توصیه‌های پیشگیرانه؛شالیزار 43

شمال ما: هر سال در فصل بهار در شالیزارهای کشاورزی گیلان، بیماری تب بیجار در بین شالیکاران شایع می‌شود. تب بیجار جزو بیماری‌هایی است که در فصول کشاورزی، شالیکاران استان را در معرض خطر  قرار می‌دهد.
بسیاری از شالیکاران در اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و به دلیل ناآگاهی از خطرات آن دچار عارضه‌های جبران ناپذیری می‌شوند. چند وقتی است که نشا  در گیلان شروع شده و تب بیجار تهدیدی برای سلامت کشاورزان  به حساب می‌آید.
تماس مستقیم با خاک و آب آلوده
مدیر تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان درمورد شیوع تب بیجار در فصل بهار گفت: در این فصل در گیلان به دلیل گرمای هوا و شروع فصل کشاورزی بیماری‌هایی نظیر تب بیجار، بیماری‌های پوستی و افزایش تب به دلیل ارتباط مستقیم با خاک و آب آلوده به وجود می‌آید.
«حبیب جهانساز» افزود: چون در فصل کشاورزی بخش اعظمی از کارها با دست انجام می‌شود و زنان برای نشا و وجین کردن زمین زراعی به طور مستقیم با آب و خاک آلوده در ارتباط هستند، بیماری تب بیجار در فصل بهار به واسطه کار در شالیزارها شیوع پیدا می‌کند.
وی با اشاره به استفاده از ماشین نشاکار در چند سال اخیر اظهار کرد: حدود ۳ سال است که با ورود ماشین نشاکار به استان این کار به صورت مکانیزه افزایش پیدا کرده، به طوری که در ابتدای ورود ماشین نشاکار ۴۵ هزار هکتار در سال گذشته ۷۱ هزار هکتار و در سال جاری ۹۳ هزار هکتار زمین زراعی به صورت مکانیزه نشاکاری شده اند.

دستگاه‌های نشاکار و کاهش بیماری
مدیر تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان گیلان افزود: پیش بینی می‌شود که این آمار به ۱۰۰ هزار هکتار نیز در سال جاری برسد.
جهانساز در ادامه تصریح کرد: از محل خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون، تسهیلاتی طی۳ سال گذشته و در هر سال حدود ۴۰ میلیارد تومان پیش بینی شد تا ماشین آلات کشاورزی استان افزایش پیدا کند. جهانساز گفت: بالغ بر ۳۵۰۰ دستگاه نشاکاری در گیلان داریم که می‌تواند در کاهش بیماری تب بیجار تاثیرگذار باشد.
۳۵ بانک نشاکاری در گیلان
مدیر تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی اظهار کرد: ۳۵ بانک نشا از جهاد کشاورزی مجوز گرفته اند تا نشاهای مکانیزه تولید کنند و در اختیار کشاورزان قرار بدهند. وی هدف از این کار را تسهیل در روند کشاورزی برای افراد زحمتکش و پرتلاش کشاورز بیان کرد و گفت: ۷۲۰۰ تراکتور ویژه شالیزار در کل استان بین کشاورزان توزیع شده است.
وی در ادامه افزود: برای سهولت کار کشاورزی، ماشین وجین کن توسط کمپانی‌های خارجی و ایرانی نیز طراحی شده است و در حال حاضر ۳۲۰ دستگاه وجین کن بین کشاورزان توزیع شده است.
برگزاری کلاس‌های آموزشی
جهانساز در ادامه با اشاره به تسهیلات مکانیزه کردن کشاورزی در استان اظهار امیدواری کرد: با ورود دستگاه‌های مکانیزه کشاورزی، ارتباط افراد به صورت مستقیم با آب یا خاک آلوده کاهش پیدا کند.
مدیر تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان در پاسخ به این که سازمان جهاد کشاورزی استان چه تدابیری برای آموزش مردم به منظور جلوگیری از ابتلا به  بیماری‌های عفونی نظیر «تب بیجار» ارائه می‌دهد، گفت: واحد ترویج سازمان جهاد کشاورزی با همکاری مراکز بهداشت استان، کلاس‌های آموزشی را برای پیشگیری از بیماری‌های شالیزار برگزار می‌کند.
شیوع بیشتر در گیلان
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این مورد اظهار کرد: در فصل بهار در گیلان بیماری خاصی به نام «فاسیولازیس» یا تب بیجار شایع می‌شود.
«همایون سخنور» افزود: به واسطه مشاغل کشاورزی که در مزارع گیلان رایج بوده، این بیماری نسبت به شهرهای دیگر شیوع بیشتری در استان دارد.
وی تصریح کرد: تب بیجار یک بیماری انگلی است که از طریق تماس با آب شالیزار، خاک آلوده یا ادرار حیوان اهلی یا وحشی مبتلا به انسان انتقال پیدا می‌کند و روی عملکرد سیستم کبدی و کلیوی تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید فرد قبل از پیشرفت این بیماری و آسیب کبدی و نارسایی کلیوی با تشخیص بموقع از عواقب جبران ناپذیر این بیماری جلوگیری کند.
توصیه‌های پیشگیرانه
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به کشاورزان توصیه کرد: هنگام ورود به مزارع از پوشش مناسب استفاده کنند تا از تماس مستقیم با آب آلوده‌ای که در مزارع جریان دارد جلوگیری شود. سخنور گفت: به جز بیماری فاسیولازیس، وضعیت بیماری‌های عفونی و تغذیه ای دیگر در گیلان همانند سایر نقاط کشور است.
نشریه ای برای سلامت
همچنین مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از نشریه مشترک بین جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و گفت: نشریه مشترکی بین جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی چاپ می‌شود و در اختیار کشاورزان و مراکز خدمات کشاورزی قرار داده می‌شود.
«رقیه کاویانی» افزود: این نشریه شامل نکات ایمنی و اصول بهداشتی برای پیشگیری از بیماری‌های شالیزار است.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *