http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1394/1/24/3098141_798.jpg

.

شمال ما: رئیس کل بیمه مرکزی امسال (سال 94) از عدم پرداخت مبلغی با عنوان الحاق بیمه شخص ثالث، با وجود افزایش 10 درصدی نرخ دیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛ براساس اصلاح قانون بیمه شخص ثالث تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی مسئول جبران خسارت‌های بدنی و مالی هستند که بر اثر حوادث وسایل نقلیه یا محصولات آن‌ها به اشخاص ثالث وارد می‌شود؛بنابراین موظفند مسئولیت خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه کنند که این میزان در سال 1394 معادل 220 میلیون تومان برای خسارت جانی و 5.5 میلیون تومان برای خسارت مالی وارد به اشخاص ثالث است.
بر همین اساس در صورت عدم تهیه الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه خسارت زیاندیدگان را حداکثر تا میزان مندرج در بیمه نامه پرداخت می‌کنند و باقیمانده خسارت را باید مقصر حادثه (بیمه گذار) پرداخت کند.

در همین راستا هر ساله با توجه به افزایش مبلغ دیه، مبلغی به عنوان الحاق بیمه نامه شخص ثالث اعلام می‌شود و دارندگان بیمه نامه ملزم به دریافت آن هستند.

اما امسال (سال 94) این روند با تغییر جدی رو به رو بود به گونه‌ای که “محمد ابراهیم امین”رئیس کل بیمه مرکزی از عدم پرداخت مبلغی با عنوان الحاق بیمه شخص ثالث، با وجود افزایش 10 درصدی نرخ دیه خبر داد و افزود: اعلام افزایش مبلغ دیه به میزان 10 درصد در سال 94 توسط ریاست قوه قضاییه صورت گرفت و با توجه به هماهنگی‌هایی‌ که با دولت و “علی‌ طیب نیا” وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام شد و با توجه به تورم کمتر از 16 درصد و سیر نزولی قیمت‌ها صنعت بیمه تصمیم گرفت علی‌رغم افزایش مبلغ دیه حق بیمه‌ها را به میزان سال گذشته ابلاغ کند تا از این جهت در سیاست‌های کنترل تورم نقشی داشته باشد.

وی ادامه داد: اما از آنجایی که سرمایه بیمه‌نامه افزایش می‌یابد، برای رسیدگی به پرونده‌های قضایی و شکایت‌ها، مردم باید الحاقیه افزایش سرمایه بیمه نامه را دریافت کنند.

امین در ادامه تاکید کرد: بیمه نامه کامل در سال 94، در ماه‌های حرام 220 میلیون تومان جانی و 5.5 میلیون تومان مالی است که برای دریافت بیمه‌نامه کامل نیاز به پرداخت حق بیمه اضافی نیست.

بر همین اساس، رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر ضرورت دریافت الحاقیه اظهار داشت:به دلیل اینکه هنگام بروز حادثه از بروکراسی‌های احتمالی به دلیل عدم تکمیل بیمه نامه جلوگیری شود، دریافت الحاق بیمه نامه شخص ثالث  و تکمیل بیمه نامه ضروری است.

اما با وجود تاکید امین رئیس کل بیمه مرکزی بر دریافت الحاق بیمه نامه، طبق بررسی‌های باشگاه خبرنگاران، اغلب شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی اقدام به اطلاع رسانی در روزنامه‌های کثیر الانتشار و پایگاه های اینترنتی خود جهت از عدم حضور دارندگان بیمه شخص ثالث به این شرکت‌ها و تکمیل خودکار بیمه نامه خبر می‌دهند و علاوه بر این با توجه به تاکید امین برای دریافت الحاق تنها به دلیل عدم بروز مشکلی در هنگام بروز حادثه، همه نمایندگان شرکت‌های بیمه به مشتریان خود از عدم بروز مشکل خاصی اطمینان می‌دهند.

یکی از مواردی که به آن تاکید شده بود، دریافت رایگان الحاق بیمه نامه شخص ثالث است، اما برخی شرکت‎ها هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در سال 93، هزینه ای با عنوان الحاق و تکمیل بیمه نامه سال 94 دریافت کرده‎اند به گونه ای که با دریافت مبلغی از دارنده بیمه، از عدم پرداخت مبلغی در سال 94 به اطمینان خاطر داده اند اما حال با وجود عدم افزایش مبلغ بیمه، عده ای متضرر شده اند.

علاوه بر این طبق  اعلام برخی نمایندگی‌ها اگر دارنده بیمه نامه شخص ثالث تمایلی به مراجعه و دریافت الحاق بیمه نامه شخص ثالث تا اول اردبیهشت داشته باشد، باید مبلغی را پرداخت کند.

حال باید منتظر ماند تا هنگامی که دارندگان بیمه شخص ثالث نیازمند استفاده از بیمه نامه‌های خود هستند، آیا بیمه نامه آنها تکمیل است و با مشکل خاصی رو به رو خواهند شد یا خیر؟


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *