با برگزاری آزمون مکتوب اجتهاد؛سیدحسن خمینی ۰۱۶

شمال ما: امروز امتحان از نامزدهای مجلس خبرگان برگزار شد و پایان یافت؛ اما حواشی و تبعات آن تازه شروع شده و هنوز ادامه دارد.

به گزارش تابناک، پس از آنکه امروز آزمون مکتوب اجتهاد برای داوطلبان مجلس خبرگان رهبری با حضور ۴۰۰ تن از ۵۳۱ چهره ثبت نام کننده در انتخابات برگزار شد و برخی چهره‌های مطرح نظیر سیدحسن خمینی در این آزمون حضور نداشتند، برخی جریان‌های خبری، غیبت این چهره‌ها را به منزله انصراف‌شان از روند انتخابات تلقی کردند، سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد که عدم حضور در این آزمون به منزله انصراف نیست، ولی شاید منجر به عدم احراز صلاحیت کاندیداها شود.

بنا بر این گزارش، آزمون مکتوب اجتهاد شورای نگهبان امروز (سه شنبه) با مجموع پانزده سؤال متشکل از پنج سؤال از اصول، پنج سؤال از فقه و پنج سؤال از اجتهاد که تماما تشریحی است، برگزار شد و از میان ۵۳۱ داوطلب مجلس خبرگان رهبری، ۱۳۱ تن غایب بودند که برخی چهره‌های شناخته شده در میان غایبین حضور داشتند. از مهم‌ترین غایبین این آزمون، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی بود که منابع نزدیک به یادگار امام تأکید داشتند، از وی برای حضور در این آزمون دعوت نشده است.

یک منبع نزدیک به بیت امام در این باره گفته است: «به گفته حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی دعوت رسمی از سید حسن خمینی برای شرکت در آزمون علمی خبرگان به عمل نیامده است و ایشان پیامک یا دعوتنامه‌ای در این رابطه دریافت نکرده‌اند. سیدحسن خمینی در زمان برگزاری آزمون علمی خبرگان سر کلاس درس و مشغول تدریس بوده است».

همین منبع نزدیک به بیت امام تأکید کرد که سید حسن خمینی از کاندیداتوری در انتخابات خبرگان انصراف نداده است و هر گونه خبر دیگری بر خلاف آنچه تاکنون اعلام شده قویا تکذیب می‌شود. همزمان تصویری از سوی رسانه‌ دفتر حفظ و نشر آثار امام خمینی منتشر شد که نشان می‌داد، او امروز در حال تدریس خارج اصول بوده و مطابق با آنچه بر تابلو نوشته، برای ششمین سال به تدریس درس خارج اصول مشغول است.

این در حالی است که برخی خبرگزاری‌ها به نقل از مسئولان شورای نگهبان تأکید داشتند، برای حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی نیز همچون سایر افراد فراخوان شده به امتحان، پیامک دعوت ارسال شده بود و شورای نگهبان برای هیچ کاندیدایی امتیاز خاصی برای اطلاع رسانی به‌ شیوه خاص مدنظر نداشته است. مطابق با اعلام شورای نگبهان پیامک امتحان به شماره‌ای که هر کاندیدای خبرگان هنگام ثبت‌نام رأساً اعلام کرده، ارسال شده است.

همزمان با این وقایع، برخی به نقل از سخنگوی شورای نگهبان، عدم حضور در آزمون علمی را به منزله انصراف خواندند اما مطابق با آنچه به نقل از سخنگوی شورای نگهبان در سایت رسمی این شورا منتشر شده، ابراهیمیان توضیح داد: «عدم شرکت در این آزمون، انصراف از کاندیداتوری تلقی نمی‌شود، انصراف از کاندیداتوری مجلس خبرگان رهبری باید با دلیل صریح مبنی بر عدم ادامه مسیر انتخابات باشد. هر کدام از داوطلبان دعوت شده برای شرکت در آزمون علمی مجلس خبرگان رهبری که در این آزمون شرکت نکردند، امکان احراز شرط علمی درباره آنها وجود نخواهد داشت و فقهای محترم شورای نگهبان در این شرایط نمی‌توانند شرط علمی این داوطلب را تصدیق کنند».

ابراهیمیان تأکید کرد: «شرکت نکردن در آزمون علمی خبرگان رهبری، انصراف از کاندیداتوری تلقی نمی‌شود، ممکن است داوطلبی بگوید «بنده بدون نیاز به شرکت در آزمون علمی، مجتهدم»، اما اگر داوطلبی آزمون نداده باشد، در واقع در این شرایط ابزاری برای تأیید شرط علمی آنها در اختیار فقهای شورای نگهبان نیست و ممکن است منتهی به عدم احراز صلاحیت آن داوطلب شود. ولیکن انصراف از ادامه مسیر کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تشریفات ویژه‌ای دارد و داوطلبان اگر می‌خواهند انصراف دهند، باید رسماً انصراف خود را به طور مکتوب تقدیم مراجع قانونی کنند».

البته وقتی سخنگوی شورای نگهبان گفته است که شورای نگهبان نمی‌‌تواند شرط علمی افرادی را که آزمون نداده‌اند احراز کند، باید ماند و دید که این سخن دقیقاً به چه معناست.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *