واردات ۰۴۶

شمال ما: همسایگی گیلان با کرانه دریای خزر، این استان سرسبز و کوچک را از امتیاز‌های اقتصادی، نظامی و سیاسی بهره‌مند می‌کند که کسب این امتیازات در گرو فعال کردن مزیت‌های جغرافیایی است و اینکه بتوانیم در برنامه‌ای بلندمدت بیشترین بهره‌ را از همسایگی با دریا ببریم. در همین زمینه در هفته‌های گذشته استاندار توجه به رویکرد دریامحور را یکی از فرصت‌های مناسب برای توسعه گیلان عنوان کرد.
گیلان از کمبود امکانات رنج می‌برد و به این دلیل است که استاندارش با اشاره به مزیت‌های دریا محور به افزایش تولید ماهی در قفس، فعال کردن بخش گردشگری دریایی و ارتباط با باکو، آستراخان، بندر اکتائو و قزاقستان اشاره می‌کند. به گفته «محمدعلی نجفی» این توانمندی‌ها فرصت جدیدی برای افزایش صادرات و واردات ارزان‌تر، رونق گردشگری و دیگر مزیت‌های دریایی است.
افزایش ارتباط با کشورهای حاشیه خزر
ناظر گمرکات گیلان در این‌باره به همشهری گفت: دریای خزر فرصتی است که می‌توانیم در مباحث داخلی و خارجی از آن بهره‌ببریم. اکنون بر این موضوع تأکید زیادی می‌شود و افزایش مبادلات و حتی ارتباط اتاق‌های بازرگانی گیلان کشورهای همسایه و اجلاس‌های مشترکی که در چندسال اخیر برگزار کرده‌اند نشان از اهمیت توسعه دریا محور دارد. این موضوع‌ سبب افزایش مبادلات تجاری گیلان و توسعه استان خواهد شد.
«محمد شهبازی» اضافه کرد: همچنین استانداردسازی فعالیت‌ها، شناسایی مزیت‌های اقتصادی کشورهای همسایه، اجرای طرح سرمایه‌گذاری‌های مشترک و استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی از فرصت‌های توسعه تجارت و دریامحور در گیلان است.
وی تأکید کرد: ترانزیت کالا و «سوآپ» محصولات بین کشورهای منطقه می‌تواند عامل دیگری برای استفاده مناسب از ظرفیت‌های دریا باشد. ضمن اینکه در کشورهای آسیای میانه بازارهای خوبی وجود دارد که می‌توان با تأکید بر رونق و صادرات محصولات کشاورزی از این مزیت بهره‌برد.
بی توجهی به فرصت‌ها
یک کارشناس بازرگانی بندری و گمرکی هم در گفت‌وگو با همشهری برتوسعه تجارت دریامحور تأکید کرد و گفت: ما در گیلان برای توسعه زیرساخت‌ها هیچ‌کاری انجام نداده‌ایم که از آن نتیجه و انتظار بهره‌وری داشته باشیم. هنوز شناورهای مناسبی برای بندر انزلی نداریم. این درحالی است که می‌توانیم برای سفرهای دریایی و یا ورود و خروج گردشگر‌های بخش سلامت اقدام کنیم. حال با توجه به لغو روادید بین ایران و آذربایجان می‌توان در این زمینه بیشتر و جدی‌تر هم ورود کرد.
«احسان زمانی» اشاره کرد: در شمال کشور باوجود مزیت‌هایی که داریم چیزی به نام سفر دریایی نداریم. هنوز زیرساخت‌های لازم مهیا نیست و نمی‌توان مسافرت دریایی را در حاشیه شهرهای دریای خزر از گیلان تا گلستان برقرار کرد. ما زیرساخت چندانی نداریم و همه شهرها و مناطق همسایه خزر دارای امکانات رفاهی و تفریحی و خدماتی یکسان نیستند. لازم است که در کنار بنادر، شرکت‌های خدمات مسافربری و خدمات دریایی مستقر باشند تا این امور را ساماندهی کنند.
مدیر اسبق گمرک آستارا و مدیر شعبه شرکت کشتیرانی کاوه در بندر آستارا بیان کرد: به جز این، موضوع شناورهای ایمن و مدرن هم مطرح است تا مسافران داخلی و خارجی از چند روز مسافرت نهایت لذت را ببرند.
زمانی تصریح کرد: طبق برنامه ششم توسعه باید بخشی از درآمدهای کشور از طریق ترانزیت کالا باشد اما ما هنوز هم از این هدف غافل مانده‌ایم. بنابراین با توجه به درآمد زیادی که ترانزیت کالاها برای ما دارد باید بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.
وی در ادامه تأکید کرد: از دیگر مزیت‌های دریا توسعه پرورش ماهی است و می‌توانیم در زمینه پرورش ماهیان خاویاری و میگو ورود کنیم و نتیجه مثبت بگیریم. خصوصاً که این محصولات موارد مناسبی برای صادرات به دیگر کشورها هستند.

 

منبع: همشهری؛ فرشته رضایی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *