وقتی فرار را بر قرار ترجیح می دهیم؛تصادف ۰۵۴

شمال ما: هنگام تصادف در خیابان‌های خلوت، وجدان خود را بیدار نگه داریم و مبادا فرار را برقرار ترجیح دهیم.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، تصادف ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد؛ اما متاسفانه مشاهده می‌شود که افراد در مواجهه با تصادف، سعی در مشاجره، درگیری لفظی، انتقام و رفتار خشونت آمیز دارند و ممکن است برخی افراد از این قضیه واهمه داشته و این ترس باعث فرار از صحنه تصادف شود.

این موضوع نیازمند یک آموزش همگانی به افراد است که وظیفه رسانه‌های ملی است؛ رسانه‌ها باید به جامعه اطلاع رسانی کنند که در صورت بروز تصادف، خونسردی خود را حفظ کنند و نجات فرد مصدوم را در اولویت کار و وجدان خود قرار دهند.

بی‌مسئولیتی برخی از افراد که شاید نشات گرفته از بی‌توجهی به تعهدات شرعی، اخلاقی و قانونی باشد، منجر به سعی برخی افراد در فرار از صحنه تصادف می‌شود؛ این در حالیست که که اگر مدتی تامل شود، وجدان بیدار، فرد را مجاب خواهد کرد تا مصدوم را به بیمارستان برساند.

هر راننده خودور باید بداند که فرار از صحنه تصادف و کمک نکردن به مصدوم باعث تشدید مجازات می‌شود. چه بسا اگر ضارب، مصدوم را به بیمارستان برساند و صحنه‌ را ترک نکند، مصدوم وضعیت جسمی و روحی بهتری در باقی مانده عمر نصیبش شود.

قانونگذار برای رانندگانی که در صحنه تصادف می‌مانند و مصدوم را حمایت می‌کنند تخفیفاتی در نظر گرفته است. وقتی صحنه تصادف سنگین است و ضارب می‌داند که مقصر نیست (یادر صورتی که مقصر هم باشد) اما در صحنه مانده و به مصدوم کمک می‌کند، می‌تواند از خانواده مصدوم رضایت بگیرد و از تخفیفات قانونی برخوردار شود.

متاسفانه راننده‌ای بی‌وجدان در رشت، به محض تصادف با جوانی که هم‌اکنون در بخش آی سی یو بیمارستان پورسینای بستری است، پا به فرار گذاشت.

نتیجه بی‌مسئولیتی راننده این شد که سیامک سحرخیز،جوان مصدوم که یکی از پرسنل خدوم و از خود گذشته نیروی انتظامی شهرستان رشت است، هم اکنون در بیمارستان پورسینای رشت وضعیت نامناسبی دارد و خانواده‌اش سه شبانه روز را با پریشان حالی گذرانده‌اند.راننده‌ای که وی را مصدوم کرده است، به محض مشاهده خیابان خلوت، پا به فرار گذاشت و این جوان را با آن وضعیت نامناسب، در خیابان به حال خود رها کرد.

الهه ابراهیمی،همسر فرد مصدوم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت:از زمانی که خبرتصادف همسرم را شنیده‌ام، روز و شب برایم تیره و تار شده است. رها شدن همسرم در خیابان پس از تصادف و فرار راننده بی‌مسئولیت خودرو و اینکه چه‌قدر جان یک انسان برایش بی‌اهمیت بوده، به شدت مرا رنج می‌دهد.

وی اضافه کرد: به گفته پزشکان معالج همسرم،رساندن سریع‌تر او به بیمارستان می‌توانست دردهایی که هم‌اکنون تحمل می‌کند را کم کند.

به امید روزی که همه ما این جمله بنیان‌گذار کبیر انقلاب،حضرت امام خمینی(ره) را آویزه گوش کنیم که “عالم محضر خداست؛ در محضر خدا معصیت نکنید” و در خلوت و آشکار به هیج وجه از مسئولیت‌هایی که در برابر جان و مال دیگران داریم، شانه خالی نکنیم.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *