جایگاه پژوهش در تصمیم‌گیری مدیران؛فرهاد علیپور
مسکن مهر014

شمال ما: «سکینه خاتمی» عضو هیات علمی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی گیلان است. او معتقد به لزوم داشتن ارزیابی اجتماعی برای هر طرح و پروژه‌ای در کشور و به خصوص در گیلان است. او طرح مسکن مهر در رشت را نمونه‌ای پر از مخاطرات اجتماعی می‌داند؛ به دلیل اینکه در اجرایش هیچ توجهی به ارزیابی اجتماعی نشده است.

در پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی استان تا چه اندازه به ارزیابی اجتماعی بها داده می‌شود؟

تقریبا هیچ. درحالی‌که ارزیابی اجتماعی موجب کارآمدی فعالیت‌های عمرانی می‌شود. نمونه‌اش طرح مسکن مهر در رشت است. از آنجا که این طرح بدون ارزیابی‌های اجتماعی اجرا شد اکنون با تبعات وحشتناکی روبه‌رو است؛ تبعاتی که تمام عالمان علوم اجتماعی استان نسبت به آن هشدار می‌دهند. اخیرا از سوی گروهی از استادان دانشگاه طرحی ارائه شده که در مورد مخاطرات مسکن مهر هشدار داده‌ شده است، اما متاسفانه مسئولان اجرایی به این مسائل توجهی نمی‌کنند. بهانه‌شان هم این است که پول ندارند. مسکن مهر خطرات امنیتی و اجتماعی زیادی دارد که دلیلش عدم توجه به قواعد اجتماعی در ساخت و اجرای این طرح است. البته باتوجه به هشدارها، مسئولان به دلیل کمبود بودجه فعلا رسیدگی به این هشدار‌ها را مسکوت گذاشته‌اند.

آیا واقعا دلیل، بودجه است یا اصولا توجهی به ارزیابی‌های اجتماعی نمی‌شود؟

شاید بودجه هم تاثیر داشته باشد اما حقیقت این است که در کشورهای در حال توسعه مدیران ترجیح می‌دهند نتایج کار را به طور ملموس و سریع ببینند؛ درحالیکه مسائل اجتماعی نیاز به زمان دارد و نتیجه‌اش در طولانی مدت ظاهر می‌شود. در پروژه مسکن مهر نیز هدف اجرای سریع و اسکان خانواده‌ها بود اما روی موضوعات اجتماعی این طرح و کنترل نابهنجاری‌های اجتماعی به اندازه کافی تحقیق نشده است؛ مثلا حتما ‌باید چندین پاسگاه نیروی انتظامی در این مجموعه پیش‌بینی شود.

در کشورهای توسعه یافته این اوضاع و شرایط به چه شکل است؟

کشورهای توسعه‌یافته در هر طرح و پروژه‌ای به شدت خود را مقید به ارزیابی‌های اجتماعی می‌دانند. آنها معتقدند که اگر ارزیابی اجتماعی برای طرح‌ها انجام نشود، تبعات اجتماعی غیرقابل‌جبرانی پیش می‌آید،در پروژه مسکن مهر اگر ایراداتی که نسبت به آنها هشدار دادیم، اصلاح  نشود، تبعات اجتماعی‌اش در آینده نزدیک گریبان جامعه را خواهد گرفت و با یک پدیده امنیتی‌‌-‌اجتماعی مواجه خواهیم شد.

نسبت به  مشکلات این پروژه مدام هشدار می‌دهید. این طرح بزرگ چه تبعات اجتماعی در پی دارد؟

اگر به طور خلاصه بگویم یکی از نابهنجاری‌هایش ناهمگونی بافت اجتماعی ساکن در این مجموعه است. گروه‌های معیشتی متفاوتی در این ساختمان‌ها زندگی خواهند کرد که همسانی فرهنگی ندارند. این ناهمسانی و ناهمگونی موجب بروز چالش‌های اجتماعی می‌شود. حال ساخت این مجموعه بزرگ در خارج از شهر خود تبعاتی به لحاظ امنیتی به دنبال خواهد داشت به این دلیل که کنترل اجتماعی در فضای محیط شهری آسان‌تر است تا در محیطی که خارج از شهر قرار دارد و دارای یک تراکم عجیب جمعیتی است.

چرا جایگاه پژوهش و پژوهشگران در تصمیم‌گیری برخی از مدیران پایین است؟

پژوهش در کشور اصلا جایگاه والایی ندارد. وعده‌های داده شده در بودجه سال ۹۳ عملی نشد و هنوز که هنوز است بودجه موردنظر برای فعالیت‌های پژوهشی پرداخت نشده است. همه اینها نشان از بی‌توجهی به علم و عدم اهمیت به مقوله پژوهش دارد؛ درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته برای اجرا و تدوین یک طرح، یک تا دو سال وقت صرف پژوهش و تحقیقات می‌شود. پژوهشی که تمام جنبه‌های یک طرح؛ از تبعات انسانی تا اجتماعی و سیاسی و اقتصادی یک طرح را در نظر می‌گیرد. متاسفانه در ایران اول طرح اجرا می‌شود بعد درباره تبعاتش بحث می شود؛ مثل قضیه سد شفارود. سد را تا نیمه ساختند بعد متوجه آسیب‌هایش شدند. چون پژوهش‌های اجتماعی، اقلیمی صورت نگرفته است. مطمئنا قبل از ساخت سد بررسی نشده که با جوامع محلی که مجبور به کوچ می‌شوند چه باید کرد و اشتغال آنها چه می‌شود. فقط گفتند آنها را در جای دیگری اسکان می‌دهیم اما تمام جوانب را بررسی نکردند. اگر برای هر پدیده، پژوهش‌های اجتماعی انجام شود، این گرفتاری‌ها به وجود نمی‌آید. در ایران سازمان‌های مختلف طرح‌هایشان را از کشورهای توسعه‌یافته الگوبرداری می‌کنند اما آنها  را بومی نمی‌کنند؛ تحقیق نمی‌کنند که اگر فلان برنامه و طرح در اروپا به‌‌ همان شکل در ایران اجرا شود، چه تبعاتی خواهد داشت. نگاه ما به طرح‌ها فقط مهندسی است و هیچ اهمیتی برای مسائل اجتماعی قائل نیستیم. به همین دلیل اشتباه را پشت اشتباه تکرار می‌کنیم و دوباره برای جبران اشتباهات هزینه اضافی پرداخت می‌کنیم که قابل جبران نیست. این همه هزینه اضافی فقط برای این است که برای اجرای یک طرح، در وهله اول ارزیابی پژوهشی اجتماعی انجام نمی شود تا بررسی شود که  اجرای  یک طرح چه تبعات اجتماعی دارد و چه کار باید کرد که از حجم آسیب‌ها کاست.

نگاه مدیران به نهاد دانشگاه چیست؟ آیا از دانشگاهیان و طرح‌هایشان به درستی استفاده می‌کنند یا اینکه طرح‌هایی که از دانشگاه‌ها می‌آید به گوشه‌ای نهاده می‌شود و قابلیت اجرا پیدا نمی‌کند؟

در حرف همه طرفدار نهاد دانشگاه و توسعه و اهمیت آن هستند اما در عمل اصلا اینطور نیست. هیچ مدیری اتاق فکری متشکل از اساتید دانشگاه ندارد. در برنامه‌ریزی‌ها هیچ استاد دانشگاهی شرکت ندارد. اصولا اساتید دانشگاه کمترین دخالت و تاثیر را در برنامه‌ها، پروژه‌ها و طرح‌هادارند.

.

مسکن مهر 012

.

 

مسکن مهر استان به روایت اعداد
۱- ۷۵ هزار و ۶۴۲ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار و زیر ۲۵ هزار نفر در استان در حال احداث است .
۲- ۴۶ هزار و ۷۷۰ واحد مسکن مهر به صورت خودمالک در حال احداث است  .
۳- تاکنون بیش از ‌هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای احداث پروژه‌های مسکن مهر در استان پرداخت شده است .
۴- بر اساس برنامه‌ریزی‌های قبلی باید ۳ مدرسه در مسکن مهر رشت و یک مدرسه در پروژه مسکن مهر انزلی ساخته شود  .
۵- هشت مسجد برای مسکن مهر استان در نظر گرفته شده است که احداث ۵ مسجد به اتمام رسیده و سه مسجد دیگر از ۴۵ تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارند  .
۶- برای تکمیل بخش‌های زیر بنایی مسکن مهر اعتباری بالغ بر ۵۶ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده که ۱۰ هزار میلیارد ریال آن پرداخت و بقیه نیز در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده است .
۷- فاز نخست مسکن مهر رشت  ۱۷۶ هکتار مساحت دارد  .
۸- ۳۶ واحد تجاری در سایت مسکن مهر رشت پیش‌بینی شده است که در حال حاضر ۷ واحد تجاری آماده و ۲۹ واحد دیگر از پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی برخوردارند  .
۹- یک جایگاه سوخت برای مسکن مهر رشت پیش‌بینی شده است که فعلا در مرحله زیرسازی است   .
۱۰- ۵ هزار انشعاب آب در مسکن مهر رشت در سال ۹۳ نصب شده است  .

 

 

منبع: همشهری؛ فرهاد علیپور


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “بی توجهی به ارزیابی های اجتماعی در پروژه مسکن مهر رشت”

  1. رضازاده می‌گه:

    باسلام می گویند هنر وخلاقیت و خوشبینی می تواند ترشی را به شیرینی تبدیل کند و این واقعیت است مسکن مهر می تواند بعنوان یک پایلوت برای محله خودکفا در مسایل شهری نمونه شود منجمله تفکیک و بازیافت زباله تر به کمپوست با سیستم مدرن الکتروکمپوست و بجای سالی ۵۰_۱۰۰هزارتومان اخذ عوارض زباله و نوسازی فقط عوارض یکسال باکمک مردم صرف این سیستم شود که البته عایدات مالی ان برای پیمانکارش سوداور هم خواهد بود و جلو الودگی بیشتر سراوان و حمل توجیه ناپذیر زباله هم گرفته می شود!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *