نوید سعیدی رضوانی
مشارکت اجتماعی ۰۵۶

شمال ما؛

 

سال‌ها پیش زمانی که در وزارت کشور و بعد در سازمان شهرداری‌ها نقش کوچکی در راه‌اندازی و آموزش شوراهای شهر داشتم همواره به این می‌اندیشیدم که دموکراسی محلی نوپای کشور بعد از روز انتخابات چگونه به حیات خود ادامه می‌دهد؟
آیا منتخبین مردم ترجیحات ارباب رای خود را مد نظر قرار می‌دهند یا دموکراسی نخبه‌گرا تا ۴ سال بعد سراغ پایه رای خود نمی‌رود؟ اکنون بعد از ۱۷ سال از آغاز به کار شوراها،‌ ترویج شبکه‌های مجازی اجتماعی این نوید را می‌دهد که شاید این شبکه‌ها بتوانند با ایفای نقش مؤثر خود دغدغه‌ها را تا حدی کاهش دهند. در مورد رشت، شهردار جوان این شهر که دانش آموخته برنامه‌ریزی شهری است چند اقدام را برای توسعه شهری رشت در اولویت قرار داد که یکی از آنها ایجاد فضای شهری پیاده در مرکز شهر بر اساس نیاز اصلی مردم بود. درواقع روحیه اجتماعی و تعاملی این جامعه اقتضا می‌کرد که فضای شهری خاص خودشان را داشته باشند. بنابراین محمدعلی ثابت قدم معمار اصلی فضایی بود که مطالبه مردم این خطه است.
از سوی دیگر توجه او به سازمان‌های مردم نهاد و نقش‌آفرینی آنها در تحولات شهری در بخش‌های اقدامات محیط زیستی مانند پاکسازی تالاب‌های شهری، موجی از حمایت را از سوی این سازمان‌ها و شهروندان فعال در آنها به وجود آورد. همچنین تدوین اولین برنامه ۵ ساله راهبردی عملیاتی شهر، بازیابی و بازآفرینی فضاهای شهری رها شده مانند زمین‌های مجاور رودخانه‌ها و تبدیل آن به پارک، راه‌اندازی سرای محلات در شهر ۷۵۰ هزار نفری رشت، رویداد محوری و توجه به سرزندگی و نشاط شهری از طریق برگزاری جشنواره‌ها و آغاز تحول در حوزه حمل ونقل عمومی با تعریف محدوده ترافیکی و خطوط اتوبوس تندرو از دیگر اقداماتی بود که به دل مردم صمیمی رشت نشست.
از این‌رو وقتی نغمه استیضاح از شورای شهر رشت بلند شد موجی از حمایت در فضای مجازی و واقعی را به وجود آورد که در حوزه مدیریت محلی بی نظیر بود. البته این بدین مفهوم نیست که مشکلات بسیار رشت مانند ترافیک، نابسامانی بافت و ساخت شهری، تراکم بی برنامه، کمبود شدید منابع مالی و مانند آن برطرف شده است. مسلما مدیریت شهری و مردم مسئولیت مضاعفی برای حل این مشکلات دارند. اما آنچه که مدیریت شهری جدید رشت در دستور کار قرار داده ناظر به این است که راه‌های جدیدی برای ترمیم فرایند مشارکت شهروندان در اداره امور شهر پدید آمده و این خبر خوبی برای همه ماست.

 

نوید سعیدی رضوانی؛ دکترای شهرسازی

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *