گزارشی از زباله های بیمارستانی در گیلان:زیست بوم؛ اشکان بهاری
بیمارستان رازی رشت ۰۴۵

اگر یک نفر تفنگ بیندازه به یه مرغابی، مامورای محیط زیست جلبش می کنن، عکسشو می زنن تو روزنامه ها، دستگیرش می کنن ولی فقط مرغابی و اردک و ماهی مهمه؟ زندگی ما آدما برای محیط زیست مهم نیست؟ چرا سکوت کردن؟ اگر نمی تونن کاری کنن چرا نشستن روی صندلی مدیریت؟

 

شمال ما: عصبانی است. آنقدر که موقع حرف زدن هی دستش را توی هوا تکان می دهد. «چرا همه سکوت کرده اند؟ اگر یک نفر پشت این بیمارستان با گلوله کشته بشه، همه شهر بسیج میشه، خبردار میشه، تلویزیون می گه، خبر تو کل کشور می پیچه، می دونید چرا؟ چون گلوله صدا داره، درجا آدم رو می کُشه اما اینجور دردا صدا نداره، آدمی که آلوده اش بشه دیر متوجه می شه، وقتی که کار از کار گذشت».

معلم بازنشسته است. با پیشانی بلند و موهای جوگندمی. از بیمارستان رازی رشت می نالد. از اینکه فاضلاب های بیمارستانی را مدیریت نمی کنند. می گوید: « کی جوابگوی ماست؟ هیچکس! هی وعده و وعید میدن که درست می شه. اما مگر روز اول نمی دونستن فاضلاب بیمارستانی چقدر خطرناکه؟ بیمارستان داریم کمتر از ده ساله افتتاح شده ولی تصفیه خانه نداره! یعنی مساله ای به این مهمی رو فراموش کردن؟ تازه برید رودسر و شفت و املش ببینید اونجا مردم چه بدبختی می کشن از دست این فاضلاب های بیمارستانی».
زن جوانی که کارمند اداره ثبت احوال است هم می گوید:« ما هر دری که فکرش را بکنید زدیم که این مشکل حل بشه. ولی انگار برای کسی مهم نیست. اگر یک نفر تفنگ بیندازه به یه مرغابی، مامورای محیط زیست جلبش می کنن، عکسشو می زنن تو روزنامه ها، دستگیرش می کنن ولی فقط مرغابی و اردک و ماهی مهمه؟ زندگی ما آدما برای محیط زیست مهم نیست؟ چرا سکوت کردن؟ اگر نمی تونن کاری کنن چرا نشستن روی صندلی مدیریت؟»
.
بیمارستان هایی که صد نفر را درمان می کنند، هزاران نفر را بیمار!
.
وقتی بهمن ماه سال گذشته گزارش «یک جنایت در دریای خزر» همراه با عکس از ساحل بهنمیر در بابلسر استان مازندران منتشر کردیم که در خطوط ساحلی این منطقه زباله های بیمارستانی مانند سرنگ های آلوده و مصرف شده، سرم، لباس های بیمارستانی، شیشه های دارو … به تعداد زیاد و قابل توجهی رها شده بود بعضی با همان لحن «نقی» در سریال پایتخت گفتند: مگه میشه؟ مگه داریم؟!… کسی باورش نمی شد که بی مسئولیتی فقط به بهمنیر ختم نشده و در جای جای استان های ساحلی آسان ترین راه برای برخی رهاسازی فاضلاب های بی نهایت خطرناک بیمارستانی به دامن دریای خزر باشد!
بیمارستان رازی
بیمارستان رازی که در خیابان رازی شهر رشت واقع شده یک بیمارستان قدیمی با قدمت ۶۲ ساله است. تاریخچه آن به جنگ دوم جهانی برمی گردد وقتی شیوع بیماری هایی مثل سل مردم این شهر زیبا را گرفتار کرد تا مسئولین به فکر تاسیس یک آسایشگاه بیفتند. یک آسایشگاه بزرگ ۲۰۰ تخت خوابی. این بیمارستان ابتدا با نام آسایشگاه مسلولین شروع به کار کرد و بعد به خاطر پاره ای از جهات اجتماعی و خاصه خوشایند نبودن اسم سل برای ساکنان منطقه به بیمارستان ریوی رازی تغییر نام داد. از سال ۱۳۵۶ اسم رازی بر آن نهادند و بخشی از بیمارستان را به نا م مرکز مبارزه با بیماری های ریوی نام گذاری کردند. از سال ۱۳۶۵ بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی واگذار و مرکز آموزشی درمانی گردید و بخش های متعدد داخلی ، جراحی و از جمله بیماریهای ریوی در آن تاسیس شد.
رازی بزرگترین بیمارستان استان و تنها مرکز ارائه دهنده خدمات دولتی رادیو تراپی وشیمی درمانی، سنگ شکن و خدمات فوق تخصصی گوارش، ریه، خون، غدد وروماتو در استان است و تقریباً تمام بخش های پزشکی تخصصی و فوق تخصصی را داراست اما بزرگترین معضلی که خود مسئولین بیمارستان هم با آن اذعان می کنند زباله است.
در وب سایت این بیمارستان و در بخش «واحدهای در حال ساخت»؛ ساخت و تجهیز واحد رادیوتراپی، نوسازی ساختمان حسابداری، سخت و جابجایی انبار و … آمده است اما کوچکترین اشاره ای به برنامه بیمارستان برای تاسیس واحدهای بی خطر سازی یا امحا زباله های بیمارستانی یا تاسیس سیستم تصفیه فاضلاب نشده است.  به گزارش شمال ما؛ این در حالیست که در بخش شرح وظایف « واحد بهداشت محیط بیمارستان» ۲۱ بند از جمله « طراحی برنامه عملیاتی بهداشت محیط و مدیریت پسماندها بر اساس برنامه استراتژیک بیمارستان با عناوین کاهش حجم پسماندهای عفونی و کاهش میانگین مدت خرابی دستگاه های امحاگر» و « طراحی خط مشی بهداشت محیط و مدیریت پسماندها با توجه به اهداف اعتبار بخشی بیمارستان» آمده است. بندهایی که از نظر بسیاری از مردم رشت صرفاً روی کاغذ وجود دارند.
علیرضایی یک شهروند رشتی ساکن خیابان ضیابری با اشاره به خدمات این بیمارستان می گوید: ما منکر نقش حیاتی بیمارستان رازی نمی شویم اما سوال من این است که در این بیمارستان ممکن است سالی ۱۰۰ نفر درمان قطعی بشوند اما آلودگی های زباله ها و پساب های عفونی آن هزاران نفر را آلوده می کند. چرا هیچ تصمیم قاطعی گرفته نمی شود؟ یعنی جان ما اینقدر کم ارزش است؟
.
بیمارستان هایی که صد نفر را درمان می کنند، هزاران نفر را بیمار!
.
یکی از کسبه خیابان سردار جنگل که در مجاورت بیمارستان کار می کند هم از این مساله گله مند است و می گوید: اینکه ما اعتراض می کنیم فقط یک مشکل شخصی نیست. یعنی آلودگی آب و خاک شهر به وسیله زباله های بیمارستانی فقظ خانواده من را تهدید نمی کند. مگر ویروس تشخیص می دهد که پسر استاندار یا دختر فلان مدیر را چون مدیر هستند بیمار نکند و فقط بیاید سراغ ما؟ این یک نگرانی همگانی است.
کم بودن تعداد دستگاه‌های زباله سوز استاندارد، نبودن بودجه و اعتبار کافی برای واردات دستگاه‌های لازم، و همچنین بی‌کیفیت بودن برخی از دستگاه‌های موجود باعث شده است تا زباله‌های بیمارستانی در سرتاسر ایران به شکل صحیح دفع و نابود نشود.  بخشی از زباله‌های بیمارستانی را زباله‌های عفونی و خطرناک تشکیل می‌دهد. به گزارش شمال ما؛برخی دیگر از انواع زباله‌های بیمارستانی دارای مواد سمی، پاتولوژیک، دارویی، شیمیایی و حتی رادیواکتیو است که می‌تواند برای سلامتی انسان و محیط زیست بسیار زیان آور باشد اما همین زباله های به شدت خطرناک همراه با زباله های معمولی در طبیعت رهاسازی می شوند یا به شیوه ای غیراصولی دفن می گردند. نفوذ شیرابه چنین زباله ای به آب های زیرزمینی یا مخلوط شدن آن با آبی که برای استفاده در مزارع کشاورزی استفاده می شود نتایج فاجعه باری به همراه دارد که به قول همان شهروند رشتی چون مثل گلوله صدا ندارد، کمتر کسی از آن اطلاع پیدا می کند!
مسئولان بهداشتی استان چه می گویند؟
اگر در برخی استان ها مشکلاتی از این دست را بعضی از مسئولین از اساس تکذیب می کنند یا آن را به دوش نهادهای دیگر می اندازند، مشکل زباله ها و فاضلاب بیمارستانی در استان گیلان آنقدر از پرده بیرون افتاده است که حتی خود مسئولان بهداشتی استان هم به آن معترفند.
محمدرضا نقی پور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در مصاحبه ای گفت:  در بحران زیست محیطی که در گیلان شاهد هستیم اکثر فاضلاب ها به طبیعت سرازیر می شوند و از سوی دیگر زباله ها هم به شکل غیر اصولی دفن می شوند.
او با اسم بردن از دو بیمارستان پورسینا و رازی که هر کدام بیش از نیم قرن عمر دارند آنها را «فاقد تصفیه خانه فاضلاب» معرفی کرد.
طبق برخی برآوردها تاسیس تصفیه خانه برای ۲۰ بیمارستان استان بالغ بر ۲۲ میلیون تومان ارزیابی شده است. مسئولین بهداشتی استان از آغاز «طرح مطالعاتی» برای تاسیس تصفیه خانه در یکی دو بیمارستان استان سخن می گویند، موضوعی که تا عملی شدن قطعاً زمان بسیاری خواهد برد و تا آن زمان مردم استان مجبورند خار در چشم و استخوان در گلو رنج مواجهه با بیماری ها را تحمل کنند.
.
بیمارستان هایی که صد نفر را درمان می کنند، هزاران نفر را بیمار!
.
این درحالیست که بهمن ماه سال گذشته محمدرضا برجی مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست گیلان از «عملیاتی شدن احداث تصفیه‌خانه بیمارستان رازی» رشت خبر دادبود اما هفت ماه بعد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سخن از آغاز « طرح مطالعاتی» می گوید. به گزارش شمال ما؛ کنار هم قرار دادن سخنان مسئولین استان در خصوص این ماجرا نشان می دهد دستکم تا امروز رسیدگی به وضعیت بهداشتی پسماندهای بیمارستانی یک اولویت به شمار نمی رود گرچه دستگاه های امحا زباله و بی خطرسازی زباله های عفونی در چند بیمارستان فعال است اما حجم زباله های تولیدی بیش از آن است که بشود با این روش ها به بی خطرسازی آن اقدام کرد.
در سراون، شفت،املش و رودسر هم مشکلات به همین قوت و قدرت ادامه دارد. بهروز مهدیزاده گزارش می دهد که خیابان شهدا که منتهی به ساحل زیبای رودسر است محل استقرار بیمارستان انصاری است که هر روز فاضلابش را از مسیر حاشیه این خیابان به دریا می ریزد. آنقدر تخلیه فاضلاب در حاشیه این خیابان واضح است که براحتی می توان آب سیاه رنگ داخل جوی حاشیه خیابان را مشاهده کرد!
واکنش محیط زیست
بخشی از گلایه ها به صورت مستقیم به محیط زیست برمی گردد. مردم می گویند چرا محیط زیست اینقدر منفعل عمل می کند؟ چطور برای بستن یک کارخانه یا کارگاه سریع حکم می گیرند اما برخورد قاطعی با بیمارستان ها و درمانگاه هایی که در این ابعاد سلامتی مردم را به خطر می اندازند نمی کند؟
در نشست بررسی تخصصی مشکلات محیط زیستی استان گیلان که ماه گذشته با حضور نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، جمعی از فعالان محیط زیست و مدیران سازمان محیط زیست گیلان برگزار شد احسان الله شکری رئیس اداره پایش اداره کل محیط زیست گیلان نه از موضع مقتدرانه یک مدیر بلکه مثل یک شهروند عادی سخن گفت.
او گفت: از ۲۲ بیمارستان دولتی تنها چهار بیمارستان دارای تصفیه خانه هستند و در بخش خصوصی نیز از ۹ بیمارستان، چهار بیمارستان از فعالیت تصفیه خانه برخوردارند.
شکری فاضلاب های بیمارستانی را سرطان زا برشمرد و ادامه داد: بیمارستان های شهرستان رودسر، املش و شفت بدون داشتن تصفیه خانه و دستگاه امحا زباله افتتاح شده اند در حالی که آسیبی که فعالیت این بیمارستان ها به مردم وارد می کند، غیرقابل اجتناب است.
درویشی مدیر اداره محیط زیست شهرستان رودسر نیز در پاسخ به پرسش گیلان فردا در خصوص اقدامات صورت گرفته می گوید: متاسفانه بارها طی نامه هایی که به اداره بهداشت و چند سازمان دیگر فرستادیم، تا کنون هیچ کار مثبتی از سوی مسئولین این بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی نشده است.
اتخاد موضع هایی از این دست مردم را متقاعد نمی کند. آنها می گویند «ابراز نگرانی» و «محکوم کردن» از سوی نهادی مثل محیط زیست هیچ دردی را دوا نمی کند و انتظار می رود آنها همانطور که در برابر تخلفات شکار در محیط طبیعی قاطعانه برخورد می کنند در برابر مشکلات محیط زیست انسانی هم از قوه قهریه استفاده کنند.
.
بیمارستان هایی که صد نفر را درمان می کنند، هزاران نفر را بیمار!
.
سخن آخر؛ یک وعده نامعلوم؟
اردیبهشت ماه سالجاری رئیس اداره پایش و سلامت سازمان محیط زیست گیلان در گفتگویی با مهر از وعده مسئولین برای امحای ۳۰۰ تن زباله عفونی دپو شده در منطقه سراوان در عرض یک ماه و نیم داد.  به گزارش شمال ما؛ او با مطرح کردن این هشدار که زباله‌های عفونی می‌تواند سبب آلودگی خاک و آب‌های زیر زمینی شوند بیان گفت: هر بسته زباله عفونی مانند یک بمب میکروبی است که باید به شکل صحیح مدیریت شود چرا که ورود دوباره آلودگی های عفونی که از طریق زباله های عفونی به داخل بیمارستان ها منتشر می شوند، تبعات جبران ناپذیری را به بار می آورد.
در اینکه شیوع یک بیماری خطرناک می تواند چنان خسارت بار باشد که برای زدودن بار روانی آن مسئولین استان با گشاده دستی ۲۲ میلیارد تومان هزینه کنند تردیدی نیست، در اینکه برخی از مسئولین با گفتن جملاتی که فعل و قید های آن با «انجام می شود»، « خواهد شد»، « به زودی»،  « در اسرع وقت» و … تکمیل می شوند کوتاهی نخواهند کرد و در اینکه هر روز گلایه ها از موضوعی تا این اندازه حساس بیشتر خواهد شد تردیدی نیست اما یک سوال همچنان بی پاسخ می ماند: چطور مسئولان مرتبط با موضوعی تا این اندازه حیاتی که به سلامتی مردم مرتبط می شود شب در حالی خواب شان می برد که زباله های عفونی در طبیعت رها می شوند و فاضلاب بیمارستانی راهش را به طرف دریایی کج می کنند که تفرجگاه هزاران ایرانی و منبع غذاهای دریایی هم ماست!؟

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *