رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان:کیوان محمدی ۹۱

شمال ما: رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با بیان اینکه اتصال راه‌آهن آستارا به خارج می‌تواند گیلان را به یکی از مهمترین اقطاب واردات و صادرات منطقه تبدیل کند، گفت: با تحقق کریدور شمال – جنوب، طی بیست سال آینده مسئله اول گیلان تجارت بین‌المللی خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا، کیوان محمدی در دومین جلسه تدوین سند چشم‌انداز استان گیلان در افق ۱۴۰۴، اظهار کرد:ویرایش نهایی سند چشم‌‌انداز توسط صاحب‌‌نظران و متخصصان امر در تهران انجام خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با بیان اینکه تصمیمات درخصوص مسائل امنیتی در سند چشم‌انداز بر عهده ما نیست و مطرح کردن آن ضرورتی ندارد،افزود:نهادهای دیگر مانند شورای عالی امنیت ملی و شورای تامین استان مرجع تصمیم‌گیری هستند.

وی به بند برخورداری از محیط زیست پایدار اشاره کرد و گفت:در ویرایش این بند باید به ویژگی‌‌های طبیعی و جغرافیایی گیلان مانند وجود تالاب‌ها و دریا توجه داشت. در واقع باید از منابع آب، خاک و هوا که عناصر اصلی هستند نیز حفاظت کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر صنعت در گیلان به شکل غیر اصولی گسترش یابد،با مشکل آلودگی‌های مختلف مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: از محیط زیست در گیلان باید به شکل صحیح بهره‌برداری کرد تا محیط زیست به شکل صحیح و اصولی باقی بماند و از فرایند توسعه نیز عقب نمانیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان خاطرنشان کرد:سند چشم‌انداز باید به گونه‌ای تنظیم و تدوین شود که بعد از چند سال نیازمند تغییرات نباشد، زیرا این سند، یک بحث کلان و کلی برای سالیان متمادی است لذا در ابتدا باید دورنمای ما مشخص گردد تا بعد براساس آن استراتژی‌ها را تبیین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در تدوین سند چشم‌انداز نباید وارد فضای روزمرگی شد،گفت:اگر می‌خواهیم در بحث اقتصاد، گیلان متمایز از سایر استان‌ها باشد،باید بررسی کرد کدام شاخص این مهم را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال کریدور شمال – جنوب و بحث تجارت یکی از ویژگی‌هایی است که گیلان را متمایز از سایر استان‌ها خواهد کرد لذا باید شاخصی انتخاب شود که حداکثر وفاق در آن حاصل گردد.

محمدی با اشاره به اصل رقابت‌پذیری در این بند،تصریح کرد:گاهی اوقات رقابت‌پذیری اصل نیست. اگر اینگونه بود، باید کشت برنج را در گیلان به علت ارزان بودن محصولات مشابه هندی و آرژانتینی و سایر کشورهای تولیدکننده آن تعطیل کرد. در رقابت‌ با اقتصاد محصولات کشاورزی، ممکن است تامین امنیت غذایی اولویت داشته باشد، اما اهمیت برنج برای کشور بخاطر رقابت‌پذیری آن نیست.

این مقام مسئول یکی از ویژگی‌های استان گیلان نسبت به استان‌های دیگر در آینده‌ای نه چندان دور را اتمام راه‌آهن رشت – انزلی – آستارا دانست که موجب برخورداری گیلان از مسیرهای مختلف ریلی، زمینی، دریایی و هوایی می‌شود.

محمدی اضافه کرد:براین اساس تجارت در گیلان می‌تواند محور فعالیت‌ها باشد. محوری که از لحاظ حفظ محیط زیست نیز مهم است لذا باید این ظرفیت‌ها را مورد بررسی قرار داد و تاکید گردد که در این خصوص مشترکات زیادی بین نسخه‌های تهران و گیلان وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان گفت:با توجه به مستقر بودن مرکز بین‌المللی برنج آسیانه میانه و جنوب غربی در رشت، بسیاری از کشورهای حاشیه خزر خواستار کمک ایران در زمینه کشت و تولید محصول برنج هستند. ما می‌توانیم شرایطی را مهیا کنیم که جوانان تحصیلکرده و حتی عوام با توجه به شرایط زمین و هوای مناطق حاشیه دریای خزر، آموزش‌های لازم را کسب کنند.

وی درخصوص توسعه صنعت نیز متذکر شد:صنعت باید رقابتی و صادراتی باشد و استانداردهای زیست‌محیطی(دریا، صنایع غذایی، کشاورزی و…)و فناوری‌های نوین در آن لحاظ گردد.

محمدی عنوان کرد:تصمیم ما استانی است که می‌بایست جایگاه جهانی، ملی و منطقه‌ای را برای آن در نظر بگیریم لذا براساس سند چشم‌انداز پیشنهادی کشور، اولویت‌ها در گیلان به ترتیب گردشگری، تجارت، کشاورزی و صنعت هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با بیان اینکه اتصال راه‌آهن آستارا به خارج می‌تواند گیلان را به یکی از مهمترین اقطاب واردات و صادرات منطقه تبدیل کند،یادآور شد:با تحقق کریدور شمال – جنوب،طی بیست سال آینده مسئله اول گیلان تجارت بین‌المللی خواهد بود، زیرا برای تاجران ایرانی و غیر ایرانی  بسیار راحت‌تر است که از طریق راه‌آهن و کشتی محصول خود را به اروپا و خصوصا روسیه و سایر کشورهای حاشیه دریای کاسپین صادر کنند.

در این جلسه نقاط ضعف و قوت و بازنگری بندهای مختلف سند تدوین شده در سال ۸۴ و سند گیلان مصوب شورای برنامه‌ریزی در سال ۹۲ مورد بررسی قرار گرفت تا پس از تصمیم‌گیری توسط اعضا جهت تایید نهایی به تهران ارسال گردد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *