بیماری مشترک بین انسان و حیوان؛شالیزار13

شمال ما: در شالیزار بودم که احساس رعشه تمام بدنم را فرا گرفت و سرم گیج رفت، ابتدا فکر کردم به دلیل خم شدن طولانی مدت برای دِروی خوشه‌های برنج دچار این حالت شدم، اما هرچه گذشت بهتر که نشدم هیچ علائم دیگری مانند تهوع و استفراغ به سراغم آمد و تا هوا تاریک نشده خود را روی تخت بیمارستان دیدم. اینها بخشی از سخنان زهرا است. دخترک شاداب و جوانی که با فراغت یافتن از درس و دانشگاه ایام درو را به کمک خانواده‌اش آمده اما امسال تب شالیزار امانش نداده و کبودی زیر چشمانش گواه این بیماری است.

 

به گزارش ایسنا، هر ساله از زمان آماده‌سازی زمین شالی تا دروی محصول برنج  بیماری شایعی به نام تب شالیزار دامن‌گیر شالی‌کاران منطقه گیلان می‌شود. بیماری که علائم اولیه آن شبیه آنفلوآنزا است و با اسهال و استفراغ ادامه می‌یابد و اغلب به مراکز درمانی و نوع حاد و شدید آن نیز به بستری شدن بیمار در بیمارستان ختم می‌شود.

تب شالیزار، بیماری شایع استان‌های شمالی

داوود میرزازاد کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه گیلان، با بیان اینکه تب شالیزار(لپتوسپیروز) یک بیماری عفونی مشترک بین انسان و حیوان است، اظهار کرد: این بیماری یکی از بیماری‌های شایع در استان‌های شمالی است. شرایطی نظیر آب و هوا، اقلیم، زمین مرطوب و آب‌های سطحی زمینه‌ساز انتقال بیماری تب شالیزار به انسان به شمار می‌روند.

وی با اشاره بر اینکه این بیماری بوسیله گونه‌های بیماری‌زای لپتوسپیرا ایجاد می‌شود، افزود: اراضی شالیزاری زمینه سرایت این بیماری به انسان را فراهم می‌کند.

تب شالیزار با آنفلوآنزا اشتباه گرفته می‌شود

میرزازاد با بیان اینکه این بیماری در تمامی نقاط دنیا به جز قطب شمال و جنوب گسترش دارد، خاطرنشان کرد:  مخزن این بیماری حیوانات اهلی و وحشی نظیر گاو، سگ، اسب، موش است. علائم این بیماری گاهی اوقات با آنفلوآنزا اشتباه گرفته می‌شود.

وی سرفه خشک، تب، سردرد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ، درد استخوان، قرمزی چشم، بزرگ شدن غدد لنفاوی، بزرگ شدن طحال، اسهال و گلو درد را از جمله علائم ظاهر شده در فرد مبتلا به تب شالیزار دانست و عنوان کرد: تشخیص به موقع این بیماری در درمان آن بسیار حائز اهمیت است.

میرزازاد ادامه داد: این بیماری بیشتر در فصول گرم و در مناطق روستایی دیده می‌شود. لپتوسپیرا در آب، خاک‌های مرطوب قلیایی، لجن‌ها و محیط‌های گیاهی با درجه بیشتر از ۲۲ درجه سانتی‌گراد به خوبی رشد کرده و زنده می‌ماند.

تب شالیزار مختص کشاورزان نیست

وی با بیان اینکه تب شالیزار تنها مختص کشاورزان نیست بلکه کسانی که بدون رعایت بهداشت با حیوانات در تماس هستند را نیز درگیر می‌کند، تصریح کرد: این بیماری برای افرادی که در محیط‌های باز کار می‌کنند و یا با حیوانات سروکار دارند یک خطر شغلی محسوب می‌شود. کشاورزان، شالیکاران، کارگران فاضلاب‌ها، دامپزشکان، کارگران کشتارگاه‌ها، ماهی‌گیران، دامداران یا کارگران معادن بیشتر از سایر افراد در معرض خطر هستند.

کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت صومعه سرا با بیان اینکه در سالهای اخیر این بیماری در سطح وسیعی در گیلان و به صورت انفرادی در بعضی از نقاط کشور گزارش شده است، گفت: آلودگی دامی نیز در بسیاری از نقاط کشور گزارش شده است.

وی ابراز کرد: راههای ورود این باکتری به بدن انسان از طریق خوردن غذا یا آب آلوده یا از طریق تماس پوستی مخاطی، از راه غشاهای مخاطی سالم(چشم، بینی و دهان)، خراش های پوستی و تنفس آئروسل ها می باشد.

تب شالیزار از انسان به انسان منتقل نمی‌شود

میرزازاد با تاکید بر اینکه انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار نادر است، تصریح کرد: بروز علائم معمولاً ۷ الی ۱۴ روز پس از مواجهه فرد با عامل بیماری‌زا است. بروز این بیماری در مردها و سنین زیر ۴۰ سال شایع‌تر است.

وی به راه‌ها و اقدامات پیشگیرانه بروز این بیماری اشاره کرد و گفت: آموزش همگانی به افراد بخصوص کشاورزان و دامداران یکی از راه‌های اصلی پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

با پای برهنه در شالیزار راه نروید

میرزازاد با بیان اینکه در صورت ایجاد زخم و خراش پوستی در اندام‌ها به هیچ وجه نباید آن را در آب‌های آلوده و یا در کشاورزی وارد کرد، متذکر شد: در محل نگهداری دام و  آب آلوده نباید با پای برهنه راه رفت. توصیه می‌شود افرادی که با آب و خاک و حیوانات در تماس هستند با رعایت بهداشت، خود را از این بیماری مصون نگه دارند.

کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت صومعه‌سرا در پایان با بیان اینکه باید برای احتیاط از شنا کردن در آب‌هایی که از صحت آن اطمینان نیست، پرهیز کرد، گفت: استفاده از وسایل حفاظتی هنگام کار در محیط‌های آلوده نظیر چکمه، دستکش، پیش‌بند و ماسک، واکسیناسیون حیوانات اهلی و جداسازی حیوانات آلوده، شناسایی آب  و خاک‌های آلوده و در صورت امکان زه‌کشی آب از جمله اقدامات پیشگیرانه است.

وجود ۲۸هزار هکتار اراضی شالیکاری در صومعه‌سرا

در ادامه مهندس فرهاد شمشادی رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه شهرستان صومعه‌سرا دارای ۲۸ هزار هکتار اراضی شالی‌کاری است، اظهار کرد: هر ساله حدود ۱۲۷ هزار تن شلتوک از این اراضی استحصال می‌شود.

وی به نقش اساسی برنج در اقتصاد این شهرستان اشاره کرد و افزود: پس از برنج، کشت انواع محصولات صیفی‌جات و صنوبر نیز نقش به سزایی در اقتصاد این شهرستان دارد به گونه‌ای که صومعه‌سرا در تولید صنوبر در کشور دارای مقام نخست و در تولید برنح مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

ارتباط با خانه‌های بهداشت روستایی در پیشگیری از تب شالیزار موثر است

شمشادی با بیان اینکه حدود ۲۵ هزار بهره‌بردار به صورت مستقیم در امر تولید برنج شهرستان صومعه‌سرا نقش دارند، خاطرنشان کرد: هر ساله با شروع کشت برنج و ارتباط مستقیم شالی‌کاران با خاک‌های مرطوب و باتلاقی شالیزارها، بیماری‌هایی نظیر تب شالیزار گریبان‌گیر کشاورزان می‌شود که توصیه می‌شود برای مقابله با ویروس این بیماری ضمن رعایت مسائل بهداشتی حتماً با مراکز بهداشتی و درمانی و خانه‌های بهداشت واقع در روستاها در ارتباط مستقیم باشند تا علاوه بر رعایت مسائل پیشگیری در صورت بروز این بیماری سریعاً نسبت به درمان آن اقدام شود.

گزارش از مریم محسنی- خبرنگار ایسنا منطقه گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *