلات و چگونگی پرداخت بسیار سخت آنها به جوانان توانسته از مشکلات مالی واقتصادی آنها بکاهد؟ در ماه‌های گذشته دولت برای کاهش سختگیری بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات ازدواج و مبلغ کم وام ازدواج در دستوری به بانک مرکزی خواستار افزایش سقف تسهیلات ازدواج از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان شد. همچنین مقرر شد سختگیری‌های بانک‌ها در معرفی ضامن معتبر کمتر شود. حال چند ماه است که پرداخت وام ازدواج و اشتغال افزایش یافته و در بسیاری از بانک‌های عامل شاهد حضور زوج‌های جوان برای دریافت این تسهیلات هستیم.
جوانان و کارآفرینان
«محمد بلوری» که چند ماه از زمان عقدش می‌گذرد به همراه یک ضامن کارمند پشت باجه یکی از بانک‌های دولتی رشت ایستاده است. او به همشهری می‌گوید: بعد از چند سال نامزدی و بلافاصله بعد از اینکه دولت مبلغ وام را افزایش داد و به ۱۰ میلیون تومان رساند تصمیم به ازدواج گرفتم.
او با ابراز گله از درخواست ضمانت‌های سنگین می‌گوید: به تازگی در شرکتی مشغول به کار شدم و بانک می‌تواند حقوق دریافت‌کننده وام را ضامنی برای باز پرداخت وام در نظر بگیرد، اما متأسفانه باید فیش حقوقی یک ضامن کارمند به همراه چک و سفته و قبض آب و برق را در گرو بانک بگذاریم تا بتوانیم چند میلیون تومان وام بگیریم.
«عطیه.ب» نیز که خود را بافنده فرش معرفی می‌کند برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی خانگی به بانک مراجعه کرده است، می‌گوید سال‌هاست در کارگاهی مشغول به کار است اما قصد دارد با گرفتن وام برای خودش کار کند. او می‌افزاید: برای شروع کسب و کار خانگی وام ۵ میلیون تومانی خیلی کم است. ای کاش مبلغش بیشتر بود.
این بافنده فرش اضافه می‌کند: از سال گذشته منتظر گرفتن این وام بودم اما به دلیل نبود اعتبار در بانک مربوطه تاکنون موفق به دریافت آن نشده‌ام. وی می‌گوید: از سال‌های قبل شرایط گرفتن این وام را داشته‌ام اما به دلیل نداشتن مکانی برای معرفی به بانک موفق به دریافت آن نشدم. این بافنده فرش می‌افزاید: برخی مشاغل را می‌توان در منزل انجام داد اما بسیاری از کسانی که دراین رشته حضور دارند صرفا به دلیل نداشتن جا و مکان تاکنون نتوانسته‌اند وام‌های اشتغال‌زایی دریافت کنند. بسیاری از بانک‌ها در مقابل درخواست همکاران من مدام می‌گویند منابع کافی نداریم و وعده ماه‌های آینده را به آنها می‌دهند. حال درخواست ضمانت‌های گوناگون برای همین مبلغ ناچیز به جای خود مشکل دیگری است.
«زهره زاهدی» نیز در یکی دیگر از بانک‌های دولتی شهر برای دریافت وام کالا حضور دارد . او می‌گوید قصد دارد با مبلغ این وام برای دخترش جهیزیه تهیه کند.
زاهدی می‌افزاید: از زمانی که وام ازدواج افزایش یافت و به هر‌نفر ۱۰ ملیون تومان وام تعلق می‌گیرد خانواده‌ها راحت‌تر می‌توانند به فرزندان خود برای تشکیل زندگی کمک کنند. وام ۳ میلیون تومانی ازدواج هیچ کمکی به جوانان نمی‌کرد و آنها فقط بدهکار بانک‌ها می‌شدند.
بازپرداخت وام
هر چند با وجود در نظر گرفتن وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی و با توجه به هزینه‌های مسکن و تورم، این افزایش وام برای شروع زندگی راهگشای کامل نیست و به سختی می‌توان هزینه‌های اولیه زندگی یک زوج را با آن تأمین کرد اما همکاری نکردن و یا تعلل برخی از بانک‌های عامل در پرداخت این وام‌ها با وجود مصوبه بانک مرکزی چقدر بوده است؟
معاون شعب یکی از‌ بانک‌های دولتی رشت درباره اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیونی به جوانان می‌گوید: استقبال نسبت به گذشته زیاد شده است و تاکنون چند مورد وام ازدواج و اشتغال‌زایی ارائه کرده ایم.
«م . م» در پاسخ به دلایل سخت گیرانه بانک و گرفتن ضمانت‌های زیاد به اعتماد نداشتن بانک‌ها به مشتریان اشاره می‌کند و می‌گوید: در گذشته اعتماد متقابل بین بانک و مردم بسیار زیاد بود و مردم به راحتی از بانک وام دریافت می‌کردند. از سوی دیگر بانک نیز به مشتریان خود اعتماد کامل داشت چون از بابت باز پرداخت وام مطمئن بود. اما حالا دو سوم دریافت‌کنندگان وام‌ها میلی به بازپرداخت وام ندارند و بعد از پیگیری‌های فراوان درنهایت عنوان می‌کنند از اختلاس گران و کسانی که وام‌های کلان گرفته‌اند این پول‌ها را دریافت کنید.
وی در خصوص تعلل بانک در پرداخت وام ازدواج می‌گوید: بیشتر بانک‌ها به سختی منابع خود را تأمین می‌کنند. بعد از پرداخت تسهیلات انتظار داریم که وام گرفتگان با باز پرداخت به موقع به بانک‌ها در تأمین منابع به ما کمک کنند تا بتوانیم به سایر تقاضا‌کنندگان نیز تسهیلات بدهیم. تا زمانی که منابع بانکی به این صورت تأمین نشود مطمئن باشید جوانان زیادی در نوبت دریافت وام می‌مانند.
توسعه کسب و کار به جای وام
مدیر یکی از بانک‌های خصوصی رشت نیز با بیان اینکه در بانک‌های خصوصی عمدتا وام اشتغال‌زایی پرداخت می‌شود به همشهری می‌گوید: بانک‌های خصوصی در مقابل پرداخت وام، از وام گیرنده می‌خواهند که فعالیت و کار‌آفرینی داشته باشد، فعالیتی که قابل مشاهده باشد چرا که هزینه‌های تمام شده تأمین اعتبار برای سامانه بانکی گران تمام می‌شود. اما دولت بدون در نظر گرفتن این مسأله انتظار دارد بانک‌ها این تسهیلات را با نرخ یک رقمی به مردم بدهند. مادامی که نرخ بهره‌بانکی کاهش داشته باشد تولید‌کننده نیز کارخانه خود را تعطیل می‌کند و پول را در بازار سرمایه‌گذاری می‌کند .
«ع . ج» تأکید می‌کند: اگر دولت قصد حمایت از جوانان را دارد، این منابع را برای تولید و کسب و کار هزینه کند. در حال حاضر هیچ کار تولیدی صورت نمی‌گیرد و اکثر کسانی که با عنوان اشتغال تسهیلات دریافت کرده‌اند، وام‌ها را برای خرید خانه هزینه کرده و کسب و کار تولیدی راه نینداخته‌اند.
وی تأیید می‌کند: مردم دیگر تمایلی به پرداخت بدهی ندارند. بانک‌ها نیز برای ضمانت وام به کارمند نیاز دارند، در حالی که حقوق کارمند کفاف هزینه‌های زندگی او را نمی‌دهد چه برسد به اینکه ضمانت جوانی را  قبول کند.
این مدیر بانک خصوصی در رشت تصریح می‌کند: در وضعیت فعلی اقتصادی کشور هزینه تأمین پول برای بانک‌ها گران تمام می‌شود و مدیران بانک‌ها نمی‌توانند به‌صورت دستوری و با سود کم به راحتی به دیگران وام بدهند .وی راهکار رسیدن به اشتغال و ازدواج جوانان را پرداخت وام نمی‌داند و معتقد است باید این وام‌ها در تولید و بسترهای کسب و کار هزینه شوند.
البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که اقدام دولت برای افزایش وام ازدواج در راستای تحریک تقاضا صورت گرفته و دولت امیدوار است این کار به خروج از رکود در صنایع منجر شود و به بهبود شرایط اقتصادی کمک کند.

 

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *