گیلان، نقطه پایانی مهاجرت پرندگان؛پرنده مهاجر ۰۱۵

شمال ما: تالاب‌ها شاید به چشمان تخریب کنندگان و توسعه‌گران زیبا نباشند، اما زیستگاه‌هایی هستند که هر یک به تنهایی ناجی نسلی از پرندگان به شمار می‌روند. متاسفانه برخی از تالاب‌ها در سال‌های اخیر دچار تغییرات و دست‌درازی‌های فراوان شده‌اند. تالاب‌هایی که علاوه بر اهمیتی که در حفظ نسل پرندگان دارند، ارزش‌های اکولوژیک، اقتصادی، اجتماعی، تفریحی و… هم برای استان ایجاد می‌کنند.
اگر تعریف کنوانسیون رامسر را در نظر بگیریم، بیشتر نقاط جلگه گیلان تالاب است، سواحل دریای خزر، مرداب‌ها، شالیزار‌ها، آب‌بندان‌ها، استخر‌ها، رودخانه‌ها و آب‌های پشت سد نیز نوعی تالاب محسوب می‌شوند، اما ۲۰ زیستگاه تالابی برای زمستان‌گذرانی یا جوجه‌آوری پرندگان آبزی از اهمیت بیشتری برخوردارند.
۳ تالاب از تالاب‌های استان هم نه تنها نگین انگشتری این سرزمین هزار رنگ و هزار نقش، بلکه در سطح بین‌المللی نیز حائز اهمیت است؛ تالاب‌های انزلی، بوجاق و امیرکلایه که در امتداد سواحل جنوب غربی دریای خزر قرار گرفته‌اند. این تالاب‌ها هر‌چند از جنبه‌های مختلف بسیار حائز اهمیت‌اند و باید توجه جدی به آن‌ها شود، اما تالاب‌های دیگری هم وجود دارد که زیستگاه زمستان‌گذرانی، عبوری و به‌ویژه جوجه‌آوری پرندگان آبزی در استان هستند و اغلب کمتر توجه‌ای به آن‌ها می‌شود.
در دنیا ۹۶۴۸ گونه پرنده شناسایی شده که از این تعداد تاکنون ۵۳۵ گونه در ایران و ۳۳۵ گونه در گیلان رویت شده است، ۲۵۱ گونه از ۳۳۵ پرنده‌ای که تاکنون در استان شناسایی شده، در تالاب‌ها و حواشی آن زیست می‌کنند.
ورود بیش از ۶۰ هزار پرنده مهاجر به گیلان
کار‌شناس مسئول نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست گیلان درباره مهاجرت زمستانه پرندگان به تالاب‌های گیلان به همشهری می‌گوید: تاکنون بیش از ۶۰ هزار پرنده آبزی و کنار آبزی در تالاب‌های استان شمارش شده. اوج حضور پرندگان در استان از اوایل دی ماه است.
«عباس عاشوری» با بیان این‌که این پرندگان از گونه‌های مرغابی‌سانان شامل غاز خاکستری، اردک سرحنایی، فیلوش، خوتکا، نوک پهن و حاجی لک‌لک هستند که برای زمستان‌گذرانی به استان آمده‌اند، می‌افزاید: بیشترین تعداد جمعیت پرندگان در تالاب بین‌المللی انزلی با ۳۵ هزار پرنده آبزی و کنارآبزی شمارش شده است. به این ترتیب از نظر تعداد جمعیت پرندگان تالاب انزلی و سرخانکل و از نظر تنوع گونه پارک ملی بوجاق بیشترین تعداد را دارا هستند.
وی درباره مهاجرت زمستانه پرندگان به تالاب‌های گیلان تصریح می‌کند: از اوایل پاییز این مهاجرت آغاز می‌شود و پیش‌قراولان از نیمه اول مهر وارد استان شده‌اند که شامل فیلوش، اردک سرسبز و خوتکا هستند. موج دوم مهاجرت پرندگان به استان از اوایل آذر آغاز می‌شودو موج سوم مهاجرت پرندگان در نیمه دوم آذر ماه ادامه دارد و در دی ماه جمعیت آن‌ها ثابت می‌شود.
عوامل موثر در مهاجرت پرندگان
پژوهشگر برجسته کشور در بخش محیط‌زیست درباره پیش‌بینی میزان افزایش یا کاهش جمعیت پرندگان مهاجر به تالاب‌های استان، تاکید می‌کند: پیش‌بینی میزان مهاجرت پرندگان به گیلان با توجه به ظرفیت استان و تحقیقات ۱۱ سال اخیر نشان می‌دهد که وضعیت دما، شرایط جوی و عرض بالا‌تر در افزایش و یا کاهش مهاجرت موثر است.
عاشوری می‌افزاید: براساس آمار‌ها اگر سال سردی را در عرض بالا‌تر یعنی روسیه و جمهوری آذربایجان شاهد باشیم، ۲۵۰ هزار تا ۲۶۰ هزار پرنده آبزی به استان مهاجرت می‌کنند و اگر سرما در عرض بالا کمتر باشد ۱۵۰ هزار تا ۱۶۰ هزار پرنده را در تالاب‌های گیلان شاهد خواهیم بود. در سال‌های سرد و نیمه سرد در عرض بالا ۶‌هزار قوی فریادکش به استان مهاجرت می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: در سال ۱۳۵۰ در گیلان به حدی سرما و برف و یخبندان بود که تالاب‌ها یخ زدند و پرندگان از گیلان مهاجرت کردند و برخی در پهنه آبی تالاب انزلی و پارک ملی بوجاق مانده‌اند.
این پژوهشگر حوزه محیط‌زیست می‌گوید: هر چه در عرض شمالی مناطق بالادست روسیه و جمهوری آذربایجان یخبندان و سرمای شدید باشد پرندگان به عرض پایین مهاجرت می‌کنند. گیلان به عنوان عرض پایین، نقش مهمی در حفاظت از پرندگان دارد و اگر اینجا هم شرایط سردی داشته باشد، پرندگان به عرض پایین‌تر از گیلان می‌روند اما عرض پایین کشور اغلب بیابان بوده و تعداد تالاب‌ها محدود است.
گیلان؛ نقطه پایانی مهاجرت پرندگان
عاشوری تاکید می‌کند: گیلان چون معتدل است در حقیقت نقطه پایان مهاجرت محسوب می‌شود. جمعیت جوجه‌آور در سیبری غربی هستند که به خزر و بعد به نیل می‌رسد و کریدور مهاجرت آن‌هاست.
کار‌شناس مسئول نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان این‌که ۸۷ تا ۹۲ درصد پرنده‌های آبزی و مهاجردر ۳ تالاب بین‌المللی انزلی، پارک ملی بوجاق و تالاب امیرکلایه حضور می‌یابند، ادامه می‌دهد: تالاب انزلی با توجه به وسعت خود، جمعیت بیشتری از پرندگان را در خود جای می‌دهد. پارک ملی بوجاق نیز به دلیل تنوع زیستی از نظر غنای گونه‌ای رتبه نخست را در استان دارد. تالاب امیرکلایه لاهیجان از نوع تالاب دریاچه است و زیستگاه مناسبی برای چنگر، اردک سرحنایی، اردک سرسبز و خوتکا محسوب می‌شود.
عاشوری درباره اهمیت حفظ تالاب‌ها بیان می‌کند: کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالاب‌ها تشکیل شد و به عبارتی برای حفظ پرندگان آبزی تالاب‌ها را شناسایی می‌کنند. با توجه به این‌که یکی از معیار‌ها در ارزیابی تالاب‌ها جمعیت پرندگان آبزی در آنهاست که حداقل باید ۲۰ هزار پرنده آبزی و مهاجر باشد، دولت‌ها در کنوانسیون رامسر متعهد شدند تا از تالاب‌ها یعنی زیستگاه و بستر حفاظت از پرندگان و گونه‌های جانداران حفاظت کنند.
نقش جوامع محلی در حفظ پرندگان و تالاب‌ها
پژوهشگر برجسته گیلان در بخش محیط‌زیست درباره نقش جوامع محلی و تشکل‌های زیست محیطی در حفاظت از پرندگان و تالاب‌های استان، می‌گوید: اگر قرار باشد به نحو شایسته از پرندگان و تالاب‌ها حفاظت کنیم باید همراهی جوامع محلی و مردم را جذب کنیم. زیرا فرهنگ شکار از گذشته در بین گیلانی‌ها وجود داشته است.
عاشوری یادآور می‌شود: این فرهنگ با آموزش صحیح به مردم توسط سازمان  محیط‌زیست و NGOها قابل تغییر است. باید این مهم را بپذیریم که حفظ گونه‌های پرندگان بسیار حائز اهمیت است و صرفا گفتن «من مخالف گوشت پرنده هستم و پرنده نمی‌خورم »کار را پیش نمی‌برد، بلکه باید از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی اهمیت و ارزش پرندگان به صورت علمی به جوامع محلی مطرح شود.
وی ادامه می‌دهد: به عنوان کار‌شناس محیط‌زیست با برخی از افراد در جوامع محلی صحبت کردم و دیدگاه‌ها تغییر کرد. شکارچی‌ها اکثرا دست از کار کشیده‌اند و امیدوارم با فرهنگسازی، دوربین دو چشمی و تلسکوپ تک چشمی جایگزین تفنگ‌های سرپر شکارچیان شود.
این کار‌شناس محیط‌زیست می‌افزاید: بسیاری از شکارچیان این استعداد را دارند که به عنوان پرنده‌نگر، حامی پرندگان و دوستدار محیط‌زیست باشند.

 

منبع: همشهری؛ مریم روشندل


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *