فعال محيط زيست گيلان:درخت ۰۶۱

شمال ما: از مسئولین انتظار داریم در تدوین طرح‌‌های جدید نسبت به محیط زیست مسئولانه‌تر و دلسوزانه‌تر رفتار کنند، تمام این درختان تاریخ شهر ما هستند و تاوان توسعه شهری را محیط زیست و درختان نباید بدهند.

تهمینه شمشادی، عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه گیلان، با اشاره به قطع درختان از مسیر میدان حشمت تا میدان توشیبا اظهار کرد: گیلان با توجه به سرسبزی که دارد متاسفانه به دلیل تراکم جمعیت سرانه فضای سبز به ازای هر نفر ۲ و نیم متر مربع است.

وی با تاکید بر اینکه باید همین فضای سبز موجود را هم حفظ و پاسداری کنیم، افزود: با ارائه این طرح ما به اعضای شورای شهر و شهرداری مراجعه کردیم و آنان طرح جابه‌جایی درختان را مطرح کردند؛ با توجه به اینکه درخت فصل خوابی دارد و این طرح در تهران جواب نداد و باعث خشکیدن تعداد زیادی از درختان شد لذابا جابه جایی درختان ۶۰ ساله نمی‌توانیم طراوت آنها را حفظ کنیم.

شمشادی گفت: بعد از این اتفاق مردم دل نگران محیط زیست با دفتر انجمن تماس گرفتند و اظهار ناراحتی کردند لذا ما از اعضای شورای شهر که منتخب مردم هستند و همچنین شهردار محترم انتظار داریم که راهکار درستی داشته باشند چراکه الان نگاه جهانی به حفظ درخت است امیدواریم مطالعات پروژه به اندازه کافی دقیق بوده که ارزش قطع درختان را داشته باشد.

عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان ادامه داد: طبق ماده ۶۶ آیین دادرسی در چنین مواردی انجمن حق اعتراض دارد، در این راستا بیانیه‌ای صادر شد و حتی به اداره حفظ حقوق بیت‌المال هم ارسال شد؛ مسئولین تعهداتی در جهت حفظ درختان یا پرورش مجدد درختان کرده‌اند اما متاسفانه آنقدر بی‌اعتمادی ایجاد شده لذا با چه اصولی می‌توانیم روی حرفای دیگر اعتماد کنیم.

وی با بیان اینکه محیط زیست بستر توسعه است، گفت: توسعه‌ای پایدار است که با حفظ منابع طبیعی همراه باشد، نباید برای توسعه، طبیعت را تخریب کرد، BRT برای شهرهای بزرگ با خیابان‌های عریض است؛ می‌توانستند برای توسعه در خیابان‌های کمربندی شهر که بار ترافیک زیادی را تحمل می‌کنند با ایجاد چند ایستگاه اتوبوس و اتوبوس‌های جدید کمک بهتری به شهروندان کنند چراکه از میدان حشمت تا میدان توشیبا مسافت زیادی نیست و حتی با پیاده‌روی ساده می‌توان این مسیر را طی کرد.

شمشادی با تاکید بر اینکه طبیعت ارثی نیست که از گذشته رسیده باشد بلکه امانتی است که به ما سپرده شده، بیان کرد: از مسئولین انتظار داریم در تدوین طرح‌‌های جدید نسبت به محیط زیست مسئولانه‌تر و دلسوزانه‌تر رفتار کنند، تمام این درختان تاریخ شهر ما هستند و تاوان توسعه شهری را محیط زیست و درختان نباید بدهند.

عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان یادور شد: خوشحالم که شهروندان ما مسئولانه نگاه می‌کنند و دلسوزانه با تماس‌های پیاپی با دفتر اعلام نگرانی می‌کنند، هر چقدر هم این پروژه عملی شود اما خاطره‌ای تلخ و وجدانی ناراحت از قطع درختان، همراه ما خواهد بود.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “تاوان توسعه شهری را محیط زیست و درختان نباید بدهند”

  1. جلال می‌گه:

    اکسیر های اخلاقی
    این تناقض را نتوانستم هضم کنم که چگونه قبایح به محسنات تبدیل میشوند؟
    مثلا وقتی در محلی پروژه ای بزرگ یا کوچک اجرا میشود، طبیعتا قیمت زمین در پایان طرح با آغاز طرح تفاوت زیادی دارد. اگر فردی از این رانت اطلاعاتی سود ببرد و مثلا اقدام به خرید زمینهای ارزان در ابتدای طرح و بعد فروش آن در پایان پروژه نمایداحتمالا نه تنهاتوسط افکار عمومی مغضوب، بلکه شاید حتی توسط دستگاه قضاییه جلب شود. اما اگر همان سازمان مجری طرح از این رانت سود ببرد، این عمل صحیح قلمداد میشود. مبنای این ارزیابی اخلاقی این است که عده بیشتری از سود این رانت منتفع میشوند. مشکل اینجاست که بنظر میرسد وقتی افراد سود برنده از موقعیتی از حدی بیشتر میشود آن قبح اخلاقی به حسن تبدیل میشود. کسی میتواند بگوید آن حد، چند است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *