پاسخ کاپیتان ابراهیمی به اظهارات محمد رضا برجی؛بهروز مهدیزاده
تالاب 053

شمال ما: برجی مدیر کل سازمان محیط زیست گیلان در مصاحبه با گیلان فردا زمان مورد نیاز برای احیای تالاب انزلی را بیش از نیم قرن دانست، این اظهار نظر واکنش­های زیادی در پی داشت، برخی با او هم نظر بودند چون مدت زمان تخریب تالاب را بیش از سی سال می دانستند و اعتقاد داشتند که چیزی که در طول این همه سال تخریب شد، قطعا باید دو برابر آن زمان صرف احیایش شود. اما بودند افرادی که به شدت به سخن این مقام مسئول نقد داشتند و حرف های او را دلیل بر عدم اطلاعات کافی نسبت به مسائل تالاب می پنداشتند. از جمله این افراد کاپیتان محمدرضا ابراهیمی است که بعد از چاپ این مصاحبه در تماس با تحریریه گیلان فردا خواستار ارائه نکاتی در خصوص این موضوع شد. کاپیتان ابراهیمی از متخصصین محیط زیست و از مشاوران سابق سازمان های دریایی است که پیش از این نیز طرحی برای احیای تالاب انزلی به سازمان محیط زیست کشور داده بود.

کاپیتان ابراهیمی معتقد است که برجی متخصص این کار نیست که می گوید ۶۰سال زمان برای نجات تالاب انزلی نیاز است. وی در ادامه در این مورد به گیلان فردا می گوید: من سال ها حرفه ام لایروبی رودخانه و تالاب­های سراسر کشور است. شرکت دانش بنیان سال­هاست پروژه های بزرگ ملی را در این ممکلت انجام داده، بنابراین احیای تالاب با حداقل زمان با توجه به ماشین آلاتی که این شرکت دارد کاملا تضمین شده است. به گفته این عضو ارشد شرکت دانش بنیان از ده سال پیش کلیه محاسبات مربوط به احیای تالاب انزلی از سوی این شرکت صورت گرفته است و بر اساس آن تالاب انزلی را طی یک دوره ده ساله احیا می شود. می می افزاید: تمام شناورهای مخصوص لایروبی را خودمان در کارگاه می سازیم هیچ کدامشان وارداتی نیستند. برای لایروبی تالاب حدود ۳۰ عدد از این شناورها باید بسازیم تا در تالاب عملیات لایروبی صورت گیرد. برای احیای تالاب در ابتدا باید نی های تالاب را جمع آوری کنیم که این کار از طریق دستگاه های نی کن که شرکت دارد انجام میدهد صورت می پذیرد. در مرحله بعدی آزولاها در سطح گسترده جمع آوری و در نهایت لایروبی صورت می گیرد. نی ها کنده شده را هم به کارخانه چوکا می فروشیم، آزولاها هم که غذای مناسب دام است به دادمداران می فروخته می شود.

.

تالاب 052

.

وی می گوید: ما توسط شرکت دانش بنیان از طریق سازمان محیط زیست کشور درخواست دادیم که احیای تالاب را هر چه سریعتر انجام دهیم، معاون خانم ابتکار دکتر کیخا فعالیت های شرکت را واجد صلاحیت دانست و طی نامه ای به استانداری گیلان و رونوشت به سازمان محیط زیست گیلان تصمیم نهایی را به عهده آن ها گذاشت. البته در نامه ای که دکتر کیخا نوشته بود به طور شفاف ذکر شده که باید دستگاه های زیربط نسبت به بررسی این موضوع سریعا اقدام کنند. این نامه در تاریخ چهارم بهمن ماه سال ۹۳ ارسال شد ولی از آن موقع تاکنون سازمان محیط زیست گیلان هیچ جوابی در این خصوص نداده است. ابراهیمی در مورد این موضوع که محمدرضا برجی گفته برای احیای تالاب حدود ۶۰سال زمان نیاز است می گوید: ما به جای ۶۰ سال این کار را در ده سال انجام می دهیم. حتی در مورد دریاچه ارومیه این کار را ظرف همین مدت انجام خواهیم داد. در طرحی که ما دادیم به سازمان محیط زیست و استانداری گیلان قرار است از دل این تالاب از طریق لایروبی جزیره ای مثل جزایر چندگانه دبی در وسط تالاب احداث شود. با این کار گردشگری منطقه توسعه می باد، ایجاد فرصت های بی شمار برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی می کند و همینطور در بحث اشتغالزایی فرصت بی نظیری برای منطقه ایجاد می کند. اما سازمان محیط زیست اعتقاد دارد احداث جزیره جلوی جریان آب دریای خزر و راه ارتباطی کریدور تالاب به دریای خزر را می بندد. ولی ما معتقد هستیم که بر اساس اصل برنولی، وقتی سنگی به وسط جریان آب پرت کنیم یا در مسیر جریان آب قرار گیرد، شدت جریان از دو طرف سنگ که در واقع همان جزیره است بیشتر می شود. حتی برای اثبات حرفمان قرار شد میزگردی با حضور اساتید دانشگاه برگزار شود که متاسفانه تا کنون هیچ گونه دعوتی از جانب سازمان محیط زیست برای این کار صورت نگرفت. کاپیتان ابراهیمی در ادامه می افزاید: متاسفانه برای حل چنین مشکل محیط زیستی بزرگی، آدم­های کوچک تصمیم گیرنده هستند. آدم هایی که تخصصی در این زمینه ندارند.

در عین حال عمق تالاب در قسمت های مختلف تالاب بین ۸٫۵ تا ۱۲ متر بود که امروز از نیم متر تا ۳متر در برخی از جاهای تالاب رسیده است. حدود ۶متر لجن روی کف تالاب قرار گرفته که حتما باید لایروبی شود. در این زمینه کاپیتان ابراهیمی به گفته خودش تجربیات زیادی دارد. به گفته او به لحاظ داشتن شناورهای لایروبی کننده، و بر اساس طرح مطالعاتی موجود این کار را تنها در طول ده سال می توانند انجام دهند.

دقیقا این که محل انتقاد ابراهیمی از سازمان محیط زیست در بحث احیای تالاب چیست خیلی واضح و مشخص نیست. اما به نظر می رسد کاپیتان ابراهیمی به گفته خودش، زمان احیای تالاب با توجه به امکانات و تجربیاتی که شرکت متبوعش دارد را فقط ده سال می داند در صورتی که سازمان محیط زیست احیای تالاب را نیازمند یک فرصت ۶۰ساله می دانددر هرصورت شاهد آخرین نفس های تالاب انزلی هستیم. تالابی که همچنان در گیرو دار کارهای اداری و بحث تخصیص بودجه بی یار و یاور مانده است.

 

منبع: گیلان فردا؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *